koncert
Mikrozvuk #30: Irena & Vojtěch Havlovi, Adam Badí Donoval

Hudobná spolupráca manželov Havlovcov sa píše od polovice 80. rokov, kedy v Prahe vznikol experimentálny súbor Capella Antiqua e Moderna. V kontexte doby a vtedajšej hudobnej scény išlo o ojedinelý prístup, ktorý prepájal tradičné a novodobé skaldateľské techniky.

08.12.2022, Št

Line-up:

19:30 dvere
20:00
Adam Badí Donoval
20:45 Irena & Vojtěch Havlovi

Vstupné 5€

Irena & Vojtěch Havlovi. V ozvenách pražských chrámov sa tak zlievali vrcholné diela renesancie s pokrokovými ideami súčasnej európskej kompozície. V spojení s nekonvenčnými interpretačnými postupmi si súbor čoskoro získal množstvo fanúšikov z oboch strán barikády. 

Samotné rozrušovanie hraníc je charakteristické aj pre duo Irena a Vojtěch Havlovi. Ich hudba si dodnes zachovala otvorenosť, citlivosť, osobnú angažovanosť a svojráznosť, pričom s ľahkosťou obdchádza zabehnuté postupy a obmedzené žánrové kategórie. Nájdeme v nej ozvuky early music, rozľahlosť a bezčasovosť ambientu, repetitívnosť minimalizmu, zemitosť a mytológiu folkovej hudby, či poučenie z východných hudobných náuk a poetický nadhľad.

Ich tichá pozícia “na okraji” má za následok, že o Havlovcoch dnes počujeme hlavne vďaka rôznym zahraničným iniciatívam. Minulý rok im v renomovanom holandskom vydavateľstve Melody As Truth vyšla kolekcia skladieb Melodies In The Sand. Výber usporiadal známy zvukový umelec Jonny Nash a jedna z oslavných recenzií sa objavila aj na mienkotvornom webe Pitchfork. V roku 2015 natočil o manželskom páre dokument nezávislý režisér Vincent Moon.

Poctu im vzdal aj svetoznámy Kronos Quartet či hudobníci ako Sufjan Stevens a Bryce Dessner zo skupiny The National. 

Do LOMu prídu tesne po koncerte na prestížnom festivale Le Guess Who?

Adam Badí Donoval je neprehliadnuteľný bojovník v čele východoeurópskej hudobnej scény. Tento rok mu v skvelom londýnskom vydavateľstve The Trilogy Tapes vyšiel album Sometimes Life Is Hard And So We Should Help Each Other. Jeho debut je ponorom do subtílnych zvukových krajín, ktoré sú preplnené množstvom detailov, terénnych nahrávok, tlmených atmosfér a zárodočných vzrušení.

Každá jedna skladba je rovnocenným ambientným environmentom, ktorý znie ako spomienka skalená rozdrobenou pamäťou. Môžeme nadviazať na nedávne vystúpenie Nicka Malkina a spomenúť jeho označenie “live band ambient”.

Donoval sa v minulosti venoval tiež hudobnej publicistike, písal napríklad pre Bandcamp Daily. Neskôr sa vrhol do komunitných a vydavateľských projektov, kde sa stal dôležitým a podporným členom. Vedie label Warm Winters Ltd., kde vydáva tie najzaujímavejšie mená medzinárodnej experimentálnej scény. V LOMe zaznejú aj nové skladby z jeho pripravovaného albumu.

---

Всі українці та українки можуть відвідати концерт безкоштовно. Для цього необхідно підтвердити громадянство за допомогою документа та забронювати квитки на нашому сайті. Чекаємо на вас. 
space@lom.audio

Pre všetkých Ukrajincov a Ukrajinky je vstupné zadarmo. Stačí ak sa preukážete dokladom a rezervujete si lístky na space@lom.audio

 

Odporúčame

Sto (k)rokov Vasca Bendiniho

23.6.2022 - 4.12.2022 / Historické múzeum SNM

TIP

Mendelssohn, Mozart

Pi 2.12.2022 / Slovenská filharmónia

TIP

Vec & Škrupo & Tono S s kapelou

So 10.12.2022 / Františkánske námestie

TIP