výstava
Jednoducho majstri
Tvorba 80 majstrov a majsteriek ľudovej umeleckej výroby ocenených v rokoch 2011 – 2024.
27.03.2025, Št - 12.11.2025, St

Titul majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby (ĽUV) udelil ÚĽUV po prvý raz v roku 1959. Dodnes ním bolo ocenených už 454 najvýraznejších osobností z radov ľudovoumeleckých výrobcov. Spoločenská a odborná hodnota titulu priniesla samotným výrobcom uznanie, ale aj motiváciu ich spolupútnikom či nasledovateľom. Vďaka nemu sa neraz anonymní tvorcovia „z ľudu“ stali rešpektovanými nositeľmi tradičného remesla a vzormi pre budúce generácie. V dôsledku systematickej práce odborných zamestnancov ÚĽUV-u tvoria dnes komunitu, ktorá spoločne kvalitatívne rastie.

Výstava diel symbolickej osemdesiatky ocenených za posledné roky, inštalovaná v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici v Bratislave pri príležitosti osláv 80. výročia vzniku Ústredia ľudovej umeleckej výroby, predstavuje tvorbu zväčša ešte žijúcich súčasníkov.

Cieľom výstavy je poukázať na jedinečnosť a zručnosť výrobcov a majstrov, na ich schopnosti a kvality pri práci s materiálom, ako aj výnimočnosť a originálne stvárnenie výrobkov. Prioritou kurátorského tandemu je vyzdvihnutie každého jednotlivca. Prostredníctvom informačných panelov s fotografiami, popismi ocenení a QR kódmi s prelinkovaním na webstránku ÚĽUV-u s faktografickými informáciami o danom výrobcovi budú návštevníci vtiahnutí do neopakovateľných majstrovských príbehov.

Objavovanie sveta tradičných remesiel v jednotlivých miestnostiach galérie cez ucelené súbory autorských predmetov zoradených podľa materiálových skupín bude zážitkom pre veľkých i malých. V prvej miestnosti nazrú do sveta hudobných nástrojov, palíc, bačovského riadu a iných drevených výrobkov, kovových šperkov, kováčstva, plechárstva a drotárstva, klobúkov a kožených výrobkov. Ďalšia miestnosť je venovaná bytovej kultúre, textilným výrobkom – tkaninám, čipkám, výšivkám, vlne, prírodným pletivám a sklu. Samostatnú expozíciu v tretej miestnosti tvorí keramika. Podobne osobitný priestor vytvárajú vo štvrtej miestnosti remeselné drobnosti, ako sú kraslice, medovníky, slamené ozdoby, textilné zvieratká a bábiky, drevené zvieratká a podmaľba na sklo. Vystavené predmety pochádzajú zo súkromných zbierok majstrov a zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a Považského múzea v Žiline.

Posolstvo, ktorým kurátorky výstavy Eva Ševčíková a Dominika Žažová oslovujú širokú verejnosť, je jednoznačné: „Smelo môžeme povedať, že majstri a majsterky ľudovej umeleckej výroby sú pokračovateľmi nielen tradičného remesla, ale aj spôsobu života. Síce už nie vo forme materiálnej; skôr duchovným rozmerom – svojím postojom k životu, vlastnosťami, ktorými sa v živote riadia a ktoré stáročia zdobili našich predkov. Predovšetkým je to nezávislosť, úcta k okolitému životu, zodpovednosť za budúcnosť, inklinácia k lokálnosti a udržateľnosti a často aj pokora, no zároveň zdravé sebavedomie, ktoré zákonite plynie z vlastného tvorivého uspokojenia, z prieniku do hĺbky vecí a ich pochopenia.“

Veríme, že dedičstvo ich umu a rúk pretrvá aj ďalšie stáročia. Pomôcť tomu by mala aj skutočnosť, že začiatkom tohto roka bol program „Titul majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby“ zaradený do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Nominoval ho ÚĽUV – z úcty k minulým i súčasným generáciám majstrov výrobcov.

Kurátorky: Eva Ševčíková, Dominika Žažová

Odporúčame

Michal Pudelka - A Room with a View

13.3.2025 - 3.5.2025 / Galéria FOG

TIP

Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili

St 28.5.2025 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP

Svetlonos

Po 28.4.2025 / Ticho a spol.

TIP

Konkláve

Kino Lumière / Cinema City Eurovea

TIP