expozícia
Od zberateľa k mecénovi. Expozícia diel z daru Zbierky Linea.
Zbierku diel starých majstrov, umenia 19. storočia, slovenskej moderny aj súčasného umenia začal v 70. rokoch 20. storočia budovať dr. Ivan Zubaľ.

K formovaniu jej podoby a charakteru postupne prispievali aj synovia zakladateľa, ktorí sa od otca „nakazili“ zberateľskou záľubou. Kolekcia sa tak rozsahom a kvalitou stále viac vymykala z rámca obvyklých motivácií, princípov a ambícií súkromných zberateľov. Zo súkromia domov majiteľov sa od konca 90. rokov približovala verejnosti v Galérii Linea, neskôr v Galérii Horský park a významne sa zviditeľňovala a zhodnocovala vďaka výpožičkám niektorých diel na výstavy v rešpektovaných inštitúciách (napríklad Múzeum moderného umenia, Ľubľana, 2014; PLATO, Ostrava, 2015; Tate Modern, Londýn, 2015; Ludwig Museum, Budapešť, 2015; Centrum pre umenie a médiá, Karlsruhe, 2015; Galéria Zacheta, Varšava, 2015; Múzeum moderného umenia, Viedeň, 2017).

Príbeh spolupráce Zubaľovcov so Slovenskou národnou galériou má pomerne dlhú históriu. V roku 2010 sa SNG stala garantom Galérie Horský park, unikátnej sochárskej expozície pod holým nebom, ktorá bola otvorená o dva roky neskôr. Jej súčasťou sú okrem objektov zo zbierky Linea aj veľkorozmerné diela zo SNG. V nasledujúcich rokoch sa toto spojenie prehlbovalo a prispelo predovšetkým k správe a prezentácii fondov Stanislava Filka, Júliusa Kollera a Jany Želibskej a k etablovaniu ich tvorby (aj) v medzinárodnom kontexte. Aktívna spolupráca sa stala impulzom k veľkorysému daru zberateľov Slovenskej národnej galérii, ktorý je v sedemdesiatročnej existencii galérie bezprecedentným gestom.

Do zbierok SNG sa tak v roku 2018 dostalo 150 diel – sôch, malieb, kresieb, grafík, fotografií, objektov a inštalácií v nadobúdacej hodnote cca 3,5 milióna eur, ktoré sú reprezentatívnym výberom výsledkov zberateľských aktivít dvoch generácií rodiny Zubaľovcov.

Kurátorka: Alexandra Homoľová

Vystavujúci autori:
Miloš Alexander Bazovský, Ladislav Mednyánszky, Martin Benka, Rudolf Sikora, Ľudovít Fulla, Zolo Palugyay, Dominik Skutecký, Vincent Hložník, Július Koller, Eugen Nevan, Milan Paštéka

Odporúčame

Sonda do architektúry Vila Sonnefeld

Ut 2.7.2024 / Múzeum Janka Jesenského MMB

TIP

Moyzesovo kvarteto v kaštieli

Po 2.9.2024 / Záhrada Csákyho kaštieľa v Prievoze

TIP

Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra

Št 4.7.2024 / Stará tržnica

TIP

Salón výtvarníkov 2024

21.6.2024 - 15.9.2024 / Zoya Museum

TIP