festival
výstava
iná akcia
Noc múzeí a galérií 2024

Slovenské národné múzeum (SNM) a Zväz múzeí na Slovensku (ZMS) pozývajú milovníkov kultúry a umenia na celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií 2024, ktoré sa koná v sobotu 18. mája aj v našom meste.

Táto akcia sa konala v minulosti

Vstupné 5 €. Vstupenku si zakúpite v prvom (vami vybranom) múzeu/galérii. Tá je potom platná do všetkých inštitúcií zapojených do festivalu Noc múzeí a galérií.
Voľný vstup - deti do 12 rokov, seniori nad 70 rokov, ŤZP

---

Nad 20. ročníkom podujatia prevzala záštitu prezidentka republiky Zuzana Čaputová.

Pre priaznivcov Noci sú od popoludňajších hodín do neskorého večera a aj v tomto roku pripravené obľúbené prezentačné formáty – prehliadky, lektoráty, tvorivé  dielne, prednášky, animácie, divadelné vystúpenia a iné, ako aj niekoľko noviniek, ktoré si organizátori pripravili pre tento jubilejný ročník.

Partneri podujatia Dopravný podnik Bratislava a Železničné múzeum Slovenskej republiky sa už tradične postarali o špeciálnu dopravu historickými vozidlami na bezplatnej trase v centre mesta a v cene vstupenky po bratislavských železničných spojkách.

Obľúbená súťaž fotografií z podujatia, zdieľaných na sociálnych sieťach (na: #nmag2024sutaz) s možnosťou vyhrať ceny pre celú rodinu či školské kolektívy, sa v tomto roku rozšíri aj do ďalších regiónov.

Vďaka softvérovej spoločnosti Blue Lemons budú môcť návštevníci Bratislavského kraja  objavovať čaro Noci po prvý raz s praktickým sprievodcom – novou mobilnou aplikáciou s názvom: Noc múzeí a galérii Bratislavský kraj na Apple Appstore aj Google Play.

---

Program Noci múzeí a galérií 2024 v Bratislave

Kliknite na múzeum/galériu, posuniete sa k programu miesta

Galéria mesta Bratislavy

České centrum Bratislava

Galéria Nedbalka

Galéria Umelka

Dizajn štúdio ÚĽUV

Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum dopravy

Múzeum polície

Múzeum obchodu

Múzeum školstva a pedagogiky

Slovenské múzeum dizajnu a galéria dizajnu Satelit

Vojenské múzeum 

Divadelný ústav

Slovenská národná galéria

SNM - Prírodovedné múzeum

SNM - Historické múzeum (Bratislavský hrad)

SNM - Múzeum židosvkej kultúry

SNM - Archeologické múzeum

SNM - Hudobné múzeum

SNM - Múzeum kultúry karpatských Nemcov

SNM - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku

SNM - Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku

SNM - Múzeum Červený Kameň

SNM - Múzeum Ľudovíta Štúra (Modra)

Stredoeurópsky dom fotografie

Bibiana

Dom Quo Vadis

Univerzitná knižnica v Bratislave

ÚĽUV

Vodárenské múzeum 

Železničné múzeum SR

Galéria Starý Avion

Múzeum Jána Cikkera

---

Slovenská národná galéria
Otváracie hodiny: 10:00 - 23:30

10.00 – 23.00 Aktívny sprievodca umením v SNG

Čo všetko sa dá vyjadriť iba čiarou? Aké rôzne súvislosti nájdete na jednej grafike? Pre deti aj dospelých sme pripravili aktívneho sprievodcu, v ktorom nájdete svižné kreatívne zadania či podnety na zamyslenie, ktoré vám priblížia vznik a príbehy diel z aktuálnych expozícií. Prejdite sa po galérii so sprievodcom v ruke a pozrite sa na diela v novom svetle!

Miesto: Pokladnica SNG

15.00 – 17.30 Videoloop

Príďte si oddýchnuť pri videoprojekcii, ktorá vám predstaví expozície a výstavy v Slovenskej národnej galérii. Krátke videá vám ponúknu náhľad do výstav alebo do toho, ako samotné výstavy vznikali. Samotné videá sú krátke a návštevníci môžu podľa seba sa rozhodnúť, ako dlho si v kinosále pri projekcii posedia. 

Miesto: Kinosála SNG

15.00 – 20.00 Otvorený ateliér: Umenie a jedlo

Otvárame ateliéry pre všetky vekové skupiny! V útulnom priestore bezplatnej zóny galérie nájdete výtvarné pomôcky, návody a inšpirácie, ale aj oddychové miesto, ktoré môžete premeniť na hrad či obývačku. Jar hýri farbami a ateliér vonia od korenia. Príďte si vytvoriť prírodný vzorkovník plný chutí, farieb a štruktúr do Otvoreného ateliéru! Inšpirujte sa a preskúmajte umelecké diela v galérii inými zmyslami. 

Miesto: Vodné kasárne, prízemie, Ateliér 1 a Ateliér 2 

15.30 – 16.00 Otvorená knižnica

Čítanie z knihy Andrey Sedláčkovej Toyen: První dáma surrealismu. Toyen patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie avantgardné svetové umelkyne. Táto biografia slobodomyseľnej maliarky a výraznej osobnosti medzivojnovej avantgardy odkrýva doposiaľ neznáme fakty a sleduje históriu mnohých jej obrazov, hoci sama o sebe šírila mnoho mýtov.

Vstup z nádvoria SNG

Miesto: Knižnica SNG 

16.00 – 16.45 Zoznámte sa s dielom: Marko Blažo: Celý človek 

Posledná možnosť zažiť výstavu pred jej ukončením so sprievodným slovom. Poodhaľte skryté významy a osobitú poetiku výnimočného umelca s galerijným pedagógom SNG Petrom Pivodom.

Miesto: Vodné kasárne, 1. poschodie, sála I

16.00 – 18.00 Báseň na počkanie

Pouličný básnik Šimon Ondruš vám so svojím písacím strojom vytvorí výstižný verš priamo na telo.

Miesto: Nádvorie SNG

16.30 – 17.00 Otvorená knižnica

Čitanie z knihy Gabriely Garlatyovej Maria Bartuszová. Mária Bartuszová patrí medzi naše najvýznamnejšie umelkyne. V knihe sú popísané jej autorské techniky a metódy, témy a myšlienky, ktoré boli dlhý čas neznáme. Súčasťou knihy sú aj eseje významných zahraničných autorov.
Vstup z nádvoria SNG

Miesto: Knižnica SNG 

17.00 – 17.45 Tri majstrovské diela

Kurátorka Katarína Bajcurová predstaví diela Antona Jasuscha, Ľudovíta Fullu, Zoltána Palugyaya v expozícii Moderna. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel.

Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VII

17.30 – 18.45 Cyriakova prísaha

Príbeh a výpovede archeológov, kurátorov a asistentov múzea, ktorí sú odhodlaní zachrániť kultúrne dedičstvo nevyčísliteľnej hodnoty – staroveké zbierky Národného múzea v Aleppe počas vojny v Sýrii. Premietanie dokumentárneho filmu (Olivier Bourgeois, Andorra, 2021, 73 min.) v spolupráci s ICOM Slovensko, Modrým štítom – Ochrana dedičstva v kríze a OZ Priatelia Bratislavy. 

Miesto: Kinosála SNG

18.00 – 18.45 Traja hlavní majstri

Kurátor Aurel Hrabušický objasní význam Júliusa Kollera, Petra Bartoša a Stana Filka v kontexte výstavy Umenie fantastického odhmotnenia. Ide o príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v období 1963 – 1972.

Miesto: Premostenie – sála XI

18.00 – 20.00 Workshop 16+: Stretnú sa oko, vidlička a pes na pracovnom stole...

