letný festival
n:ear 2023

Tretí ročník medzinárodného festivalu experimentálnej a improvizovanej hudby n:ear. Hudba, ktorá znie väčšinou v kluboch sa predstaví a uvedie v nových kontextoch – koncerty pri jazere, na nádvorí zámku alebo v banskej štôlni - to všetko v intímnej blízkosti s poslucháčom.


          

Táto akcia sa konala v minulosti

Názov naznačuje blízky a pozorný posluch, sústredené a vnímavé počúvanie hudby a sľubuje intenzívny divácky a poslucháčsky zážitok. Trojdňový festival opäť predstaví zvukovo pestrý program.

  Tento rok  na festivale vystúpia hudobníci z desiatich krajín a predstavia rôzne prístupy k improvizovanej hudbe, ktoré prekračujú žánrové hranice. Slovensko - nórske duo Michaely Antalovej a Adriana Myhra predstaví ich spoločný projekt Zvony pri tajchu Veľká Vodárenská. Toto zoskupenie vychádza zo slovanskej a nórskej folklórnej zvukovosti a kombinuje fujaru, píštaľky, kontrabas s field recordingom.

Progresívnejšie polohy experimentov prinesie trio Vojdi, ktoré vo svojich kompozíciach spája surovosť, matematickú presnosť s fluidnou nepredvídateľnosťou a taktiež nadhľad a humor. Kvartet vytvorený priamo pre festival v zložení nórskej huslistky Inger Hannisdal, slovenského producenta elektronickej hudby a improvizátora Daniela Kordíka, talianskej speváčky Laury Zöschg a slovenského gitaristu Štefana Szabó sa predstaví v Galérii Jozefa Kollára. Kanadský pianista a improvizátor Paul Jacob Fossum zahrá svoj sólový program pre klavír, preparácie a elektroniku, v ktorom kombinuje vplyvy raného jazzu a stride piana cez minimalistické kompozície až po harsh noise-ové plochy.   

Jozef Krupa Quartet zahrá koncert pri tajchu Veľká Vodárenská a predstaví tak bubeníkove kompozície a koncepty v akustickej podobe. Špeciálne pre festival vzniká site -specific performance ‚Spectrals‘ pre zvony a tri saxofóny, ktorá sa uskutoční na Starom Zámku. V nej sa predstavia mladý slovenský kampanológ Matúš Sedlák a trojica improvizátorov a skladateľov pôsobiacich v Kodani – Michaela Turcerová, Luka Zabric, Michał J. Biel.

Poľský bubeník a improvizátor Szymon ‚Pimpon‘ Gasiorek vyjadril svoj zážitok po minuloročnom festivale nasledujúcimi slovami: "Festival n:ear založený v roku 2021 je ďalším cenným bodom na mape európskej hudobnej scény. Radikálny a štýlovo všestranný program prináša do Banskej Štiavnice najkreatívnejších hudobníkov súčasnosti. Domáce publikum môže zažiť sviežu, dobrodružnú hudbu a umelci zo zahraničia si môžu vychutnať magickú atmosféru mesta. Od raňajok v literárno-umeleckom centre Eleuzína začnete kráčať z centra mesta, cez námestie a dostanete sa do lesa, okúpete sa v jazere, pokračujete do kopca a dostanete sa na prekrásny koncertný priestor na kopci."

Koncertný program bude doplnený o sprievodné podujatia, ktoré vznikli v spolupráci s  festivalom Mesiac autorského čítania. Český hudobný publicista Pavel Klusák bude prednášať o terénnom nahrávaní a spolu s Karlom Veselým uvedú poslucháčov do tém jako sú deep listening, japonský ambient a new wave. Anna Grusková a Jakub Juhás  predstavia svoje prózy, ktoré sú naviazané na Banskú Štiavnicu v autorskom čítaní na záhrade Eleuzíny, do ktorej sa po ničivom požiari opäť navráti život a kultúra.

Vstupné: permanentka 30€ / jednodňová vstupenka 15€

Odporúčame

Architektúra 58-89

15.9.2023 - 29.10.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Dušan Kállay - Magický svet

9.9.2023 - 29.10.2023 / Danubiana Meulensteen Art Museum

TIP

Mucha Quartet - Musica Litera

18.10.2023 - 13.12.2023 / Galéria Nedbalka

TIP

Láskavé bohyne

7.10.2023 - 10.11.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP