výstava
Luca Matti – Proroctvá pre lepší svet
Taliansky kultúrny inštitút sa spojil s Lucom Mattim, umelcom, ktorý podobne ako všetci ostatní v Taliansku zostal dva mesiace uzavretý vo svojom ateliéri. V čase izolácie pokračoval vo svojej tvorbe, obklopený obrazmi a ostatnými dielami reprezentujúcimi situáciu, ktorú práve prežívame. Zobrazoval neúmerne rastúce metropoly spôsobujúce problémy, ktorým ľudstvo čelí v roku 2020.
Táto akcia sa konala v minulosti

Mattiho jazyk je ekologický a prorocký, jeho mestá sú plné ľahostajných cudzincov, gniavených neúnosnými povinnosťami a požiadavkami ako vo svete podľa Georgea Orwella.

Umelec dokázal toto všetko zobraziť príjemne a esteticky, so štipkou nádeje vynárajúcou sa z hlbín. Matti prostredníctvom umenia konfrontuje seriózne a vážne témy, ktoré dokáže zobraziť jednoducho a objektívne.

Možno povedať, že je umelcom mnohých foriem. Dlhú dobu sa zaoberal komiksami, ilustráciami a grafikou, pričom spolupracoval s viacerými vydavateľstvami a časopismi.

Od roku 1988 sa Luca Matti venuje maľbe a tvorbe skulptúr. Využíva PVC rúry a gumové plášte.

Jeho tvorba sa sústreďuje predovšetkým na vzťah medzi ľuďmi a mestami. Používa dve farby: čiernu a bielu. Jeho svet nepozná hranice medzi obrázkom, rytinou, maľbou, video animáciou a sochárstvom. Jednotlivé jazyky sa navzájom ovplyvňujú a infikujú, až sa zrodí svet skladajúci sa z príbehov, sugescií a snov.

Mattiho diela sa nachádzajú vo významných súkromných a verejných zbierkach, ako je napr. zbierka Farnesina Esperimenta, vystavená v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí v Ríme.

V roku 2016 bol Luca Matti jedným z držiteľov ceny Maľba VÚB banka (skupina Intesa Sanpaolo), ktorou banka každoročne oceňuje najlepších mladých umelcov.

Výstava je súčasťou festivalu Dolce Vitaj!

 

 

Odporúčame

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica

TIP

Pohoda 2021

8.7.2021 - 10.7.2021 / planéta Zem

TIP

Zažiť to znovu

Pi 24.7.2020 / Letné kino Istracentrum

TIP

1917

Cinema City Vivo / Cinema City Aupark

TIP