“Za vznik svojich najlepších nápadov vďačím náhode. Na náhodný podnet sa začnú nabaľovať myšlienky, predstavy, spomienky na konkrétne obrazy. Pri tvorbe potom vyberám z tejto chaotickej hromady to, čo sa mi najviac hodí“, povedal na margo svojej tvorby Marko Blažo. My sa týmito princípmi inšpirujeme a zistíme ako sa dá hravou kombináciou prvkov dosiahnuť prekvapivý výsledok a nečakaný význam. Ako základ nám poslúžia piktogramy nového navigačného systému SNG. Jeho tvorivé variácie zreprodukujeme technikou linorytu pod vedením Romany Halgošovej a Petra Pivodu z oddelenia galerijnej pedagogiky.

Workshop zahŕňa návštevu výstavy s krátkou aktivitou a následnú výtvarnú činnosť v ateliéri SNG.

Počet miest je limitovaný. Prihlasovanie: peter.pivoda@sng.sk

Miesto: Empora, 1. poschodie Vodných kasární

19.00 – 19.45 Zoznámte sa s autorom

Rudolf Sikora priblíži svoje dielo Ohmatávanie hrobu II. (dar zo Zbierky Linea) v rozhovore s junior kurátorkou Kajou Jurčišinovou. Rudolf Sikora, všestranne zameraný umelec, je jednou z hlavných postáv súčasného konceptuálneho umenia na Slovensku, a významnou osobnosťou českého a slovenského výtvarného umenia 20. storočia.

Miesto: Foyer kinosály SNG

20.00 – 20.45 Umenie, ktoré zostalo

Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968. Kurátorský výklad Vladimíry Büngerovej. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel, ktoré galéria získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68, uskutočneného za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa.

Miesto: Premostenie – sála X 

20.00 – 21.20 Pozor, padá SNG!

Premietanie dokumentárneho filmu o rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie v réžii Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi priviedla riaditeľku galérie Alexandru viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.

Miesto: Kinosála SNG

20.00 – 21.00 Koncert: GRÜM

Švajčiarske experimentálne kvarteto GRÜM odohrá v Slovenskej národnej galérii jedinečný improvizovaný koncert.

Miesto: Átrium SNG

21.00 – 21.45 Tri majstrovské diela

Kurátor Dušan Buran predstaví tri vybrané diela v expozícii Sakrálne umenie. Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o ikony a maľby európskeho umenia 16. – 19. storočia.

Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VIII

21.00 – 23.00 AUSGANG studio: SPAWN POINT

Čo sa vyliahne z vajíčka ? Multimediálna inštalácia Radovana Drangu a Alexa Zelinu, pozostáva z dvoch vrstiev. Fyzickej v priestore galérie a digitálnej v priestore virtuálnej reality. Projekt SPAWN POINT má ambíciu otvárať otázky udržateľnosti a budúcnosti života ako ho poznáme. Autori sú tvorcami, ktorí nevytvárajú život ale stroje, ktoré prechádzajú svojou vlastnou evolúciou.

Miesto: Átrium SNG

---

Galéria Starý Avion

Americké nám. 1, otváracie hodiny: 11:00 - 20:00

Výstava: Človek 

Andrea Klimo (*1991) je slovenská výtvarníčka, venuje sa prevažne súčasnej figuratívnej maľbe, ilustrácii, práci s akrylom a olejom. Autorka komponuje svoje obrazy v troch rovinách, využitím línie, maľby a štruktúry. Jej obrazy sú reflexiou vnútorných pocitov, dialógu a skúmaniu identít. Študovala architektúru a má za sebou niekoľko samostatných a kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Získala ocenenie v súťaži Local Inspiration award 2023, Texas, USA. Momentálne žije a tvorí v Českej republike.

14.00 – 18:00 Art Class s autorkou aktuálnej výstavy Andreou Klimo (pre vopred prihlásených na andreaklimo.art@gmail.com, cena 69 Eur). Teória: Ako objaviť vlastný umelecký štýl. Maľba: alcohol ink, akryl.

Verejnosť si môže pozrieť výstavu aj v čase trvania Art Class.  

---

Galéria mesta Bratislavy

Mirbachov palác aj Pálffyho palác otvorené od 15.00 do 24.00

Mirbachov palác, Františkánkse námestie 11.

Stále expozície: Grafické kabinety, Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo 

15.00 – 22.00 Sochárske laboratórium  / prízemie, Ateliér GMB

 Zastav sa na chvíľu v priestore sochárskeho ihriska. Zisti viac o materiáloch využívaných pri tvorbe diel do verejného priestoru, preskúmaj ich statiku, hmotnosť či povrch a vytvor vlastnú architektúru. Vyskúšať môžeš aj digitálne pracovisko, ktoré obráti tvoje myslenie doslova naruby.11.00 - 18.00 / prízemie, Ateliér GMB  Interaktívna mapa Umenie mesta, Ateliér Mirbachovho paláca 15.00-22.00. Vitajte v úžasnom svete umenia, kde sa stretávajú dobrodružstvo a objavovanie! Projekt Umenie mesta je ako záhadný lov pokladov, lenže namiesto pokladov budeme objavovať úžasné umelecké diela a skvosty v samotnom srdci Bratislavy. 

Predstavte si to takto: Ste ako detektívi umenia, ktorí pátrajú po stopách umenia v uličkách a námestiach nášho krásneho mesta. Na pomoc s odhalením tajomstiev vám poskytneme interaktívna mapa, ktorá vás bude sprevádzať cez rôzne zaujímavé miesta a ukáže vám, kde sa skrývajú umelecké poklady! Online databáza je sprístupnená na prízemí Mirbachovho paláca - mieste, ktoré je otvorené pre každého, kto sa chce pustiť do tejto vzrušujúcej dobrodružnej úlohy.  Vydajte sa s nami na cestu objavovania, zábavy a vzrušenia v projekte Umenie mesta!  

Pálffyho palác, Panská 19.

Výstavy: Hlt kože, František Demeter

Stále expozície: Gotická tabuľová maľba a plastika, BIATEC. Keltská mincovňa,  Matej Krén: Pasáž

---

Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy pri príležitosti podujatia Noc múzeí a galérii zhasne na hodinu svetlo a Vy tak budete mať šancu prebádať  jedinečný priestor Starej radnice a Apponyiho paláca po tme. Prineste si baterku a posvieťte si spolu s nami na dejiny počas nočnej prehliadky.

Posledný vstup počas podujatia Noc múzeí a galérii bude možný o 23.15. Viac informácií a rezervácie

---

18:00 Večerná prehliadka Múzea Janka Jesenského 

Životom a bratislavským pôsobením jedného z našich najvýznamnejších spisovateľov vás v rámci komentovanej prehliadky prevedie Daniel Hupko, kurátor literárnych zbierok MMB. Počas Noci múzeí a galérií budete môcť výnimočne zažiť priestor Múzea Janka Jesenského vo večerných hodinách.

Viac informácií a rezervácie

---

21:00 Odvážne pátranie na Hrade Devín (rodinný program)

Rodinné pátranie na hrade Devín. Trúfaš si? Priprav si svoju baterku a príď s nami spoznať hrad po tme. Zapojíš všetky zmysly a spolu s nami otestuješ svoju odvahu. Odmena istá!

Viac informácií a rezervácie

---

Otváracie hodiny priestorov MMB počas Noci múzeí a galérií:

15:00 - 24:00: Stará radnica, Apponyiho palác, Michalská veža, Lekáreň U červeného raka

15:00 - 22:00: Dom U Dobrého pastiera

15:00 - 20:00: Pamätný dom Johana Nepomuka HummelaAntická GerulataHrad Devín

Viac informácií o expozíciách

---

Múzeum Jána Cikkera

Fialkové údolie 2, otváracie hodiny: 16.00 - 22.00

Výstava

Jeden deň v živote skladateľa (Ján Cikker - život a dielo)

16.00, 17.00, 18.00 - Komentovaný sprievod stálou expozíciou

20.00 - Hot jazz & swing

Klavirista Ladislav Fančovič a speváčka Jana Dekánková sa špecializujú na interpretáciu autentického hot-jazzu a swingu obdobia 20. až 40. rokov minulého storočia. Ladislav Fančovič je jeden z najvýznamnejších slovenských klaviristov klasickej hudby s medzinárodným renomé, ktorý svoju lásku k starému jazzu zhmotnil v roku 2011 založením deväťčlenného swingového orchestra Fats jazz band.

