K formovaniu jej podoby a charakteru postupne prispievali aj synovia zakladateľa, ktorí sa od otca „nakazili“ zberateľskou záľubou. Kolekcia sa tak rozsahom a kvalitou stále viac vymykala z rámca obvyklých motivácií, princípov a ambícií súkromných zberateľov. Zo súkromia domov majiteľov sa od konca 90. rokov približovala verejnosti v Galérii Linea, neskôr v Galérii Horský park a významne sa zviditeľňovala a zhodnocovala vďaka výpožičkám niektorých diel na výstavy v rešpektovaných inštitúciách (napríklad Múzeum moderného umenia, Ľubľana, 2014; PLATO, Ostrava, 2015; Tate Modern, Londýn, 2015; Ludwig Museum, Budapešť, 2015; Centrum pre umenie a médiá, Karlsruhe, 2015; Galéria Zacheta, Varšava, 2015; Múzeum moderného umenia, Viedeň, 2017).
Príbeh spolupráce Zubaľovcov so Slovenskou národnou galériou má pomerne dlhú históriu. V roku 2010 sa SNG stala garantom Galérie Horský park, unikátnej sochárskej expozície pod holým nebom, ktorá bola otvorená o dva roky neskôr. Jej súčasťou sú okrem objektov zo zbierky Linea aj veľkorozmerné diela zo SNG. V nasledujúcich rokoch sa toto spojenie prehlbovalo a prispelo predovšetkým k správe a prezentácii fondov Stanislava Filka, Júliusa Kollera a Jany Želibskej a k etablovaniu ich tvorby (aj) v medzinárodnom kontexte. Aktívna spolupráca sa stala impulzom k veľkorysému daru zberateľov Slovenskej národnej galérii, ktorý je v sedemdesiatročnej existencii galérie bezprecedentným gestom.
Do zbierok SNG sa tak v roku 2018 dostalo 150 diel – sôch, malieb, kresieb, grafík, fotografií, objektov a inštalácií v nadobúdacej hodnote cca 3,5 milióna eur, ktoré sú reprezentatívnym výberom výsledkov zberateľských aktivít dvoch generácií rodiny Zubaľovcov.
Kurátorka: Alexandra Homoľová
Vystavujúci autori:
Miloš Alexander Bazovský, Ladislav Mednyánszky, Martin Benka, Rudolf Sikora, Ľudovít Fulla, Zolo Palugyay, Dominik Skutecký, Vincent Hložník, Július Koller, Eugen Nevan, Milan Paštéka