výstava
Čaro kovačickej insinity
Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na výstavu obrazov slovenského insitného umenia zo Srbska pod názvom „Čaro kovačickej insity“ do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.12.2019 18:00, St

Vznik insitného umenia sa nemôže presne datovať. Prví maliari začali maľovať zo záľuby, bez akéhokoľvek poznania akademickej konštrukcie obrazov a výtvarných kompozičných prvkov. Milovníci štetca a palety si roku 1950 založili výtvarný krúžok v Kultúrnom a osvetovom spolku Pokrok v Kovačici. Onedlho k nim pribudli ďalší maliari. V prvých rokoch maľovania nemali svoj vlastný rozoznateľný štýl. Najprv napodobňovali známych maliarov, prekresľovali pohľadnice, najviac ich lákala exotika ako čo sú benátske gondoly, tirolské krajinky, africké tigre. Necítiac potrebu individuálneho výrazu dobre sa v tom vzdelávali. Iba neskoršie si každý z nich stesnil vo vlastnej tvorbe vlastný výtvarný prejav, jedinečný a charakteristický pre každého umelca.



Pavel Cicka
Narodil sa v roku 1961 v Kovačici. Svoj maliarsky talent uplatňoval už na základnej škole a gymnáziu, keď ilustroval školské časopisy Okienko a Stredoškolák. Prvýkrát sa so svojou prácou verejnosti predstavil na samostatnej výstave počas vojenčiny v Kruševci roku 1978.

Okrem maľovania sa venuje aj poľnohospodárstvu, preto v jeho dielach dominujú pohľady na kovačický chotár, prácu na poli, vinice. Maľuje kone, ktoré kedysi využívali poľnohospodári pri svojej práci. Znázorňuje svojrázne postavičky hudobníkov a spevákov. Zaujímajú ho ľudia, nielen pri práci, ale aj zábave. Neodmysliteľnou súčasťou jeho malieb sú aj listy tekvice, ktorá patrí k typickým kovačickým plodinám. K technikám, ktoré v tvorbe používa patrí olejomaľba na plátno a vyskúšal si aj akvarel na sklo.

Pavel Hajko
Narodil sa v roku 1952 v Kovačici. V roku 1970 skončil strednú remeselnícku školu - odbor stolárstvo. Jeho talent si všimol legendárny insitný majster Martin Jonáš, ktorému ako žiak prinášal prvé kresby. Maľovať začal v roku 1973 a ako maliar sa prvý raz predstavil o rok neskôr na spoločnej výstave maliarov kovačice.

K ústredným motívom jeho malieb patrí jednoznačne kohút. Kohút ohlasujúci nový deň, chrániaci svoje sliepky a dvor, symbol presnosti a slnka. Maľuje kohúta ako strážcu Kovačice a zároveň eroticky symbol, synonymum mužskej energie, rozkoše a pôžitku. Preto mu dáva vztýčený krk a chvost maľuje sýtymi farbami. Ženský princíp symbolizujú tekvice, ale aj iné nezvyčajné predmety. Jeho obrazy vyžarujú erotiku.

Zuzana Veresky
Narodila sa v roku 1955 v Padine. Od roku 1980 žije a pracuje v Kovačici. Svoj prvý obraz namaľovala v detstve. Aj v súčasnosti ju pri tvorbe inšpirujú spomienky z detstva. Námetom sú pre ňu aj príbehy a legendy, ktoré jej rozprávali dedinčania. Má svoj vlastný pohľad na svet a nezabúda ani na tradície slovenskej komunity v Srbsku.

Štetcom dokáže zobraziť dokonalú výtvarnú kompozíciu aj z tých najvšednejších tém nášho života. Jej postavy sú oblečené v slovenských ľudových krojoch. Nechýbajú biele husi, pes a čierny kocúr. Nevšedné čaro jej obrazom dodávajú červené vlčie maky a biele sedmokrásky. Maľuje na plátno, sklo, hodváb, keramiku, ale aj na tekvice. Robí vitráže.

-------

Vstup je voľný

Odporúčame

Už jsme doma (CZ) + Schmrntz

Pi 21.6.2024 / Pink Whale

TIP

Beh pre pamäť národa

So 18.5.2024 / Cyklomost slobody, Devínska Nová Ves

TIP

Priznanie

Ut 28.5.2024 / Kino Lumière

TIP