V krásnych priestoroch funkcionalistickej vily sa prostredníctvom hudobného stroja času ocitneme v dobe, keď sa hrával hot jazz & swing - v dobe, keď niekdajší domáci pán - Ján Cikker - práve vyrastal a tento hudobný žáner i sám často s potešením hrával.

---

SNM - Prírodovedné múzeum

Vajanského nábrežie 2, otváracie hodiny: 09:00 - 24:00

Expozície:

Zázrak prírody - Príbeh života na Zemi
Zázrak prírody - Biodiverzita Slovenska 
Zázrak prírody - Biodiverzita Zeme 
Zázrak prírody - Človek v čase a priestore 
Klenoty Zeme

Výstavy:

Jiří Kroha. Od moderny po socialistický realizmus (prízemie)
„...zložil som báseň...“ Pamätná výstava Imre Madácha (prízemie Zimná záhrada)

Prírodovedné prednášky, Objavovňa SNM-PM:

15.30 - Nové informácie z histórie Michalskej veže získané výskumom písomných zdrojov

Historické písomné materiály predstavujú neoceniteľné a zvyčajne nenahraditeľné svedectvo našich predkov, pričom zároveň neustále potvrdzujú svoj mimoriadny význam, ktorý majú aj na poli interdisciplinárneho skúmania dejín architektonických, umeleckých či umeleckoremeselných diel a príslušných širších súvislostí. Prostredníctvom tejto prednášky objasníme niektoré nové pozoruhodné informácie z novovekej histórie Michalskej veže získané predovšetkým realizáciou systematického a podrobného výskumu rozličných zdrojov písomného charakteru.

Prednáša:  Ing. arch. Patrik Baxa, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave

17.30 - Zem v zrkadle iných svetov

Zem ako planéta, sila porovnávania. „Svety z nášho susedstva“ – Venuša a Mars. „Svety z našej štvrte“ – vonkajšia Slnečná sústava. „Svety z nášho vesmírneho mesta“ – prehľad doterajších objavov planét iných hviezd v Mliečnej ceste čiže exoplanét.  Hlavné kategórie a skupiny známych exoplanét, ich vlastnosti. Astrobiológia a obývateľnosť exoplanét. Pozemský život – unikátny, miestna ukážka širšieho či všeobecne vesmírneho, alebo len jedného z viacerých typov?

Prednáša:  Zdeněk Urban, Europlanet Society, Poprad   

---

Prírodovedné aktivity

Antropológia                                                                           

18.00 – 22.00 - Prach si, ale nie vždy v prach sa obrátiš: stretnutie s ľuďmi z pradávnych                                                   

– návšteva antropologického depozitára 

Registrácia na 3. poschodí pri výťahu od 17,30 a od 20,00.

Exkurzie budú prebiehať od 18,00 do 22,00 každých 30 – 45 minút a v každej skupine môže byť maximálne do 20 osôb.

Miesto exkurzie: budova SNM PM, 4. posch.

Botanika

15.00 – 23.30 - Obdivuhodný svet semien

Príroda je zdrojom tých najrozmanitejších tvarov plodov a semien. Viete ako vyzerajú semienka rôznych úžitkových rastlín - strukovín, obilnín, korenín či inváznych a nepôvodných druhov ? Aké rozmanité sú ich tvary, veľkosti, farby či povrchy? Príďte sa pozrieť na ne zblízka do stánku botanického oddelenia SNM-PM. Čaká vás ukážka diverzity semien a aktivity zamerané na ich poznávanie, pozorovania povrchových štruktúr lupou a makrolupou. Populárno-náučná aktivita nadväzuje na medzinárodný „Deň fascinácie rastlinami”, ktorý sa koná sa v r. 2024 celosvetovo už 7. krát pod záštitou Európskej organizácie pre rastlinné vedy (EPSO). 

Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM

Výročie významného botanika - pátra Cypriána

Pripomenieme si blížiace sa 300. výročie narodenia Cypriána – autora najstaršieho na Slovensku zachovaného herbára. Páter Cyprián vynikal v oblasti medicíny, farmácie, alchýmie a botaniky. Pôsobil v Červenom kláštore, kde ho pre liečiteľské schopnosti vyhľadávali ľudia zo širokého okolia. Jeho herbár vznikol v druhej polovici 18.storočia.

Od roku 1984 je v správe SNM – Prírodovedného múzea v Bratislave a je jedným z najcennejších zbierkových predmetov. Návštevníci múzea majú možnosť zoznámiť sa s Cypriánovým herbárom formou elektronickej inštalácie a ukážkou faximile. 

Pultový monitor, na ktorom môžu návštevníci samy listovať, je umiestnený v expozícii Biodiverzita Slovenska na 2.poschodí.

Mykológia 

15.00 – 23.30 Zo života húb

Ľudí odjakživa zaujímalo, ako sa rozmnožujú huby a lišajníky, keď nemajú kvety ani semená. Výtrusy, ktorými sa huby rozmnožujú sú drobučké a často zvláštne  "ozdobené" na povrchu. Tajomný svet hubových výtrusov budú môcť návštevníci pozorovať priamo pod mikroskopom, na ilustráciách a deti si aj môžu samy nakresliť na balóniky, ktoré sú rovnako ľahučké a unášané vetrom.

Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM

Paleontológia

15.00 – 19.00 - Farebný skamenený svet                           

Tvorivé dielne pre deti, kde si budú môcť vymaľovať svoj odliatok skameneliny podľa vlastných predstáv.

20.00 – 23.30  Príbehy ukryté v skamenelinách

Pre mnohých ľudí sú skameneliny len obyčajné kamene. Kurátorky paleontologickej expozície návštevníkom poodhalia tajomstvá, ktoré je možné vyčítať z rôznych typov skamenelín. Ich pozorným štúdiom sa dajú zistiť mnohé informácie o minulosti našej planéty.

Zoológia

15.00 – 23.30   Pohlavný dimorfizmus v živočíšnej ríši.  

Zaujímavosti a nové prírastky v zoologickom oddelení SNM-PM.

Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM

Mineralógia - petrografia

15.00 – 23.30 - Geológia a jej význam v každodennom živote.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale každodenný život človeka je od práce geológa priamo závislý. Bez nerastných surovín by neboli mobilné telefóny a počítače, nestavali by sa domy či cesty. Nevedeli by sme, kde budovať termálne kúpalisko, kde realizovať vrt na vodu, kde raziť tunel alebo kde pre nevhodné podložie radšej nič nestavať. Práca geológa je taká širokospektrálna a pritom pre väčšinu ľudí neznáma. 

Prácu geológa návštevníkom priblížime pomocou tematických plagátov i videa. K dispozícii bude aj mikroskopický kútik, ukážky minerálov zo slovenských ložísk, pre menšie deti omaľovánky s mineralogickou tematikou.

Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM

Astronómia

15.00 – 17.00  Pozorovanie slnečnej aktivity astronomickými ďalekohľadmi   (v prípade priaznivého počasia)

20.00 – 23.30   Zem vo vesmíre

Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM

20.00 – 23.30  Pozorovanie večernej oblohy astronomickými ďalekohľadmi (v prípade priaznivého počasia)

Prírodovedné expozície

Antropologická expozíciaZázrak prírody – Človek v čase a priestore

K štyrom expozičným celkom, pod spoločným názvom Zázrak prírody, pribudla nová – Človek v čase a priestore. Štyri súčasné expozície: Príbeh života na zemi, Biodiverzita Slovenska, Biodiverzita zeme a Klenoty zeme, ktorých moderná podoba v múzeu vznikla za posledných desať rokov, prezentujú všetky oblasti živej a neživej prírody. Antropológia sa zaoberá živočíšnym druhom, ktorý je nesmierne sebavedomý a na dianie okolo nás má obrovský vplyv – človekom.

Miesto:  budova SNM–PM, 1.posch.

Paleontologická expozícia: Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi

Približuje návštevníkom históriu vývoja života na Zemi od objavenia sa prvých primitívnych mikroskopických organizmov pred viac ako 3, 5 miliardami rokov až po nástup súčasných foriem rastlín, živočíchov a iných organizmov. Návštevníka prevádza cez jednotlivé geologické éry, kde predstavuje významné evolučné zmeny organizmov, bohatstvo a pestrosť života v pravekých moriach i na pevnine. Návštevník má možnosť vidieť nielen množstvo unikátnych skamenelín, ale i trojrozmerné rekonštrukcie živočíchov, napríklad mamuta, či dinosaura, ktorý žil pred 200 miliónmi rokov v oblasti dnešných Tatier, ale i viacero animovaných programov, ktoré mu približujú dávno zaniknutý život.

Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch.

Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme

Zoznamuje so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, koralových útesov, pobreží atď. Expozícia sa snaží ukázať pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov – milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom.

Miesto:  budova SNM–PM, 3.posch.

Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska

Stála expozícia otvorená v r. 2010, približujúca živú prírodu Slovenska. Expozícia je situovaná v štyroch miestnostiach s celkovou rozlohou 882 m². Návštevníka zaujmú príťažlivé obrázky mikrosveta. Múzejná prezentácia rastlinných druhov je riešená kresbami renomovaného ilustrátora z oblasti populárno-vedeckej literatúry akad. maliara Jindřicha Krejču, ktoré sú umiestnené na 30 podsvietených stojanoch, prezentujúcich významné druhy 32 biotopov a dopĺňajú tak autentický botanický materiál priestorových inštalácií v diorámach.

Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch.

Mineralogická expozícia:  Zázrak prírody – Klenoty Zeme  po revitalizácii

Prezentuje prostredníctvom 1100 vzoriek viac ako 700 druhov minerálov zo slovenských aj zahraničných lokalít. 

Miesto:  budova SNM–PM, 2.posch.

---

SNM - Historické múzeum (Bratislavský hrad)

Otváracie hodiny: 15.00 - 24.00 (posledný vstup o 23.00)

Zo zákulisia múzea - čo robíme v múzeu

16.00 - 17:00 Uchovávanie zbierkových predmetov 

Ako múzeum uchováva a spracováva zbierkové predmety a prečo sa niektoré predmety dostanú do múzea a iné nie? Čo je to depozitár a ako sa staráme o zbierkové fondy, vysvetlí riaditeľ múzea Peter Barta. Depozitármi vás prevedú Zuzana Luprichová, Eduard Belušák a Lenka Lubušká. Na prednášku a prehliadku depozitárov je potrebné sa prihlásiť v múzeu. Kapacita miest je obmedzená na 60 ľudí. 

Miesto stretnutia: 4. poschodie, virtuálna výstava

16.30 - 17.00 Z dejín Bratislavského hradu – kamenné artefakty

Depozitárom vás prevedú Juraj Kucharík a Katarína Harmadyová. Na prehliadku depozitárov je potrebné sa prihlásiť v múzeu. Kapacita miest je obmedzená na 25 ľudí. 

Miesto stretnutia: suterén, výstava Kelti z Bratislavy

17.00 - 18.00 Nové akvizície múzea – Ako a prečo sa predmety dostanú do múzea

Miesto: 1. poschodie, výstava Nové akvizície múzea.

Nové akvizície múzea vám predstavia: Martina Vyskupová, Alena Piatrová a Lenka Lubušká.

18.00 - 19.30 Jednohubky z múzea – prednášky odborných pracovníkov múzea

Na čom pracujú kurátorky a kurátori múzea? Výskum a vedecké spracovanie zbierkových predmetov v múzeu z oblasti starších dejín, dejín umenia a kultúry, novších dejín, numizmatiky a ľudovej kultúry a umenia. Moderuje Andrea Litváková. 

Miesto: 3. poschodie, pred kaviarňou múzea

Vojtech Hami: Zbierka faleristiky

Boris Stoklas: Dejiny ukryté v antických minciach

Juraj Kucharík, Katarína Harmadyová: O najstarších zvonoch na Slovensku

Eva Hasalová: Móda v múzeu

Jasna Paličková: Etnografické zbierky v Historickom múzeu

Miroslava Maurery: Diskoguľa – zbierkový predmet

Ľubomír Morbacher: Plagáty z roku 1968 z Francúzska

20.00 - 21.00 Uchovávanie zbierkových predmetov 

Ako múzeum uchováva a spracováva zbierkové predmety a prečo sa niektoré predmety dostanú do múzea a iné nie? Čo je to depozitár a ako sa staráme o zbierkové fondy vysvetlí, riaditeľ múzea Peter Barta. Depozitármi vás prevedú Zuzana Luprichová, Eduard Belušák a Lenka Lubušká. Na prednášku a prehliadku depozitárov je potrebné sa prihlásiť v múzeu. Kapacita miest je obmedzená na 60 ľudí. 

Miesto stretnutia: 4. poschodie, virtuálna výstava

20.30 - 21.00 Z dejín Bratislavského hradu – kamenné artefakty

Depozitárom vás prevedú Juraj Kucharík a Katarína Harmadyová. Na prehliadku depozitárov je potrebné sa prihlásiť v múzeu. Kapacita miest je obmedzená na 25 ľudí. 

Miesto stretnutia: suterén, výstava Kelti z Bratislavy

22.00 Nočná prehliadka Kelti z Bratislavy

So spoluautorom výstavy Jurajom Kucharíkom. 

Miesto stretnutia: suterén, výstava Kelti z Bratislavy

---

Interaktívne stanovištia zo zákulisia múzeapriebežne od 17.00 do 20.00

1. Dokumentovanie zbierkových predmetov

Ako sa zdokumentuje a spracováva zbierkový predmet, ktorý pribudne do múzea? Prečo je dôležité evidovať zbierkové predmety v múzeu. Ako to bolo v minulosti a ako sa digitalizácia zbierok a nové technológie využívajú v múzeu v súčasnosti predstaví Tomáš Malečka.

 Miesto: 4. poschodie, virtuálna výstava

 2. Konzervovanie a reštaurovanie výtvarných diel

Ako reštaurátori zachraňujú obrazy a svojím umom a zručnosťou im vrátia nový život.

Ukážka reštaurovania obrazu s reštaurátorkou Ruženkou Škúciovou.

Miesto: 2. poschodie, výstava Na slávu a chválu

3. Vzdelávanie v múzeu s lišiakom Žigom

Prečo lišiak Žigo sprevádza deti po múzeu a učí ich spoznávať históriu Slovenska? Ako vyzerá lišiak Žigo a prečo ožil v Zveroparku Revište. Nakresli svojho lišiaka Žiga spolu s Katarínou Baštekovou a Janou Hutťanovou.

Miesto: 3. poschodie, U lišiaka

---

SNM - Múzeum židovskej kultúry

Zsigrayova kúria, Židovská 17, otváracie hodiny: 15:00 – 22:00 (posledný vstup o 21:30)

Expozícia

15.00 – 21.00 Individuálny vstup do priestorov stálej expozície múzea

Výstavy

Košer – známy vs. neznámy

Židovská plavecká (r)evolúcia

---

15:00 – 21:00 Individuálny vstup do priestorov stálej expozície SNM – Múzea židovskej kultúry

Počas Noci múzeí a galérií môžu záujemcovia navštíviť stálu expozíciu SNM – Múzea židovskej kultúry, ktorá sa nachádza na prvom poschodí Zsigrayovej kúrie – sídla múzea. V čase od 15:00 do 21:00 hod. bude v priestoroch expozície prítomná lektorka alebo lektor, aby zodpovedal prípadné otázky návštevníkov.


