Jedinečná spoločná výstava Mareka Ormandíka a Martina Bandžáka prepája fotografie Martina Bandžáka z krízových oblastí celého sveta, na ktoré reagujú moje maľby Mareka Ormandíka.
Projekt Day After spája 10 fotografií Martina Bandžáka a 10 mallieb Mareka Ormandíka. Spolu vytvárajú umeleckú paralelu medzi tvorbou fotografa Martina Bandžáka a expresívnymi obrazmi Mareka Ormandíka. Takto tvoria estetickú analógiu dvoch navzájom prepojených autonómnych diel, čo umožňuje vytvoriť vis ‑à ‑vis medzi dielami dvoch umelcov.
Všetky vystavené diela sú predajné. Cely výťažok z ich predaja poputuje na pomoc deťom a ženám v Afganistane prostredníctvom charitatívnej organizácie Magna.
Výstava je prístupná od utorka do soboty v čase 15:00 – 18:00.
31.1. o 18:00 sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy, počas ktorej budú mať návštevníci možnosť dozvedieť sa viac o dielach a ich príbehu.
Martin Bandžák sa narodil (1975) v Bratislave. Časť detstva prežil v Zambii, kde jeho rodičia pracovali ako lekári.
Vo svojich fotografických projektoch sa zameriava na ľudí žijúcich na okraji spoločnosti a v krízových situáciách po celom svete.
V roku 2001 spoluzakladal humanitárnu organizáciu MAGNA. Táto organizácia poskytuje lekársku a potravinovú pomoc deťom a ich rodinám na troch kontinentoch. Od roku 2002 žije striedavo v Phnom Penhu a v Bratislave.
V rokoch 2010 a 2017 mu medzinárodná porota Czech Press Photo (CPP) udelila hlavnú cenu Fotografia roka za snímky dievčatka zraneného pri zemetrasení na Haiti a chlapca z Hizballáhu. Okrem toho boli jeho práce viackrát ocenené na Czech Press Photo a ďalších súťažiach.
Venuje sa maľbe, kresbe, soche a ilustrácii.
Ormandík (podľa Petra Milčáka) je maliar so zreteľne rozoznateľným, osobitým expresívnym rukopisom. V mnohých dielach vychádza z kultúrne a hodnotovo podstatných biblických a mytologických tém. Jeho účasť na týchto témach a aktuálny čas prežívania sa zásadne projektujú do ich uchopenia a vedú neraz k hyperbolizujúcemu a ironizujúcemu vyjadreniu.
Vystavovať začal počas štúdia na vysokej škole. Realizoval množstvo samostatných výstav na Slovensku, vČesku, Rusku, Slovinsku, Chorvátsku, Maďarsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Nemecku, Rakúsku atď. Z posledných spomeňme aspoň výstavy Maľba v Galérie M1 – Kunstzone, v Gere (2017), Trans Portion v MUO v Záhrebe (2017), Night Cruise v Galérii Bellart vo Viedni (2018), Múr Marekov v Múzeu Danubiana v Čunove (2019), Zápcha do neba v Mestskom múzeu v Poľskom Tešíne (2021), či nedávno ukončenú výstavu O vtákoch a ľuďoch v Slovenskom inštitúte v Londýne. Zúčastňuje sa aj skupinových prehliadok, napríklad Dialógy v Cite des Arts v Paríži (2015), Šumenie anjelských krídiel v Múzeu moderného umenia v Olomouci (2016) či More than 30… v Zoya múzeu v Modre (2018). Za svoju tvorbu získal viacero ocenení, napríklad Meulensteen art award v roku 2007 alebo Krištáľové krídlo v roku 2010. Ako ilustrátor spolupracuje pri tvorbe bookletov a kníh s významnými slovenskými hudobníkmi a literátmi. Jednou z posledných takýchto spoluprác je spoločné knižné dielo Tomáša Janovica, Milana Lasicu a Mareka Ormandíka Humor nie je pápež (Povalačt, 2023). O jeho práci vyšlo niekoľko publikácií. Naposledy, v roku 2019, vydavateľstvo Slovart uviedlo na knižný trh výpravnú monografiu Marek Ormandík autorov Miroslava Haľáka a Zuzany Kizákovej.