prednáška / diskusia
Neměnná a vždy stylová. Československá lidovost v meziválečné emigraci a emancipaci
Ve dvacátých letech si v USA velkou popularitu získaly tzv. venkovské róby, neboli šaty opatřené „československou“ výšivkou. Pocházely většinou z produkce Československého uměleckého studia (Czechoslovak Art Studio), řetězci obchodů, které v Americe založily a vedly zde usazené Slovenky.

Přednáška se zaměří nejen na to, co přesně navrhovaly, vyráběly, dovážely a v obchodech prodávaly, ale i na širší kontext jejich aktivit, včetně role žen v propagaci lidového umění a Československa v zahraničí. Proč bylo lidové umění tak oblíbené a co v Americe symbolizovalo?Jak přispělo k emancipaci žen a jaký obraz podávalo o meziválečném Československu?

Súčasťou expozície SNG Moderna je aj tzv. vložená výstava – "(Ne)viditeľné? Ženy moderny" - venovaná ženám, ktoré boli aktívnou súčasťou slovenského výtvarného prostredia prvej polovice 20. storočia. Prednáška Marty Filipovej z Masarykovej univerzity v Brne je jej sprievodným programom. Uvedie ju Valéria Kršiaková, spolukurátorka vloženej výstavy.

Mgr. Marta Filipová, PhD., je vedeckovýskumná pracovníčka, vedúca Centra pro moderní umění a teorii Masarykovej univerzity v Brne (od 2019), historička moderného umenia a dizajnu. Zaoberá sa o. i. výskumom reprezentácie stredoeurópskych štátov na svetových veľtrhoch a vzťahom medzi globálnym a lokálnym v umení a dizajne, českým a československým medzivojnovým umením.

Dejiny umenia študovala na Masarykovej univerzite v Brne (1997 – 2003) a na University of Glasgow (PhD., 2009), ako výskumná pracovníčka v oblasti dejín umenia pôsobila na University of Wolverthampton (2001 – 2013, 2016), na University of Birmingham (2016 – 2019). Je autorka odborných publikácií Czechoslovakia at the World′ s Fairs (2024); Designing national pavilions and nations: Czechoslovakia and Bat ′s at interwar exhibitions (2024); Modernity, History, Politics in Czech Art (2020). Aktuálne je riešiteľkou výskumného projektu Z venkova do světa: Lidové umění a kultura jako aktéři modernity, 1918 – 1945.

Vstupné: 8€ / zľavnené (študenti, seniori, ŤZP) - 4€

Fotografia: Československé ženy, predná strana katalógu „Czechoslovak folk art exhibit“ na Woman's World's Fair v Chicago v roku 1927.