koncert
Už jsme doma (CZ) + Schmrntz
Koncert legendárnej kapely česko-slovenského undergroundu, ktorá ani po takmer 40 rokoch nestráca na sile a údernosti. Doplní ich nový elektropunkový projekt Schmrntz.
21.06.2024, Pi
Pink Whale
19:00

Kapela Už jsme doma vznikla v Tepliciach v roku 1985. Asi po pol roku do kapely prišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendárnej punkovej skupiny FPB. Hudba UJD je punkovo ​​divoká, naliehavá, zároveň kompozične náročná, do detailu prepracovaná a s nadčasovými textami. Typický je zvuk trúbky, zbory, neuveriteľné tempo a živé vystúpenia, ktoré navyše oplývajú nespútanou energiou a humorom.

Predovšetkým vďaka svojej originalite, ale aj nezlomnej vôli, prenikli UJD po roku 1989 do európskych klubov a vzápätí aj na severoamerický kontinent, do Japonska či na Nový Zéland. Len v USA a Kanade odohrali viac než 700 koncertov. Fanúšikov však majú prakticky po celom svete. Do súčasnej doby reprezentovali českú kultúru svojou originálnou hudbou na 4 kontinentoch a stali sa tak rešpektovanou súčasťou svetovej avantgardy.

Ani po rokoch vystupovania a nahrávania banda okolo autora a speváka Miroslava Waneka nestráca na aktuálnosti, energii a punkovej dravosti jej tak príslovečnej. Hudba UJD je už od počiatkov punkovo priamočiara, pritom však veľmi rafinovane prepracovaná po kompozičnej i textovej stránke. Živé vystúpenia navyše oplývajú nespútanou energiou.

UJD často podnikajú exkurzie do ďalších oblastí umenia. Pravidelne spolupracujú napríklad s Aurelom Klimtom na hudbe k jeho animovaným filmom a k divadlu. Miroslav Wanek bol za hudbu k filmu Fimfárum Jana Wericha nominovaný na Českého leva.

Zloženie kapely:
Miroslav Wanek - gitara, klávesy, spev
Pepa Červinka - basa, spev
Adam Tomášek - trúbka, spev
Vojtěch Bořil - bicie, tlesk, brek
Martin Velíšek - štetce

Schmrntz sa číta šmrnc. Ide o nový spoločný projekt Vlada Jančeka, Sosa a Pankyho, elektronická divočina kombinovaná s dekel odpaľujúcimi punkovými gitarami. Príďte si zatancovať. Kto sa zastaví, ten sa nezastaví.

Vstupné: predpredaj 16€

Odporúčame

Jozef Sušienka. Lekcia krajiny

7.6.2024 - 6.10.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Cinevitaj 2024 - pocta Massimovi Troisimu

Št 20.6.2024 / Kino Lumière

TIP

Sigrid Horn (AT)

St 26.6.2024 / Rakúske kultúrne fórum Bratislava

TIP

Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989

18.5.2024 - 31.12.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka

TIP