výstava
Kolorovaná fotografia (CZ)
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Pavel Scheufler, Lucia Horucková
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.11.2023 16:30, So

Výstava zostavená zväčša z originálov predstavuje fenomén kolorovania fotografických vyobrazení od najstaršej v praxi používanej techniky po súčasné tendencie. Je výstavným pendantom ku knihe vydávanej Národným technickým múzeom v Prahe v roku 2023 dvojicou autorov, v ktorej chemicko-technologický výskum zaisťovala Mgr. art. Zuzana Machatová, PhD.

Vniesť fotografiám farbu sa vynálezcovia snažili od samého začiatku fotografie. Veľmi často tak urobili pri slaných papieroch, niektoré z techník dokonca boli na efekte kolorovania priamo postavené. Aj keď všeobecne sa kolorovanie fotografií vykonávalo menej často, bolo bežné, že významné fotografické firmy v 19.storočí disponovali popri retušéroch prevádzkou na maľovanie podľa fotografií a ich kolorovanie. Veľmi rozšírené bolo kolorovanie diapozitívov, ktoré sa na prelome 19. a 20.storočia stalo veľkou módou. Obľubu ich projekcií vystriedal biograf, kolorovanie pozitívov nahrádzali prvé techniky farebnej fotografie, takže v dvadsiatych rokoch 20.storočia kolorovaná fotografia pomaly ustupovala zo svojej slávy.

Znovu sa potom objavila ako výraz tvorivého názoru od konca šesťdesiatych rokov 20. storočia a ako reakcia na masovú obľubu farebných fotografií z minilabov. V 21.storočí sa kolorovalo v stále sofistikovanejších počítačových programoch a ručné kolorovanie sa objavilo opäť ako výraz tvorivej originality a ako reakcia na všadeprítomné digitálne fotografovanie, pričom medzičlánkom môže byť ako digitálne vytvorený záznam, tak digitálna tlač z negatívu.

Text: Pavol Scheufler & Lucia Horucková

Vstupné: 5€

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Hotline: Luca Olivotto (DE)

Pi 28.6.2024 / Šafko Klub

TIP

Šťastný Lazzaro

Ne 23.6.2024 / Kino Lumière

TIP

EnsembleSpectrum: James Tenney - Harmonic Space

Ne 30.6.2024 / Koncertná sieň Klarisky

TIP

Festival Atmosféra 2024

2.8.2024 - 4.8.2024 / Hontianske Nemce - Vinice

TIP