Prvé cechové artikuly sú datované rokom 1546 a boli spoločné pre cech zámočníkov, hodinárov a puškárov. V 2. polovici 18. storočia si hodinári ustanovili svoj vlastný cech. Podľa špecializácie sa delili do dvoch skupín: na výrobcov hodín a hodiniek. V Bratislave pracovalo v 16.-19. storočí 92 zo 186 hodinárov doložených na území Slovenska.
Na prvom poschodí sú vystavené rôzne typy nástenných a stolových hodín zo 17. a 18. storočia. Väčšiu kolekciu tvoria tzv. meštianske skrinkové hodiny v podobe charakteristickej pre stredoeurópske hodinárstvo.
Na druhom poschodí sú prezentované hodiny a hodinky z obdobia poslednej tretiny 18. storočia. Vedľa ľudových nástenných hodín sú tu vystavené predovšetkým hodiny vyhotovené pre aristokraciu a mešťanov. Jedným z najkrajších exponátov sú veľké zlátené kozubové hodiny (okolo 1770-1780), signované známym bratislavským hodinárom Jacobom Guldanom. Zaujímavé sú malé prenosné cestovné hodiny (budíky) a kolekcia hodiniek, rozmanitých formou a výzdobnými motívmi.
Na treťom poschodí sú vystavené hodiny z 19. storočia najmä v štýle empíru či biedermeieru. Malebnú skupinu tvoria obrazové hodiny, niektoré s hracím strojčekom. Vzácne, s priamou väzbou na Bratislavu, sú hodiny z roku 1886, zdobené vyrezávanými symbolmi jednotlivých fáz ľudského života zhotovené podľa návrhu známeho sochára Johanna Fadrusza (1858‑1903).
Expozícia bola sprístupnená v roku 1974, v posledných rokoch bola dopĺňaná novými akvizíciami – cielene zakupovanými hodinami dopĺňajúcimi túto kolekciu.
Autorka expozície Lujza Kresánková.