Aktuálna výstava Poklady Židovského múzea v Prešove II. sa začne 17. júla 2020. Historické svadobné zmluvy, ktorých tajomný príbeh možno nemá obdobu na svete, kreslo pre židovskú nevestu z konca 19. storočia či viac ako dvesto ročný pas židovského obchodníka – aj takého vzácne artefakty si budú môcť návštevníci pozrieť tento rok počas výstavnej sezóny, ktorá potrvá do 9. októbra 2020.
Výstava nadväzuje na minuloročný projekt, ktorý po prvýkrát predstavil verejnosti znovuobjavené poklady zo zbierky historicky prvého židovského múzea na Slovensku, ktoré vzniklo pred takmer sto rokmi, v roku 1928 v Prešove.
Zbierka, ktorá obsahovala asi 1500 predmetov, bola počas druhej svetovej vojny skonfiškovaná a takmer zázrakom prežila holokaust a následne aj komunistický režim. „Dnes predstavuje neoceniteľné historické a vizuálne svedectvo o stratenom svete predkov,“ zdôrazňuje hlavná kurátorka Židovského komunitného múzea Jana Švantnerová s tým, že táto kolekcia predstavuje ozajstný klenot medzi európskymi zbierkami judaík.
Výstavný projekt je výsledkom spolupráce veľkého tímu s medzinárodnou účasťou a renomé.
Unikátny exponát – kreslo pre nevestu
Medzi najatraktívnejšie predmety na výstave patrí unikátny exponát – kreslo pre židovskú nevestu. Pôvodne pochádzalo z ortodoxnej židovskej obce v Košiciach a dal ho zhotoviť dobročinný ženský spolok, ktorého poslaním bolo napríklad pomáhať chudobným nevestám pri vydaji. V rámci zbierky prešovského múzea patrilo k najcennejším artefaktom. Na takzvanom čestnom kresle sedela nevesta pred sobášom a lúčila sa s priateľkami, ktoré jej spievali aj nariekali o radostiach a strastiach manželského života. Keďže takmer 150-ročné kreslo bolo značne poškodené, Židovský kultúrny inštitút ho pre projekt dal zreštaurovať dvom popredným slovenským odborníčkam. Okrem obnoveného kresla pre nevestu je výstava spestrená aj niekoľkými vzácnymi synagógovými textíliami.
Neznámy a nepoznaný archív
„V tomto roku vystavujeme tridsať predmetov, prevažne z archívneho fondu, ktorý bol takmer neznámym a nepoznaným pokladom židovskej histórie,“ vysvetľuje Maroš Borský. Až šesťsto strán dokumentov siahajúcich od 17. storočia až po začiatok druhej svetovej vojny pre výstavu skúmala popredná zahraničná odborníčka.
Na výstave sa ocitli aj právne doklady udalostí životného cyklu: medzi nimi aj dve pozoruhodné židovské sobášne zmluvy – ketuby, ktorých príbeh možno nemá obdobu na svete a pre bratislavskú výstavu ich skúmal uznávaný profesor z Jeruzalema, či get (doklad o rozvode) na zdokumentovanie rodinného
stavu.
Niektoré dokumenty majú súvis s finančnými záležitosťami, ako napríklad získavanie peňazí pre synagógy alebo pre učencov vo Svätej zemi, nachádza sa medzi nimi aj osvedčenie o rabínskom vzdelaní. Zaujímavé sú doklady, ktoré pochádza z interakcie židovského obyvateľstva s majoritnou spoločnosťou ako napríklad cestovné povolenie – pas z roku 1811 pre židovského obchodníka, vojenský prepúšťací list z roku 1800 pre židovského mládenca, doklad o protižidovskej diskriminácii v Prešove.
Na výstave sú spolu s okázalejšími muzeálnymi objektmi predstavené aj skromnejšie predmety. Odlišujú sa esteticky, avšak pri pohľade na atramentom popísane staré papiere či pergameny možno získať omnoho komplexnejšie a dokonca zmyslovému prežívaniu bližšie znalosti o židovskej minulosti.
Pre budúce generácie
„Výstava je súčasťou viacročného úsilia zameraného na dokumentáciu, výskum, reštaurovanie, publikovanie a vystavovanie tejto jedinečnej zbierky judaík, ktorá je neoceniteľným pokladom židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku,“ dodáva na záver Maroš Borský. Neoddeliteľnou súčasťou bolo rozsiahle reštaurovanie a konzervovanie vystavených objektov, čo zachránilo objekty pred zničením a zachová ich pre budúce generácie.