výstava
Léopold Rabus - De Nature fortement douteuse
Steinhauser Gallery má tú česť predstaviť vôbec prvú výstavu uznávaného švajčiarskeho umelca Léopolda Rabusa na Slovensku.
Táto akcia sa konala v minulosti

Léopold Rabus je významný švajčiarsky umelec, ktorého olejomaľby stelesňujú jedinečné spojenie realizmu a surrealizmu a uchvacujú publikum svojím zložitým príbehom a odvážnou obraznosťou.

Rabus sa narodil a vyrastal v malebnom frankofónnom kantóne Neuchâtel vo Švajčiarsku. Detstvo v umeleckej rodine hlboko ovplyvnilo jeho tvorivú cestu a vštepilo mu úctu k ríši predstavivosti.

Umelecké prostredie, ktoré bolo preňho odmalička neoddeliteľnou súčasťou jeho sveta, podporilo rozvoj štýlu, v ktorom sa plynulo spája hmatateľné s fantastickým. Jeho diela sa často vyznačujú bohatou paletou farieb a hlbokým zmyslom pre detail a divákov upútajú pôsobivými kompozíciami, ktoré nabádajú k rozjímaniu. Rabus má pozoruhodnú schopnosť povýšiť každodenné výjavy – ženu opretú o loď, muža zaujatého osamelou prácou – a vyvolať nimi pocity tajomnosti a nadpozemskosti.

Jeho plátna, plné zobrazení vtákov, hospodárskych zvierat a prírody, vytvárajú snovú realitu, ktorá odráža pokoj vidieckeho života a zároveň sa zaoberá hlbšími existenciálnymi témami. V Rabusovej tvorbe sa opakovane objavujú motívy papagájov, ktoré symbolizujú exotiku aj známosť a podnecujú dialóg o jazyku, slobode a existencii. V tejto zoologickej výnimke je naskutku prítomný prvok tajomstva. Papagáj je bránou do exotiky, pretože pripomína námorné plavby. Papagáj ako vták predstavuje aj istú formu slobody, vzťah k nebu, a teda v kresťanskom svete aj k duchovnosti. Papagáj je však aj hovoriaci vták, ktorý pravdepodobne vyvoláva otázky o postavení jazyka. Vďaka schopnosti hovoriť je papagáj vždy fascinujúci. Od začiatku predstavuje záhadu, pretože sa javí ako akýsi hybrid živočícha a človeka. Maliar k tomu pridáva ďalšiu formu hybridnosti či ambivalentnosti. Papagáj ako naturalizovaný druh stiera rozdiely medzi životom a smrťou, medzi postavením živočícha a objektu. A jeho spojenie s maľbou mu dodáva fiktívny rozmer, ktorý funguje ako výborný spúšťač predstavivosti návštevníkov.

Rabusovo skúmanie si zachováva realistický základ a upozorňuje na jemné komparácie, ktoré podnecujú k zamysleniu a vyvolávajú emócie. Jeho diela nabádajú divákov, aby videli v obyčajných veciach neobyčajné, spochybňujú zaužívané predstavy a vyzývajú na reinterpretáciu okolia.

Okrem technickej zručnosti je Rabus uznávaný aj pre svoj filozofický prístup k umeniu, v rámci ktorého sa prostredníctvom vizuálneho rozprávania príbehov zaoberá zložitosťou ľudskej skúsenosti. Každé jeho dielo slúži ako portál do jeho imaginatívneho sveta, kde sa známe mení na nadprirodzené a stiera sa hranica medzi snom a realitou.

Léopold Rabus je významnou osobnosťou súčasného umenia na medzinárodnej scéne, ktorá je stelesnením bohatého dialógu medzi tradíciou a inováciou. Jeho prínos do sveta umenia rezonuje prostredníctvom schopnosti zachytiť podstatu života. Pozýva nás preskúmať jednotlivé vrstvy významu a emócií, ktoré sú obsiahnuté v jeho podmanivých dielach.

Kurátorka a autorka textu: Martina Zátorská 


 

Odporúčame

Judit Szabó - Východoeurópsky pohľad

8.11.2024 - 30.11.2024 / Mestská knižnica v Bratislave ...

TIP

Amerikánka

Kino Lúky / SĽUK / Kino Mier Sen...

TIP

Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989

18.5.2024 - 31.12.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka

TIP

One Night In Bratislava

Pi 22.11.2024 / Good Life Club

TIP