výstava
Peter Korček: Stanice
Peter Korček sa vo svojom dlhodobom fotografickom súbore Stanice zaoberá hmatateľným dedičstvom totalitného režimu, zobrazovaným prostredníctvom verejne prístupných objektov slovenských vlakových staníc.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
12.09.2023 17:30, Ut

Cíti tak silný potenciál lokalít, ktoré sa čoraz viac stávajú unikátnymi. Zatiaľ čo predmetom väčšiny snímok so železničnou tematikou sa stávajú vizuálne monumentálne lokomotívy, železničné mosty, viadukty a exteriéry budov, Korčeka zaujíma zákulisie verejne prístupných priestorov. Zjavne má k fotografovaným miestam kladný až nostalgický vzťah a ich návštevou uniká od sterilných a moderných interiérov.

Autorova otvorenosť nekorešponduje s politickou a propagačnou motiváciou, s akou boli plastiky, mozaiky a kvety do staničných hál inštalované. Scény nijak nemanipuluje, ale príznačne vo vnútri staníc čaká na vhodné situácie. K reáliám pristupuje s nadsázkou, hľadá groteskné zátišia, koncentráciu pozostatkov minulých desaťročí a zároveň ich prepája s novými motívmi.

Okrem výtvarnej hodnoty majú snímky autora ešte širší presah. Nezanedbateľný je totiž dokumentačno-historický a sociologický význam. Nejedná sa teda len o súkromný archív. Korček taktiež vytvára ilustračný materiál, ktorého cena bude v nasledujúcich desaťročiach stúpať. (Zdroj: Durczak, O.: Z kurátorského textu k výstave Stanice)

Súčasťou vernisáže bude aj prehliadka Zákutiami Novej Cvernovky s Ivorom Švihranom, počas ktorej navštívime železničnú a industriálnu infraštruktúru v našej štvrti.

Peter Korček (1980) je fotograf, pedagóg a doktorand na Inštitúte tvorivej fotografie Filozoficko-prírodovedeckej fakulty Sliezskej univerzity v Opave. Vo svojej voľnej tvorbe sa venuje dokumentárnej fotografii. Zameriava sa prevažne skúmanie vzťahov mestského človeka a prostredia, ktoré ho obklopuje a ktoré svojou činnosťou aj formuje. Profesne pôsobil vyše pätnásť rokov ako fotoreportér v rôznych slovenských vydavateľstvách. Vystavuje doma aj v zahraničí, za svoju prácu získal viacero ocenení v rámci súťaží Slovak Press Photo a Czech Press Photo.

Odporúčame

Letné koncerty v SNG

26.7.2024 - 5.9.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Ekovýchova na Kamzíku

1.8.2024 - 4.8.2024 / Centrum ekovýchovy a lesnícke arborétum Kamzík

TIP

Z depozitára: Šach Vladimíra Clementisa

1.4.2024 - 31.8.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)

TIP

Letná vlna fantázie

Ne 11.8.2024 / Veľký Draždiak

TIP