15:00 – 21:00 Múzejná pátračka

Individuálny program pre detských návštevníkov múzea. Po veľmi úspešnej minuloročnej pátračke prináša múzeum túto veselú aktivitu počas Noci múzeí a galérií 2024 opäť. Pátračka v stálej expozícií múzea je tu pre tých, ktorí sa radi zabavia a dozvedia sa pri tom niečo nové! Pracovné listy sú určené pátračom od 10 rokov, s pomocou rodičov aj mladším záujemcom. Ak sa pátračom podarí správne odpovedať na všetky otázky, ktoré sme pre nich pripravili, čaká ich malá odmena. Pracovné listy a inštrukcie budú dostupné v pokladni múzea.
 

15:00 – 17:30 Animácia spája – ako vzniká animovaný film? Prezentácia projektu a účasť v majstrovskej dielni

„Animácia spája“ je projekt animačného štúdia Eye to Eye Animation Studio a je venovaný tvorbe a výučbe zhotovenia krátkych animovaných filmov, ktoré pod odborným vedením tvoria a realizujú deti a mladí ľudia v majstrovskej triede tohto animačného štúdia. Animácia spája ľudí z rôznych kultúr a rôznych jazykov, dáva im priestor na vzájomné porozumenie a sebavyjadrenie prostredníctvom umenia. Výsledný krátky film, ktorý je produktom projektu, budú mať možnosť vidieť aj návštevníci tohtoročnej Noci múzeí a galérií priamo v Múzeu židovskej kultúry. Zároveň budú mať návštevníci možnosť absolvovať majstrovský minikurz stop-motion animácie, na ktorom sa deti, ale aj dospelí, naučia, ako oživiť kreslené postavičky pred kamerou.


17:00 – 18:00 Židovská plavecká (r)evolúcia – kurátorský výklad a predstavenie knihy Plavecká klub Bar Kochba Bratislava

Zúčastnite sa kurátorského výkladu k aktuálnej výstave SNM – MŽK Židovská plavecká (r)evolúcia. Výstavou vás prevedie riaditeľ Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk, ktorý je kurátorom výstavného projektu. Ten je pokračovaním úspešného cyklu výstav o významných športovcoch židovského pôvodu. Prezentuje históriu organizovaného plávania v rámci židovskej komunity na Slovensku od založenia jedného z najúspešnejších plaveckých klubov prvej Československej republiky – Bar Kochba Bratislava – až po obnovenie židovskej športovej tradície po páde totalitného režimu v roku 1989. Predstavuje inšpiratívne, známe i menej známe židovské plavecké osobnosti, ktoré často napriek ťažkým životným podmienkam dosiahli výnimočné úspechy vo svojom športovom i osobnom živote. Súčasťou výkladu bude aj predstavenie knihy Židovský plavecký a športový klub Bar Kochba Bratislava, ktorú si budete môcť priamo na mieste kúpiť.                                                                                                                                                                              
 

18:30 – 19:30 Židovskí dôstojníci v americkej občianskej vojne – prednáška 

Americká občianska vojna (1861 – 1865), známa aj ako vojna Severu proti Juhu, patrí k najvýznamnejším udalostiam v dejinách USA. Na strane Únie a Konfederácie ale nebojovali iba rodení Američania, v týchto armádach našli uplatnenie aj emigranti z Európy vrátane Uhorska a územia dnešnej Slovenskej republiky. Zaujímavé osudy mali tiež dôstojníci židovského pôvodu, ktoré si priblížime v prednáške. Viacerí z nich patria k významným postavám histórie americkej armády. Počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií budete mať možnosť zúčastniť sa jedinečnej prednášky historika PhDr. Juraja Červenku.

---

SNM - Archeologické múzeum

Žižkova 12, otváracie hodiny: 10.00 - 23.00 

Výstavy:

Život na hradoch a hrádkoch

Longinus - Po stopách legionárov 

Benediktínsky kláštor sv. Kozmu a Damiána

Expozície:

Kabinetná zbierka Evanjelického lýcea v Bratislave

Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku

Lapidárium

Stĺp Marca Aurelia a Slovensko

---

10:00 - 11:30 - Burza archeologickej literatúry (prízemie SNM - AM)

10:00 - 15:00 - Predaj archeologických suvenírov - kópie známych archeologických nálezov zo Slovenska v podobe šperkov a pamätných predmetov, výrobca František Engel (nádvorie SNM - AM)

10:00 - 15:00 - Hra na archeológov v archeologickom pieskovisku (nádvorie SNM - AM)

10:00 - 15:00 - Hra na rímskych legionárov a stredovekých rytierov (nádvorie SNM - AM)

10:15 - Sprevádzanie výstavou Život na hradoch a hrádkoch pre rodiny s deťmio hradoch pre deti (prízemie SNM - AM)

10:30 - 15:00 - Tvorivé dielne a aktivity pre rodiny s deťmi – téma: Hravo o hradoch, dohotovovanie napodobeniny hradu (nádvorie SNM - AM)

15:00 – Sprevádzanie výstavou Longinus – Po stopách legionárov a bohaté germánske hroby (prízemie SNM – AM)

16:00 – 18:00 – Momentky z našich výstav – štyri prednášky približujúce rôzne témy výstav:

  • 16:00 - Prednáška Lucia Pilková – „Šľachtický odev a jeho symbolika v rannom novoveku“, prednáška dopĺňa informácie k výstave Život na hradoch a hrádkoch, návštevníci sa dozvedia o bohatosti, luxuse, ale aj symbolike šľachtického odevu (pivnica SNM - AM)
  • 16:30 - Prednáška Katarína Hladíková a Barbara Ritterová – „V plameňoch - pohrebný rítus a kremácia v dobe rímskej na JZ Slovensku“, prednáška dopĺňa informácie k výstave Longinus – Po stopách legionárov, záujemcovia budú môcť priamo nahliadnuť do obsahov žiarových hrobov a zistiť, čo nachádzajú archeológovia a  ako sa  z týchto úlomkov získavajú informácie, ale tiež ako si s týmto obsahom poradia konzervátori múzea (pivnica SNM - AM)
  • 17:00 - Prednáška Igor Bazovský – „Rímske vojenské diplomy, alebo ako sa z barbara stal Riman“, prednáška dopĺňa informácie k výstave Longinus – Po stopách legionárov, návštevníci sa dozvedia, čo všetko vieme zistiť zo zlomkov vojenských diplomov a čím sú významné (pivnica SNM - AM)
  • 17:30 - Prednáška Martin Hanuš – „Život stredovekých mníchov v Ludaniciach“, prednáška je spojená s otvorením novej výstavy Benediktínsky kláštor sv. Kozmu a Damiána (pivnica SNM - AM)

17:30 - Otvorenie novej výstavy Benediktínsky kláštor sv. Kozmu a Damiána – začína sa prednáškou v pivnici SNM - AM a pokračuje

18:00 - sprevádzaním priamo na výstave (prízemie SNM – AM)

19:00 - Komentovaná prehliadka výstavy Kabinetná zbierka evanjelického lýcea v Bratislave – o najväčšej zbierke egyptských pamiatok na Slovensku (prízemie SNM)

21:00 - Komentovaná prehliadka výstavy Život na hradoch a hrádkoch – cez nedávno otvorenú výstavu priblížime každodenný život na hradoch a aké o tom máme archeologické doklady (prízemie SNM)

10:00 - 23:00 - Vo výstavných priestoroch budú celý deň archeológovia odpovedať na otázky návštevníkov a poskytovať výklad k výstavám.

---

Hudobné múzeum, Brämerova kúria

Žižkova 18, otváracie hodiny: 13:00 - 19:30

 

13:00 Prehliadka informačných panelov a odborný výklad k téme Mestské divadlo v Prešporku. Nové nálezy, nové možnosti.

15:00 Prehliadka informačných panelov a odborný výklad k téme Mestské divadlo v Prešporku. Nové nálezy, nové možnosti.

18:00 Koncert súboru Gitarika zo ZUŠ Jozefa Kresánka v Bratislave, odznejú skladby W.A.Mozarta, Jorge Cardosa, Georga Gershwina, Stinga, Dietera Kreidlera,Henryho  Purcela a ďalších 

---

Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku

Istrijská 68, otváracie hodiny: 12:00 - 21:00

Expozície

Dejiny a kultúra Chorvátov na Slovensku

Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi

Výstava

Výstava fotografií handicapovaných umelcov pod záštitou Slovenského zväzu telesne postihnutých.

 

12:00 - 21:00 Individuálne prehliadky výstavy Slovenského zväzu telesne postihnutých a stálych expozícií SNM - Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku. Pre najmenších návštevníkov budú k dispozícii pracovné listy, ktoré im spestria prehliadku múzea.

14:00 Diskusia o činnosti Slovenského zväzu telesne postihnutých.

17:30 Špeciálna komentovaná prehliadka výstavných a expozičných priestorov SNM - Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku.

---

Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Žižkova 14, otváracie hodiny: 09:00 - 23:00

Expozícia
Dejiny a kultúra karpatských Nemcov

Výstava 

Nemeckojazyčné tlače na Slovensku (prízemie)

Stála výstava (1. poschodie MKKN)

 

10.00 – 12.00 Burza kníh

10.00 – 14.00 Muzeálna pátračka pre deti s Zuckermandlíkom

15.00 Prednáška

17.00 Premietanie filmov o živote karpatských Nemcov (1. poschodie MKKN)

---

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Brämerova kúria

Žižkova 18, otváracie hodiny: 10:00 - 23:00

10:00-17:00 Tradície a hodnoty - Maďari na Slovensku, prehliadka prezentuje hmotné a duchovné pamiatky (historické, etnografické, literárno-historické a umelecko-historické tradície) maďarského etnika na Slovensku

10:00-17:00 Jedlo, nápoje, sny…Všedné dni a sviatky zo života ľudu, prehliadka stálej etnografickej expozície (SK/HU/EN)

10:00-17:00 Vymenené domovy, prehliadka výstavy dokumentujúcej obdobie výmeny obyvateľstva v strednej Európe v rokoch 1945 -1949 (SK/HU)

10:00-17:00 Gróf Július Andrássy 200+1, prehliadka dočasnej výstavy o živote Júliusa Andrássyho st. (SK/HU)

---

SNM - Múzeum Červený Kameň, Častá
Otváracie hodiny: 19:00 - 22:00 

Odievanie. Téma roka 2024 v SNM-Múzeum Červený Kameň je historické odievanie. Tejto téme sa bude venovať aj Noc múzeí a galérií. Pôjde konkrétne o sériu troch prednášok, ktoré sa počas jedného večera niekoľkokrát zopakujú. Všetky sa pritom budú zameriavať na zbierkové predmety, ktoré bežný navštevník počas roka nemá možnosť vidieť, lebo sú uložené v depozitároch.

Kurátor Jozef Tihányi sa bude venovať nedávno zreštaurovanej voskovej soche Panny Márie, v rámci toho tiež jej unikátnym brokátovým šatám, ktoré sú staršieho datovania ako socha samotná.

Ivana Janáčková, kurátorka a riaditeľka SNM-Múzea Červený Kameň predstaví návštevníkom niekoľko kusov historických odevov, predovšetkým uniforiem, ktoré patria k tým pár kúskom historických odevov zachovaných v miestnom depozite textílí.

Kurátor Peter Rybárik zameria pozornosť návštevníkov na štítky z prilieb granátnikov a porozpráva, čím všetkým môžu byť tieto miniatúrne predmety zaujímavé.    

Výstava

Za portrétom

19:00 – 22:00 (každú pol hodinu):

  • prednáška o novo zreštaurovanej voskovej soche Panny Márie
  • prednáška a uniformách, jediných kusoch textílií z depozitáru SNM-MČK
  • prednáška o helmách granátnikov
  • ochutnávka miestnych vín v hradnej lisovni

---

SNM - Múzeum Ľudovíta Štúra, Modra

Štúrova 84, Modra, otváracie hodiny: 15.00 – 22.00 h

Expozície 

Ľudovít Štúr a moderné Slovensko

Pamätná izba Ľ. Štúra.  

Výstava 

Slávnosť hliny - 15 rokov (výstava fotografií z predošlých ročníkov)  

 

15.00 – 18.00 - Cesta do minulosti (program pre deti: písanie husím brkom, dobové oblečenie,nárečový kvíz,...) 

16.00 - Čítanie rozprávky z cyklu Poznajme slovenské ľudové rozprávky: Kozliatka

18.00 - Salón H - historička Žofia Lysá v debate o stredovekom dorábaní vína  

20.30 - Komentovaná nočná prehliadka Pamätnej izby Ľ. Štúra 

21.30 - Komentovaná nočná prehliadka Pamätnej izby Ľ. Štúra 

---

Múzeum slovenskej keramickej plastiky, Kukučínova 15, Modra, otváracie hodiny: 15.00 – 22.00 h

Expozícia

Z dejín modranskej keramiky                                                                                                     

Sprístupnená Galéria Ignáca Bizmayera - expozícia: Figuralisti. Od džbána k figurálnej tvorbe       

Výstava

Zvieracie motívy na keramike  

Program 

21.00 - Komentovaná prehliadka Galérie Ignáca Bizmayera

---

Galéria Nedbalka
 

Nedbalova 17, otváracie hodiny: 13.00 - 23.00

Výstavy:

M. A. Bazovský – Slovenská vizuálna Balada

Slovenské moderné umenie od konca 19. storočia

13.00 Otvorenie galérie

14.00 Detský tvorivý workshop Farebne a hravo!, limitovaný počet miest rezervácia nutná, spravca@nedbalka.sk

15.00  Kurátorský sprievod výstavou  M.A. Bazovský

17.00 Detský vzdelávací program – Socha rozpravaj!, limitovaný počet miest rezervácia nutná, spravca@nedbalka.sk

18.00 a 19:00 Komentovaný sprievod stálou expozíciou

20.00 
Коментована екскурсія постійною експозицією словацького сучасного мистецтва українською мовою відбудеться 

21.00 
Komentovaná prehliadka stálou expozíciou

---

Galéria Umelka

Dostojevského rad 2, otváracie hodiny: 13.00 - 20.00

Výstava: Autorská výstava Márie Bidelnicovej

13.00  Workshop pre detí a dospelých – združenie TxT (Soňa Sadílková)

14.00 Workshop pre detí a dospelých – združenie Impressit (Diana Čižmárová) 

15.00  Kreatívne dielne pre deti s kostýmovou a scénickou výtvarníčkou Zuzu Hudek

16.00  Konzultácie s výtvarníkmi a pedagógmi pre záujemcov o štúdium na školách výtvarného zamerania (Braňo Jelenčík - FA STU a Robo Makar - VŠVU)

17.00  Komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy

18.00 Workshop pre detí a dospelých - združenie Indivisual (Martina Šottová)

19.00 Krst knihy „Roky s Umelkou -umenie a spoločnosť: úspechy i zlyhania“ od Pavla Kráľa 

Galéria sa nachádza v historickej budove Umeleckej Besedy a patrí medzi kultúrne pamiatky Slovenskej republiky. 

---

Divadelný ústav

Jakubovo námestie 12, otváracie hodiny: 16.00 - 22.00 

16.00 – 22.00 výstava Z akvizície 23 

Výstava prezentuje získané zbierkove predmety zo súkromných archívov divadelných osobností a z archívov rôznych divadiel. 

