divadlo
Nevesta
Titulná postava – „nevesta“ je ironický i dojemný názov pre dievčinu, ktorá má podľa vtedajších zvykov (1942) najlepšie roky za sebou. Lízinka však nádejných ženíchov vysmieva alebo odrádza svojou zvláštnou povahou. Do problémov rodičov aj širokého príbuzenstva o budúcnosť dievčaťa zasiahne doba. A už nejde o rodinnú hanbu. Dievčaťu hrozí podľa vládneho nariadenia odvod niekam do ďaleka.
Dátum premiéry:
07.10.2022, Pi
30.05.2024, Št

Povráva sa, že do zahraničia, pomáhať na statkoch. Pre Lízinkiných rodičov Goldu a Jonáša by to bola ťažká rana; šikovná krajčírka živí celú rodinu, šije pre vyberané dámy z okolia a plánuje si otvoriť módny salón. Vydaté ženy však môžu zostať doma. Plán rodinného priateľa Chaskela Lindauera vystrojiť narýchlo falošnú svadbu sa rozkríkne po mestečku a o pár dní sa na úrade sobáši naraz sedemnásť párov.

Ladislav Grosman je slovenskej verejnosti známy predovšetkým vďaka filmu Obchod na korze. Juraj Nvota v spolupráci so synom Jakubom Nvotom siahli po jeho poviedke, ktorá rozpráva o transporte slobodných židovských dievčat do koncentračných táborov.

Vo svojej dramatizácii vytvorili pestrofarebný svet židovskej obce v tieni nástupu fašizmu a nacizmu. Sledujeme každodenné radosti a starosti židovských rodín a ich vzťahy s predstaviteľmi väčšinovej spoločnosti.

Inscenácia sa odvíja ako nikdy nekončiaca židovská anekdota až do momentu zásadného spoločensko-politického zlomu, ktorý navždy tragicky poznačil tisícky osudov. Aktuálnosť je možné vidieť v uchopení témy ako zrkadla našich súčasných životov a pocitov v tieni nástupu populizmu a extrémizmu.

Réžia: Juraj Nvota
Hrajú: Zuzana Konečná, Szidi Tobias, Miroslav Noga, Zita Furková, Pavol Šimun, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Juraj Kemka, Anna Šišková a ďalší

Trvanie predstavenia: 120 minút

Vstupné: predpredaj 20€

Odporúčame

Divadlo na Peróne: My, ľud!

Ut 4.6.2024 / PAKT kultúrne centrum

TIP

Waterford School Orchestra (USA)

So 22.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

TIP

Ghost Dog – Cesta samuraja

St 29.5.2024 / Kino Nostalgia

TIP

Poradenstvo pri rozvode

Po 10.6.2024 / Staromestská knižnica - pobočka Panenská

TIP