výstava
Marián Drugda - Variabily
Variabily sú plošné, reliéfne a plastické objekty základných geometrických tvarov zložené z dvoch alebo troch perforovaných farebných platní umiestnených za sebou.
28.10.2025, Ut - 07.12.2025, Ne

Sú vyrobené z papiera, plastu, kovu alebo sololitu, pričom do každej vrstvy sú vyrezané otvory určitého motívu, nafarbené z obidvoch strán. Tieto vrstvy sú radené za sebou a podľa toho, o aký druh variabilu ide, sa buď postavia na pevnú závesnú konštrukciu na stene, alebo sa zasunú do drážok väčších stabilných reliéfnych plastických objektov.

Každý variabil má svoju základnú kompozíciu. Otáčaním a menením pozadia jednotlivých platní je možné nastaviť až 768 kompozícií. Inak povedané, počas dvoch rokov môžete mať každý deň novú kompozíciu. Mnohým sa páči práve to, že má vnímateľ chuť meniť kompozíciu. Variabil ho núti rozmýšľať, čo by sa stalo, ak by urobil takú alebo onakú zmenu. Ja určujem iba základnú kompozíciu, ktorá by mala byť taká, aby každá z tých troch platní bola viditeľná.

"Variabily sú môj život, neustále na ne myslím a každý deň na nich robím – dorábam, prerábam – a bez tvorby neviem existovať. Hovorí sa, že zmena je život a život je zmena, a u mňa to platí viacnásobne."

Marian Drugda
(jeho vlastnými slovami)

 
 

Akad.soch. Marian Drugda ArtD.

Narodil sa 4. apríla 1945 v Detve, zomrel 20. júna 2024. Vyštudoval VŠVU v Bratislave, odbor tvarovania výrobkov spotrebného priemyslu. Pracoval ako dizajnér, neskôr sa venoval slobodnej výtvarnej činnosti. Pôsobil taktiež ako doktorand na Fakulte architektúry STU v Bratislave a pedagóg na Ústave dizajnu Fakulty architekrúry STU v Bratislave. Bol členom Klubu konkrétistov a medzinárodného hnutia MADI, ktoré združuje cez osemdesiat výtvarníkov geometrickej orientácie z celého sveta. Zúčastnil sa na viac ako 170 výstavách a tvorivých sympóziách v 16. krajinách a pripravil 26 samostatných výstav doma i v zahraničí. V roku 2015 mu bola udelená Cena Fondu výtvarných umení za doterajšie dielo a prínos pre slovenské výtvarné umenie. V roku 1976 vytvoril prvé variabilné objekty, ktoré nazval Variabily. Okrem výtvarnej činnosti sa venoval aj písaniu poézie.

Odporúčame

Filmový festival inakosti

19.11.2025 - 25.11.2025 / Kino Lumière

TIP

Elina Brotherus - 12 ans aprés: Portréty v čase

6.11.2025 - 22.12.2025 / Stredoeurópsky dom fotografie

TIP

Slzy Janka Brodáča: Outcast

Št 20.11.2025 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP

Raj na zemi

St 19.11.2025 / Kino Lumière

TIP