výstava
Katarzyna Krakowiak: Toto ešte nie je noc

Sociálna akustická skulptúra Katarzyny Krakowiak využíva katarznú silu smiechu na spochybnenie a zosmiešnenie patriarchátu a diskriminácie. Je vyjadrením solidarity a podpory ženám, keďže sú im čoraz častejšie popierané ich základné práva.

Dátum vernisáže:
01.10.2021 18:00, Pi
02.10.2021, So - 14.11.2021, Ne

Miesto: Kunsthalle LAB

Cez steny a fasády Kunsthalle Bratislava na námestí SNP vybuchuje hromadný smiech. Pozostáva z tisícky nahrávok smiechu žien, mužov a všetkých ostatných, ktorí podporujú rovnaké práva a slobodu. Prispeli nimi ľudia z rôznych krajín, aby vytvorili jeden spoločný hlas, ktorý hovorí proti nespravodlivosti, vylúčeniu a utláčaniu.

Projekt Toto ešte nie je noc nadväzuje na spôsob práce, ktorý Krakowiak uplatnila pri realizácii diela It Begins With One Word. Choose Your Own (2020) v pavilóne Mies van der Rohe v Barcelone. Reagujúc na situáciu pandémie a zákazu vychádzania vyhlásila otvorenú výzvu pre ľudí z celého sveta, aby vybrali jedno slovo, ktoré je pre nich dôležité a za ktoré by chceli niesť zodpovednosť. Zo zaslaných nahrávok slov vytvorila polyfónnu kompozíciu, štruktúru prepájajúcu architektúru a jazyk. Rozšírením významu architektúry prostredníctvom jazyka tak vznikla kolektívna sociálna socha.
    
"V Bratislave vytvorila Krakowiak monumentálny zvukový most spájajúci ľudí v snahe o voľný tok emócií. Smiech ako prirodzený reflex, existujúci mimo jazyka, sprevádza situácie, kde už slová nefungujú. Jeho atavistická, takmer živočíšna energia iniciuje mobilizáciu a spája spoločenstvá. Je presne tým, čo potrebujeme v čase krízy, keď sú pošliapané práva a potláčaná sloboda." hovorí Lýdia Pribišová, kurátorka výstavy. 

Smiech je univerzálny ľudský jazyk, ktorý prináša pozitívnu energiu a nádej v dlhom období ťažoby. Súčasná situácia nie je ani zďaleka ľahká, rovnako ako smiech znejúci z budovy Kunsthalle Bratislava. Prekonajme nepokoj a nahlas sa zasmejme! Zvuk je neviditeľný rovnako ako sila smiechu. Je presvedčivejší ako tisíc slov. Inštalácia Katarzyny Krakowiak vysiela apelatívny odkaz – odkaz kolektívnej sily, vzájomnej podpory a nádeje. 


 

Odporúčame

Be2Can 2021

18.10.2021 - 24.10.2021 / Bratislava

TIP

Bratislava v pohybe 2021

4.10.2021 - 25.10.2021 / Bratislava

TIP

Orest Dubay: Kód Dubay

17.9.2021 - 11.11.2021 / TOTO! je galéria

TIP

Fink (UK)

Št 12.5.2022 / Majestic music club

TIP