Múzeum Divadelného ústavu si pre tohtoročné podujatie Noc múzeí a galérií pripravilo výstavu s názvom Akvizícia 23. Ide o výberovú prezentáciu originálnych zbierkových predmetov získaných múzeom v minulom roku, kedy sa mu podarilo realizovať niekoľko veľkých nákupov a darov. Získalo zbierkové predmety ako z pracovných archívov kľúčových osobností slovenského profesionálneho divadla s výrazným presahom do zahraničia, tak aj priamo z divadiel. 

Návštevníci výstavy budú mať možnosť pozrieť si doteraz nikdy nevystavené kostýmy, návrhy, ocenenia či model scény. Pôjde napríklad o koncertný frak operného speváka Petra Dvorského. Kostým vojenskej uniformy Andyho Hryca a jeho legendárnej postavy Majora „Terazkyho“ z televízneho seriálu Černí baroni. Či o divadelné kostýmy získané z viacerých slovenských divadiel, ktorých autormi sú najvýznamnejšie osobnosti slovenskej kostýmovej tvorby ako napríklad Ľudmila Várossová, Alexandra Grusková, Marija Havran, Simona Vachálková, Peter Čanecký alebo Ján Kocman.

Rozdielne rukopisy tvorkýň a tvorcov prezentovaných kostýmov tvoria pestrú a obsažnú koláž. Niektoré z nich získali divadelné ocenenie sezóny DOSKY. Návštevníci si taktiež budú mať možnosť pozrieť scénické návrhy a model scény od dvoch významných scénických výtvarníkov Jána Zavarského a Vladimíra Suchánka.

Komentované sprievody výstavou sa uskutočnia o 17.00 a 20.00 s kurátorom Miroslavom Daubravom

---

Múzeum obchodu
 

Linzbothova 16, Bratislava, otvorené: 10.00 – 22.00 (posledný vstup 21.30)

10.00 - Otvorenie expozície Múzea obchodu Bratislava

12.00 - Expozícia Múzejný pivovar kde je možné ochutnať naše Múzejné pivo uvarené v Múzeu obchodu Bratislava, pre návštevníkov noci múzeí. 

Koncert Polish Blues Show VIII.: 18.00 - Paranoja, 19.15 - Onus Blues, 20.30 - Blues Fighters

Viac informácií o kapelách

---

Bunker B-S 6 Vrba

15:00 - 23:00

Bunker B-S 6 VRBA je jedným z najstarších objektov opevnenia prvej Československej republiky. Pri návšteve múzea môžete vidieť jedinečnú expozíciu Československého opevnenia z 30.rokov 20.storočia. Nočnou atmosférou spestria sprievodcovia v dobových uniformách.

---

Múzeum polície

Gunduličova 2, otvorené 13:00 - 19:00

Prehliadka stálej expozície múzea, možnosť požiadať o lektorský výklad.

Stála expozícia - dejiny polície, kriminalistika, kriminalistická technika, medzinárodná policajná spolupráca, miesto trestného činu.

Ukážky Klubu vojenskej a policajnej histórie, ukážky z výcviku služobnej kynológie. 

Pri ukážkach môže dôjsť k zmene programu.  

---

Múzeum školstva a pedagogiky

Charkovská 1, otváracie hodiny: 11.00 - 22.00

Stála expozícia - Dejinami školstva  
Výstava - M_2016 
 
17.00 Na hodine otázok a odpovedí 

Predstavujeme novú stálu expozíciu Dejinami školstva; v rozhovore s kurátorkami novej stálej expozície Martinou Kočí a Danielou Vaněkovou sa môžete opýtať na všetko, čo Vás zaujíma

20.00 Stará škola x Nové múzeum 

Otvárame výstavu M_2016 spojenú s témami premeny budovy Masarykovej obecnej ľudovej školy na múzeum a s dianím okolo sťahovania múzejnej inštitúcie; o projekte rekonštrukcie budovy porozpráva jej autor, architekt Tomáš Čechvala, s ktorým si zároveň posvietime na zaujímavé miesta v nových priestoroch Múzea školstva a pedagogiky

---

Slovenské múzeum dizajnu a Slovenské centrum dizajnu

Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10,  otváracie hodiny: 14.00 - 21.00

17:00 – 17:30, U Blühovej doma, koná sa v Stredoeurópskom dome fotografie na Prespoštskej

Komentovaná prehliadka k aktuálnej výstave Blühová 120, výstava k 120. výročiu narodenia autorky, ktorá vznikla v spolupráci Slovenského múzea dizajnu so Stredoeurópskym domom fotografie. Inštalácia výstavy je inšpirovaná princípom usporiadania fotografií tak, ako ich autorka prezentovala vo svojom súkromnom byte najskôr na Malého a potom Tolstého ulici v Bratislave.

16:30 – 17:30 Workshop, Galéria dizajnu Satelit

Príďte sa zoznámiť s vystavujúcou autorkou tohtoročného Fóra dizajnu, ktorá Vám bližšie odprezentuje svoju tvorbu, idey a motivácie.

18:00 – 18:15 Zachránené diela z verejného priestoru, Slovenské múzeum dizajnu

Prezentácia zaujímavých diel od slovenských autorov, ktoré by sa bez Slovenského centra dizajnu nezachovali.

18:15 – 18:45 Vybraté z depozitárov, Slovenské múzeum dizajnu

Komentovaná prehliadka pre dospelé publikum, prostredníctvom ktorej sa zoznámite s novonadobudnutými dielami od slovenských dizajnérov, ktoré nedávno obohatili zbierky Slovenské múzea dizajnu.

---

České centrum Bratislava

Český dům, Prepoštská, otváracie hodiny: 15.00 - 24.00

15.00 - 24.00 Franz Kafka - Člověk své i naší doby

Výstava očami spisovateľa Radka Malého a ilustrátorky Renáty Fučíkovej približuje život Franza Kafku a nazerá naň z netradičných uhlov. Narúša stereotypy a často mylné predstavy o živote a diele tejto literárnej legendy. Výstava prichádza v čase 100. výročia od úmrtia autora (3. júna) a zároveň aj 140. výročia narodenia minulý rok. Výstavu pripravili České centrá a poputuje aj do ďalších slovenských miest.

---

Bibiana

Panská 41, otváracie hodiny: 15.00 - 22.00 (posledný vstup 21.30)
15.00 – 21.00 Huby na papieri 

V tvorivom procese objavíme, že s hubami môžeme pracovať nie len na tanieri, ale aj na papieri. Budeme skúmať ich štruktúru, tvar, veľkosť a dotvárať ich podľa vlastnej fantázie.

15.00 – 21.30 Myko - huby sebe 

Nazrite do knihy slovenskej ilustrátorky Daniely Olejníkovej a grafického dizajnéra Pala Bálika Myko z českého vydavateľstva Baobab, ktorá bola nedávno ocenená na Bologna Ragazzi Award 2024 v kategórií Non fiction 2024. V knižnici BIBIANY vás budú čakať nielen knihy o hubách. 

Vstup do BIBIANY počas Noci múzeí a galérii je zadarmo.

---

Múzeum dopravy

Šancová 1/B, otváracie hodiny: 10:00 – 22:00 h (posledný vstup 21:30 h)

Individuálna prehliadka stálych expozícií automobilovej a železničnej dopravy prehliadka výstav:

Metro, ktorým sa nevozímeNahliadnite s nami do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom hlavnom meste prostredníctvom počítačovej animácie, vizualizácií a archívnych materiálov.

Na dvoch kolesách. Unikátna zbierka 115 ks modelov bicyklov rôznej mierky z celého sveta, zapísaná aj v slovenskej Guinessovej knihe rekordov.

Medzinárodná výstava modelových železníc prezentuje jazdy železničných modelov v mierke H0. Dokumentuje spoluprácu ŽSR v rámci záujmových aktivít v európskom združení FISAIC

Program pre deti do 7 rokov: tvorivé dielne z recyklovaných materiálov: papier, plast, drevo. Budeme vyrábať originálne dopravné prostriedky, naučíme sa rozlišovať dopravné značky, oboznámime sa so základnými pravidlami bezpečnej cestnej premávky.

---

Dom Quo Vadis

Hurbanovo námestie 1, otváracie hodiny: 17.00 - 23.30 

17.00 - 23.00 Mgr.art. Kamil Jurašek: Cesty svetla

Výstava predstaví obrazy prešovského výtvarníka Kamila Jurašeka. Autor sa venuje maľbe, grafike, šperku, inštalácii a predovšetkým rôznym  maliarskym a grafickým technikám, ktoré kontinuálne rozvíja spolu so svojou originálnou autorskou technikou, ktorú vynašiel.

18.00 Seminár spojený s prednáškou a komentovanou prehliadkou na tému ako môžeme chápať, vnímať a rozumieť súčasnému vizuálnemu umeniu - prezentácia, prednáška a komentovaná prehliadka výstavy s autorom spojená s projekciou zameranou na špeciálnu autorskú techniku, ktorú autor vynašiel. 

17:00 - 23:00 otvorená dobrovoľnícka kaviareň.

---

Stredoeurópsky dom fotografie

Prepoštská 4, otváracie hodiny: 13.00 do 21.00
Múzeum fotografie
14.00 Blühová 120 - Komentovaná prehliadka

Kurátorka: Valéria Kršiaková  

Fotografka Irena Blühová sa pôvodne ako samouk rozhodla profesionalizovať svoju fotografickú prácu štúdiom na najznámejšej modernistickej umeleckej škole Bauhaus vo Weimarskej republike, ktorá v sebe spájala experimentálny prístup k tvorbe snúbený s kozmopolitizmom. Pod mottom „Správne porozumieť pojmu „tvoriť“, znamená pomáhať človeku,“ ktoré sa na Bauhause tradovalo pod vedením ľavicového architekta Hanessa Meyera tu strávila obdobie medzi rokmi1931-1933, kedy sa s nárastom fašizmu v Nemecku musela vrátiť do Československa. Tu tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny stihla absolvovať kurzy filmového oddelenia u českého režiséra Karla Plicku na progresívnej Škole umeleckých remesiel v Bratislave.

Workshop - kurz techniky Kyanotypia   

V rámci Noci múzeí a galérií 2024 sa v Stredoeurópskom dome fotografie v Ateliéri uskutoční workshop kyanotypie pod vedením skúseného Ivana Neheru. Ide o veľmi starú fotograficku techniku zhotovovania nápaditych obrazov, ktoré su vo výsledku výrazne modrej farby. Táto technika využíva fotocitlivosť  železitych solí.

Workshop je celodenný, so začiatkom o 10.00 hodine, poplatok: 80 eur/osoba

Minimálny počet účastníkov: 6

Galéria Martina Martinčeka

17.00 - 18.00 Alternatívne fotografické techniky

„Označení pro přímo kopírovací techniku vycházející z citlivosti železitých solí na světlo, což poprvé popsal roku 1842 John Herschel a o rok později využila Anna Atkins v první knize ilustrované fotografiemi. Citlivá vrstva kyanotypie obsahuje citran železitoamonný a hexakyanoželezitan draselný, které expozice s pomocí UV záření redukuje z železitých iontů na železnaté za vzniku sloučenin jasně modré barvy označované jako Berlínská modř a Turnbullova modř. Ke zpracování obrazu se tudíž nevyužívá vývojka ani ustalovač, proces je tak poměrně jednoduchý a jeho obrazy velmi stálé. Vyhotovené modré snímky lze tónováním převést na jiné zbarvení.“

---

Univerzitná knižnica v Bratislave

Michalská 1, otváracie hodiny: 15:00 - 24:00

Výstava: Slovensko v obrazoch – výber z archívnych zbierok štátnych archívov 

Výstava predstavuje mnohé unikátne fotografie z archívnych zbierok štátnych archívov spolu s bohatým textovým materiálom a ponúka tak jedinečný pohľad do minulosti našich miest a regiónov.

---

ÚĽUV

Galéria ÚĽUV, Obchodná 64, otvorené: 15.00 – 21.00 hod. 

Výstava: Tradícia netradične: Ľan a konopa

Program

15:00 – 21:00 – sprístupnenie výstavy, premietanie video dokumentov

15:00 – 21:00 – kvíz pre dospelých a staršie deti

15:00 – 21:00 – komentované prehliadky s kurátorkami výstavy Radoslava Janáčová, Ingrid Ondrejičková

                           Ukážky spracovania ľanu

15:00 – 21:00 – tradičné drevené hračky pre najmenšie deti  vo dvore 

15:00 – 20:00 – interaktívne predvádzanie spracovania žihľavy : Jozef Hupka

15.00 – 21.00 – maratón paličkovania : klub Priadky

17.00 vystúpenie inštrumentalistu –majstra ĽUV Mariana Plavca

---
Dvor remesiel ÚĽUV

Interaktívne predvádzanie spracovania žihľavy - Jozef Hupka

Maratón paličkovanej čipky /Klub Priadky

17.00 vystúpenie inštrumentalistu: Marián Plavec
---

Dizajn štúdio ÚĽUV

Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, otvorené: 15.00 – 20.00
 

Kresba v priestore /predvádzanie drotárstva, sprievodné aktivity pre deti 

15:00 – 20:00 – sprístupnenie výstavy, výklad kurátorky výstavy 

15:00 – 20:00 – tvorivé dielne pre deti

---

Vodárenské múzeum

Devínska cesta 1, Expozícia vodárenského múzea otvorená od 9:00 - 15:00 hod. 

Vodárenské múzeum sídli v historických priestoroch prvej čerpacej stanice v Bratislave. Vodárenský areál v Karlovej Vsi je unikátny vzdelávací, oddychový a ekologického priestor so zachovanou technickou funkčnosťou. Na ploche troch hektárov sa nachádza Vodárenské múzeum, Vodárenská záhrada a moderná vodárenská infraštruktúra.

Výstava

Prvá čerpacia stanica bratislavskej vodárne 1886 – 1967 

Program

11.00 - História bratislavskej vodárne (prednáška s premietaním)

13.00 - História prvej čerpacej stanice v Karlovej Vsi (prednáška s premietaním) 

---

Železničné múzeum SR

Staré rušňové depo Bratislava východ, Dopravná ulica, otváracie hodiny: 11.00 - 20.00

Program

- jazda parného vlaku na trati Bratislava-Lamač - Bratislava hlavná stanica - Modrý most - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ

- jazda historického motorového vlaku na trati Bratislava-Petržalka – Železničné múzeum Bratislava východ

- jazdy historických motorových vlakov na trati Železničné múzeum Bratislava východ -  Bratislava hlavná stanica a späť

- jazda večerného historického motorového vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Bratislava hlavná stanica - Bratislava-Petržalka - Bratislava-Rača - Železničné múzeum Bratislava východ

- stála múzejná expozícia železničných zariadení

- vozenie návštevníkov na stanovišti parného rušňa (od 12:00 do 20:00 s prestávkami na údržbu rušňa)

- vozenie návštevníkov na stanovišti motorového rušňa (od 11:00 do 20:00)- prehliadka múzea so sprievodcom vo vybraných časoch, vrátane prehliadky inak verejnosti neprístupného depozitára

- prezentácia modelového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo vo Veľkej vodárni

- prezentácia modelového koľajiska v poštovom vozni Fa 5-2085 Klubu železničných modelárov Bratislava

Odporúčame

Miso Ormos - Fungi Fanboi

8.11.2024 - 10.1.2025 / ATELIER XIII

TIP

Peter Áč - Z druhej strany hladiny

6.11.2024 - 30.11.2024 / Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka

TIP

Akcia B - rozprávanie o mlčaní

3.12.2024 - 8.12.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP