expozícia
Biblioman. Krásna kniha a dizajn knihy zo zbierky Igora Gazdíka
Knihami žil a dýchal. Krásna kniha bola jeho neplánovaným útekom od súčasného umenia aj celoživotným zberateľským potešením. Knižnú zbierku Igora Gazdíka (1943 – 2006), teoretika a historika umenia, knihovníka a bibliofila získala SNG nedlho po jeho smrti s cieľom uchovať tento rozsiahly, špecializovaný súbor ako celok.

Niekoľkotisícová zbierka bola vlastne dlhoročne budovanou bytovou knižnicou. Obsahovala kunsthistorické publikácie aj knihy z iných humanitných odborov, beletriu i poéziu, slovenské, české aj cudzojazyčné tituly. Ale hlavne „knižočky“ (ako im Igor Gazdík nežne hovorieval), ktorých prostredníctvom starostlivo, dôkladne a trpezlivo skladal svoju históriu krásnej knihy.

Kedysi v paneláku, dnes v galérii – autentický zážitok aj výlet za secesnou, modernistickou typografiou a ilustráciou vám ponúkame vďaka autorskému re-dizajnu Gazdíkovej bytovej knižnice – obývačkovej súpravy z normalizačných čias od dizajnérky Sylvie Jokelovej. Môžete sa v nej vizuálne potešiť z knižných obálok a frontispicov aj zalistovať knihami v komornom čitateľskom kútiku. Objaviť v nej človeka, ktorý bol svojho času tiež zasväteným komentátorom a priateľom vtedy nastupujúcich konceptuálnych umelcov – Júliusa Kollera, Juraja Meliša, Rudolfa Sikoru, Milana Adamčiaka a mnohých iných.

Dizajn expozície: Sylvia Jokelová
Technická spolupráca: Viktor Tabiš
Grafický dizajn expozície: Braňo Matis
Kurátorka: Viera Kleinová

K expozícii sa uskutoční kurátorský výklad Viery Kleinovej.

Odporúčame

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

31.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)

TIP

Vojna a mier

Ut 25.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP

Colours of Ostrava 2024

17.7.2024 - 20.7.2024 / Dolní Vítkovice, Ostrava

TIP

Kælan Mikla (IS)

Po 24.6.2024 / Fuga

TIP