„S Pohľadom z vesmíru chceme ukázať, čo máme na našej Zemi, aká je krásna a zároveň zraniteľná a ako sa k nej správame.“
Od husto obývaných miest po nehostinné púšte Sahary a ľadové pustatiny Antarktídy sme ako ľudia takmer všade zanechali svoju značku, svoju stopu, čím v rôznej miere pretvárame Zem.
Na preukázanie nášho vplyvu na životné prostredie nie je natoľko vhodná žiadna iná technológia ako diaľkové satelitné snímanie. Z výšky niekoľkých stoviek kilometrov dnes kvalitné kamery neustále zachytávajú obrazy zemského povrchu. Z hotspotov ľudskej činnosti, akými sú pulzujúce megamestá, ale aj mestečká a dediny či vzdialené oblasti Zeme, ktorých sa ľudia sotva dotkli, sú nepretržite prenášané obrazy s rozlíšením až 30 centimetrov. Porovnaním týchto snímok so staršími možno podrobne zaznamenať vývoj ľudskej stopy.
Okrem obsahu sú satelitné snímky jedinečnou kombináciou dokumentu doby a vizuálne pôsobivých fotografií aj vďaka svojmu estetickému dojmu.
Spoločnosť eoVision, ktorá vznikla v roku 2008 v rakúskom Salzburgu, sa od začiatku zaoberala nielen technickým vyhodnocovaním satelitných údajov, ale aj spracovaním esteticky kvalitných snímok so zmysluplným obsahom s cieľom sprostredkovať krásu a zraniteľnosť Zeme širšiemu publiku. Markus Eisl a Gerald Mansberger v spolupráci so satelitnými operátormi ako Maxar, Airbus a European Space Imaging vytvorili množstvo výstav, beletristických kníh, atlasov a ilustrovaných knižných sérií na tému Ľudská stopa, ktoré sa zaoberajú rôznymi podoblasťami tejto témy.
Vstupné: 3€
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2024. Pozrite si kompletný program festivalu.