iná akcia
Prežili sme holokaust: hudobno-filmové pásmo spomienok
Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je dopĺňané citlivými a hlbokými piesňami v podaní speváčky Kataríny Koščovej a Daniela Špinera.
Táto akcia sa konala v minulosti

Program vychádza z úspešnej rozhlasovej relácie Encyklopédia spravodlivých:

Príbeh človeka, ktorý prežil holokaust - doc. Denisa Nikodémová
Film Dagmar Mozolovej Mamička
Katarína Koščová a Daniel Špiner

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, vidieť ich, vnímať ich ako ľudí, precítiť ich skúsenosť. To je dôvod, prečo organizujeme podujatie Prežili sme holokaust, a to najmä pre dnešných mladých ľudí, tí sú poslednou generáciou, ktorá ich môže zažiť, a to je nesmierne vzácne.

Príbeh človeka, ktorý prežil holokaust

Príbeh doc. Denisy Nikodémovej, ktorá zažila úkryty v horárňach, zažila mamičku, ktorá stále plakala a rozlúčku s ňou, ukrývanie v rodine Pellerovej v Spišskej Novej Vsi v manzardke so sestrou, niekoľko dní s potkanmi v pivnici, identifikáciu matky v masovom hrobe a aj návrat otca z koncentračného tábora. Napriek všetkému sa stala úspešnou ženou a dodnes, vo vysokom veku, je aktívna aj vo vzdelávaní ďalšej generácie na vysokej škole.

Film Dagmar Mozolovej Mamička
Dagmar Mozolová 10 rokov pripravovala rozhlasovú reláciu Encyklopédia spravodlivých, za ktorú získala aj Krištáľové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživších aj záchrancov a v roku 2019, mesiac pred smrťou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko. Jej príbeh spracovala ako 26-minútový film, ktorý je súčasťou programu.

Katarína Koščová a Daniel Špiner
Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je dopĺňané citlivými a hlbokými piesňami v podaní speváčky Kataríny Koščovej a Daniela Špinera.

Vstupné: 10 €, ZŤP a seniori 5€

Odporúčame

Stories Quartet

Kaštieľ v Čunove - záhrada / Z...

TIP

Vltava (CZ) & Terrible 2s

Pi 19.7.2024 / Pink Whale

TIP

Takmer pyšná princezná

14.9.2024 - 14.9.2024 / Dom kultúry Ružinov

TIP

Erik Binder: Obrazy z tohto sveta a odinakadiaľ

5.6.2024 - 28.6.2024 / Staromestské centrum KaV - Pistoriho palác

TIP