výstava
Marielis Seyler - Pýcha a zraniteľnosť
Marielis Seyler patrí k výnimočným umeleckým osobnostiam Rakúska. Jej mnohostranná fotografická tvorba sa s veľkou senzibilitou a jemným estetickým cítením venuje rozmanitému stvárneniu žien a našej interakcii s prírodou a životným prostredím.
Táto akcia sa konala v minulosti

Danubiana Meulensteen Art Museum predstavuje rozsiahlu výstavu s ústrednými, ale aj zriedkavo vystavovanými dielami z jej fascinujúcej umeleckej tvorby z viacerých desaťročí. „Pre mňa je dôležité, aby si ženy zachovali svoju hrdosť, svoju ženskosť,“ zdôrazňuje Seyler. „Chcem ukázať ich sebadôveru, ich sebavedomie mimo mužských a spoločenských projekcií.“

Ženské telo ako miesto a symbol tvorivosti, bytie ženy v minulosti a súčasnosti tvoria stále témy v autorkinej tvorbe. Jej portréty žien sú silné a sebavedomé, ale aj zraniteľné a bezohľadne vystavené pohľadom divákov a diváčok. Práve zraniteľnosť zohráva v dielach Marielis Seyler dôležitú úlohu: zranenia, ktoré spôsobujeme ľuďom a spoločnosti alebo prírode. Ďalšou vášnivou oblasťou jej tvorby je zobrazovanie flóry a fauny ako mnohovrstevného symbolu zraniteľnosti nášho sveta.

Často pracuje s kolážami z organických materiálov ako je hmyz alebo listy, alebo s priehľadným papierom, "aby vyjadrila krehkosť a citeľnosť, ale aj nehmatateľnosť". Maľuje na fotografie, premaľováva ich a opakovane vystavuje prírodným živlom, ktoré takýmto spôsobom jej obrazy dotvárajú. Umelkyňa prejavuje veľkú mieru empatie k prírode a k ľuďom, chápe ich a vyobrazuje ako neoddeliteľnú súčasť ekosystému.

V alegoricky ladených scenériách sa človek objavuje uprostred prírody, jeho telo sa ocitá v interakcii s veľkými listami, ulitami slimákov alebo motýľmi. Vo vzrušujúcom dialógu medzi tvorivou ženskosťou a priamou skúsenosťou s prírodou tak vzniká zmyselný kozmos obrazov, ktorý dojíma a podnecuje naše úvahy.

Kurátor: Günther Oberhollenzer

Marielis Seyler (*1942 Wels, Horné Rakúsko)
1958–1961 štúdium na Grafickom vzdelávacom a experimentálnom inštitúte vo Viedni
1962–1968 fotografka v slobodnom povolaní; Mníchov, Tokio, Barcelona
1968/69 hosťujúca študentka na Akadémii výtvarných umení vo Viedni
1972–1981 vedenie galérií Gmurzynska a Onnasch v Kolíne; agendy ruského umenia, vedenie viedenských galérií „Curtze“ a „Lang“.
1982–1986 rezort „Organizácia a koordinácia“ pre veľký televízny dokumentačný projekt o druhej Rakúskej republike („Österreich II“) pod vedením Huga Portischa
1985 návrat k vlastnej umeleckej činnosti
1992 začiatok vystavovateľskej činnosti, samostatné a skupinové výstavy doma i v zahraničí.
Od roku 1989 autorka žije a pracuje vo Viedni a Neulengbachu (Dolné Rakúsko).
2010 - členka Spoločnosti výtvarných umelkýň a umelcov Rakúska (Vereinigung Künstlerhaus; od 2014 členka predstavenstva)
2010 - členka Fotografickej spoločnosti Viedeň

Odporúčame

Nevesta

St 17.4.2024 / Divadlo Astorka Korzo ´90

TIP

Miloš Alexander Bazovský - Slovenská vizuálna balada

24.1.2024 - 26.5.2024 / Galéria Nedbalka

TIP

Baby na úteku

Kino Záhoran / Kino Lúky / Artki...

TIP