divadlo
Salemské bosorky

Vzrušujúca hra o večných morálnych dilemách sa vracia na javisko SND, kde boli Salemské bosorky uvedené už v roku 1966. Miller sa pri tvorbe hry, ktorá je angažovaným svedectvom histórie, prítomnosti a pravdepodobne i budúcnosti, inšpiroval modelovým príkladom z dejín puritánskeho Nového Anglicka – honom na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem.

Dievčatá, ktoré pod vplyvom domácej otrokyne robili akési pohanské rituály, začali blúzniť, že ich posadol diabol. Pod tlakom strachu, kolektívnej hystérie a účelovej manipulácie začali udávať nepravých vinníkov a najmä vinníčky. To vyústilo do popráv desiatok nevinných ľudí, zatýkania občanov a smrtonosného chaosu a hrôzy. Hoci autor vytvoril pôsobivú historickú fresku, všetkým bol už vtedy jasný jeho úmysel dať do kontextu Salemské bosorky s dianím v povojnovej Amerike. Výbor pre neamerickú činnosť pod vedením McCarthyho komisie zinscenoval svoj hon na čarodejnice.

Od tých čias politicky angažovaná a psychologicky výstižná dráma sama pochoduje rôznymi zriadeniami krajín, v ktorých sa stále hrá. Ako svedectvo vyfabrikovaného honu na komunistov, kapitalistov, veriacich a neveriacich, chudobných či oligarchov, správne alebo nesprávne orientovaných.. Všetko nekalé procesy sa vždy napokon obrátia proti ich strojcom. Ale za obrovskú cenu. Vieme sa poučiť? Chceme sa poučiť?

Autor: Arthur Miller

Réžia: Marián Amsler

Hrajú: Milan OndríkPetra VajdováBožidara TurzonovováZuzana KocúrikováĽuboš KostelnýDiana Mórová...

Odporúčame

Vypi Tepláreň

Pi 3.2.2023 / Tepláreň, Zámocká 30

TIP

IAMX (GB)

Ut 26.9.2023 / Majestic music club

TIP

Turbojugend Danube Inferno 2023

So 17.6.2023 / Pink Whale

TIP

Explore: Sturle Dagsland (NO) + Siksa (PL)

Št 2.2.2023 / Nová Cvernovka

TIP