výstava
Umenie, ktoré zostalo
Zbierka Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel prevažne zo zbierky Slovenskej národnej galérie, ktoré inštitúcia získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68, uskutočneného za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa.
28.03.2024, Št - 25.08.2024, Ne

Bienále ako historicky dôležitú prehliadku z roku 1968 približujeme cez dobové dokumenty a najmä diela slovenských, českých a zahraničných autorov ako J. Jankovič, M. Šutej, S. Filko, A. Frohner, A. Kučerová, G. Pisani, M. Raysse, M. Ikeda, H. Akiyama, N. Plíšková, J. Hilmar, V. Popovič, P. Binder, E. Ovčáček, J. Bartusz a ďalší.

Výstava o výstave nemá charakter rekonštrukcie, je znovuobjavením dávno zabudnutého a upozorňuje na ambíciu (minulú i dnešnú) zbierať a vystavovať nielen slovenské či československé umenie, ale aj umenie mimo našich hraníc a orientovať sa na medzinárodnú spoluprácu v zmysle otvoreného, kritického modelu galérie globálneho veku.

Bienále v roku 1968 prezentovalo pluralitne a bez ideologických obmedzení diela mladého umenia – tradičné druhy ako sochu, grafiku, maľbu spolu s progresívnymi umeleckými tendenciami, medzi ktorými kraľoval dobovou kritikou oceňovaný objekt a environment. Na výberovej, veľkoryso koncipovanej prehliadke v bratislavskom Dome umenia sa stretli mladí umelci do 35 rokov z celého sveta – 71 československých výtvarníkov a 49 zahraničných umelcov zo 16 krajín, okrem Sovietskeho zväzu, ktorý nezastupoval ani jeden autor.

Prehliadka sa stala jedinou a zároveň poslednou slobodnou konfrontáciou česko-slovenských umelcov s aktuálnym západným, východoeurópskym a stredoeurópskym umením tesne pred normalizačnou izoláciou, ktorá radikálne zmenila podobu umenia obmedzením akýchkoľvek priamych kontaktov.

„Tak dnes v Bratislave vidieť neobyčajný zjav, že v socialistickej krajine obsadenej sovietskymi vojskami sa koná výstava, ktorá pravdaže protirečí všetkým normám marxisticky determinovateľnému ‚socialistickému realizmu‘.“

– Jürgen Weichardt, 1968

Vystavujúci autori a autorky:
Jozef Jankovič, Stanislav Filko, Juraj Bartusz, Miroslav Šutej, Adolf Frohner, Alena Kučerová, Gianni Pisani, Martial Raysse, Masuo Ikeda, Hiromi Akiyama, Naděžda Plíšková, Jiří Hilmar, Vladimír Popovič, Pavol Binder, Eduard Ovčáček

Kurátorka: Vladimíra Büngerová

Vstupné: celá galéria 9€ / celá galéria zľavnené (držitelia karty ISIC, ITIC, EURO 26, seniori 60+) 5€ / deti do 15 rokov, ŤZP - zdarma / 1 výstava 6€ / zľavnené 3€

Odporúčame

Jozef Sušienka. Lekcia krajiny

7.6.2024 - 6.10.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Festival Atmosféra 2024

2.8.2024 - 4.8.2024 / Hontianske Nemce - Vinice

TIP

Sean Shibe (GB)

Ut 23.7.2024 / Ponton, Tyršovo nábrežie

TIP

Spiaci účet

Ne 16.6.2024 / Kino Lumière

TIP