výstava
Hommage à Marián Varga
Výstava fotografií 75 českých a slovenských fotografov. Kurátori: Martin Marenčin, Jozef Ondzik, Jana Vargová, Vincent Polakovič.
29.10.2022, So - 29.01.2023, Ne

Fenomén Mariána Vargu

V roku 2022 uplynie päť rokov od chvíle, kedy nás navždy opustil Marián Varga. Jedinečný umelec, hudobný skladateľ, inštrumentalista, bohém a intelektuál, ktorý svojím životom a tvorbou ovplyvnil tisíce milovníkov a obdivovateľov beatovej hudby viacerých generácií nielen v Československu, ale možno povedať v celej strednej Európe. Od konca 60. rokov minulého storočia až do roku 2017 patril bezpochyby k najvýraznejším osobnostiam slovenskej hudobnej scény a celého kultúrneho života.

Jeho neobyčajná charizma, zjav, jazykový prejav, a predovšetkým unikátny a nenapodobiteľný spôsob hry na klávesových nástrojoch (Hammond, klavír, organ, syntetizátory) s jedinečnou a nezameniteľnou melodikou fascinoval všetkých, ktorí ho mali možnosť vidieť či už na stovkách odohraných koncertov, slávnostných vernisážach, alebo iných spoločenských podujatiach.

Jeho meno zostane navždy späté predovšetkým s koncertnou činnosťou skupiny Collegium Musicum, množstvom vydaných LP platní a spoluprácou s najrešpektovanejšími hudobníkmi, spisovateľmi, básnikmi, filmármi, výtvarníkmi a ďalšími umelcami, ktorí u nás pôsobili posledných päťdesiat rokov.

Od vydania prvej SP platne s názvom Hommage a J. S. Bach v roku 1970, ktorá sa stala doslova hymnou celej generácie slobodne zmýšľajúcich ľudí v celom Československu, patrila jeho hudba k tomu najkvalitnejšiemu, najžiadanejšiemu a najobdivovanejšiemu, čo naša hudobná scéna dovtedy ponúkala a načo sme boli, a dodnes sme, patrične hrdí. 
Dokázala zaujať a presvedčiť, že aj napriek podmienkam a technickým možnostiam, za ktorých vznikala, bolo možné vo výnimočných prípadoch, akým bola práve osobnosť  Mariána Vargu, tvoriť mimoriadne kreatívne, slobodne, odvážne a doslova nadčasovo.

LP platne Zvoňte zvonky (1968), Konvergencie (1971), Zelená pošta (1972),  Live (1973) a mnohé ďalšie dnes patria k zlatému pokladu československej hudobnej tvorby a aj pre oveľa mladšie publikum sa stávajú trvalou inšpiráciou a zdrojom poznania toho, ako vysoko profesionálne pristupovali ku komponovaniu hudby a jej interpretácii hudobne vzdelaní umelci, ktorí začiatkom 60. rokov s porovnateľnou profesionalitou nadviazali na rozmanité hudobné prúdy danej doby. Ba čo viac, boli zakladateľmi a lídrami nových hudobných a umeleckých smerov, ako napríklad Marián Varga, ktorého hudba so skupinou Collegium Musicum sa stala unikátnym príkladom art rocku, ktorým sa daný štýl a charakter hudby celosvetovo prezentoval. 

Osobnosť Mariána Vargu k sebe doslova magneticky priťahovala davy fanúšikov a obdivovateľov jeho hudby.
Jeho jedinečná a neopakovateľná inštrumentálna schopnosť fascinovať publikum lákala prirodzene aj množstvo fotografov, ktorí si nenechali ujsť príležitosť a možnosť ho nielen osobne spoznať, ale predovšetkým umelecky a dokumentárne zachytiť momenty jeho majstrovskej umeleckej kreativity a hudobnej ekvilibristiky.

Dalo by sa povedať, že Marián Varga bol neopakovateľný osobnostný a umelecký zjav, doslova žijúca legenda, ktorá sa v našich európskych zemepisných šírkach a pomeroch rodí doslova raz za sto rokov. Pre mnohých z nás bolo šťastím a privilégiom, že sme mali možnosť postupne spoznávať nielen jeho hudbu, jeho výnimočný talent, ale aj ho vidieť priamo na koncertoch a vystúpeniach.  Viacerí z nás ho mali možnosť spoznať aj osobne, a to nielen ako umelca, ale predovšetkým ako veľkorysého človeka, sčítaného a vzdelaného intelektuála, ktorý bol a vždy pre nás zostane príkladom osobnej statočnosti, dôstojnosti a odvahy nepoddať sa vplyvom režimu a požiadavkám doby. Za to mu nebudeme nikdy dosť vďační. Stal sa našou súčasťou a my jeho súputníkmi.

Pre všetky tieto hodnoty z veľkej vďaky, rešpektu a obdivu k jeho životu a tvorbe sa Danubiana rozhodla na ploche 1600 m2 uskutočniť jedinečnú výstavu fotografií Mariána Vargu, k čomu si ako odborných poradcov a konzultantov prizvala rešpektovaných fotografov Martina Marenčina a Jozefa Ondzika, ďalej Mariánovu manželku Janu Vargovú a grafika Roberta Kucmena.

V reprezentatívnych priestoroch múzea ponúka príležitosť vyniknúť najreprezentatívnejším umeleckým a reportážnym fotografiám vyše sedemdesiatich najznámejších československých  fotografov, ktorí bez nároku na honorár, z rešpektu a obdivu k tvorbe Mariána Vargu poskytli na túto jedinečnú výstavu svoje fotografie s cieľom, aby si tisíce návštevníkov mohli opäť pripomenúť život a dielo tohoto neobyčajného umelca.  
Fotografi Tibor Borský, Peter Procházka, Juraj Bartoš, Ľuba Lauffová, Vladimír Yurkovič, Ľubo Stacho  a mnohí ďalší sú zárukou nielen vysokej kvality, ale aj umeleckej výpovede zaznamenávajúcej danú dobu.

Pre Danubianu je veľkou cťou, že dostala súhlas od pani Jany Vargovej a Spoločnosti Mariána Vargu takúto unikátnu výstavu pod názvom Hommage a Marián Varga uskutočniť a po jej skončení 29. 1. 2023 ju ďalej ponúknuť iným múzeám a galériám pre účely ďalšej prezentácie a propagácie diela umelca, ktorého meno nikdy v československej kultúre nebude zabudnuté.

Radi by sme sa poďakovali aj organizátorom Mesiaca fotografie, ktorí sa rozhodli práve túto výstavu zaradiť k mnohým rešpektovaným umeleckým výstavám a sprievodným podujatiam, ktoré sa v rámci 32. ročníka uskutočnia vo viacerých výstavných sálach a priestoroch  v celej Bratislave.

Text: Vincent Polakovič (riaditeľ múzea Danubiana)

Vstupné: 10€ / 5 €

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión

TIP

Grima (RU)

Po 13.2.2023 / Randal Club

TIP

Hans Zimmer Live

Ut 6.6.2023 / Zimný štadión Ondreja Nepelu (Slovnaft Aréna)

TIP

Kým prídu Stouni...

29.1.2023 - 18.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP