výstava
V oku búrky - Umenie secesie na Ukrajine
Výstava predstavuje približne 60 diel z umenia secesie, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900 a zasiahla aj výtvarnú scénu územia dnešnej Ukrajiny.
21.06.2024, Pi - 22.09.2024, Ne

Prvé impulzy do tohto prostredia prišli z Petrohradu už v priebehu 80. rokov 19. storočia, ďalšie kontakty s umením secesie sa odohrali v medzinárodne aktívnom prostredí Mníchova. Pôsobil tu napríklad Oleksandr Murashko, ktorý sa stal jedným z priekopníkov moderného umenia na Ukrajine. V strednej Európe bola dôležitým centrom secesného umenia Viedeň, na čele s vplyvnou osobnosťou Gustáva Klimta, kde pôsobili napríklad Fedir Krychevskyi, Oleksa Novakivskyi a ďalší. Významné bolo aj prostredie Krakova.

Vo viacerých centrách sa secesia – tzv. posledný veľký medzinárodný štýl prejavil v kontexte národných špecifík. Na Ukrajine, podobne ako aj v iných krajinách, sa vývoj novej národnej školy zhodoval so znovuobjavením ľudového umenia, organizovania dielní úžitkového umenia vo vidieckych oblastiach a objavom tvorby umelcov spojených s týmto prostredím, napríklad Hanny Sobachko-Shostak. Dôležitou osobnosťou bol Heorhii Narbut, umelec a dizajnér, ktorý stojí za vizuálnou identitou pre Ukrajinu – od bankoviek po poštové známky.

Okrem snahy o vytvorenie osobitého národného vizuálneho jazyka sa niektorí umelci zaujímali o vysoko personalizovaný symbolistický štýl, ktorý bol často ovplyvnený filozofickými trendmi. Kostiantyn Piskorskyi, Mykhailo Sapozhnykov či Oleksandr Bohomazov sa ako predstavitelia najmladšej generácie napájali aj na nové prúdy avantgardného umenia – kubofuturizmus či surrealizmus. Vplyv secesie na ukrajinské prostredie bol pomerne dlhý a pretrval až do 30. rokov 20. storočia.

Vystavujúci umelci a umelkyne: Petro Kholodnyi, Fedir Krychevskyi, Vasyl Krychevskyi, Olena Kulchytska, Vsevolod Maksymovych, Abram Manevych, Ivan Miasoiedov, Oleksandr Murashko, Heorhii Narbut, Oleksa Novakivskyi, Kostiantyn Piskorskyi, Mykhailo Sapozhnykov, Ivan Trush, Mykhailo Zhuk

Kurátor: Konstantin Akinsha, Marina Drobotiuk
Spolupráca: Katarína Beňová – spolupráca za SNG

Vstupné: celá galéria 9€ / celá galéria zľavnené (držitelia karty ISIC, ITIC, EURO 26, seniori 60+) 5€ / deti do 15 rokov, ŤZP - zdarma / 1 výstava 6€ / zľavnené 3€

25.6. o 17:00 sa k výstave uskutoční komentovaná prehliadka s kurátorkou Katarínou Beňovou.

Výstavný projekt sa koná v spolupráci s Belvedere Galerie vo Viedni, Národnou galériou v Sofii, Národným múzeom umenia Ukrajiny a s ďalšími ukrajinskými zbierkami. Projekt vznikol ako iniciatíva Museo Thyssen-Bornemisza v Madride na vyjadrenie podpory Ukrajine a v snahe ochrániť jej umelecké diela pred ruskou inváziou.

Vystavené diela sú súčasťou zbierok Národného múzea umenia Ukrajiny v Kyjeve, Národného múzea Andreya Sheptytského v Ľvove, Dneprovského múzea umenia, Múzea umenia Mykolu Yaroshenka v Poltave, ako aj súkromnej zbierky.

Odporúčame

Prešporské porno

St 26.6.2024 / DPOH

TIP

Trh - Piac - Markt

15.6.2024 - 13.7.2024 / Stará tržnica

TIP

Ondřej Sekora - Známy aj neznámy

7.6.2024 - 1.9.2024 / Danubiana Meulensteen Art Museum

TIP

Šťastný Lazzaro

Ut 18.6.2024 / Kino Lumière

TIP