Sochárska výstava prevažne trojdimenzionálnych diel skúma torzovitosť a fragmentárnosť vo výtvarnom umení naprieč viacerými storočiami. Symbolicky zastúpené diela zo starého umenia uvidia návštevníci a návštevníčky v kontraste s moderným a so súčasným umením, ktoré ukazuje popularitu ľudského torza v modernom sochárstve.
V autentických výstavných priestoroch Schaubmarovho mlyna budú vystavené najmä materiálové diela a objekty z rôznych historických období a médií, doplnené o umeleckú a dokumentárnu fotografiu, experimentálny film, akciu aj inštaláciu.
V bohatom výbere sa objavia diela od autorov a autoriek ako Jozef Jankovič, Milota Havránková, Bohumil Kafka, Martin Piaček či Erna Masarovičová, ale aj mnohých ďalších.
Čím je pre dejiny a súčasnosť fragment a ako a čo všetko v ňom môžeme čítať, približuje kurátorka výstavy zo SNG Vladimíra Büngerová: Fragment, časť, zlomok či torzo zobrazuje telo a vec zranenú, deformovanú, neúplnú, nedokonalú, ale aj ,krásu v zohyzdení‘, obraz smrti, tragédie, revolúcie, erotiky, mementa a absencie. Zároveň má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu, s pomocou ktorej si môžeme dotvoriť chýbajúcu časť, hľadať zmysel vtedy, keď je celok neznámy.
Výstavu, ktorá potrvá do 28. apríla 2024, bude môcť publikum čítať aj v spojitosti so súčasnou dobou.
Sociológovia a sociologičky aktuálnu spoločnosť hodnotia ako rozkúskovanú, roztrieštenú, rozparcelovanú, rozbitú, neprehľadnú a nejednotnú. Podľa súčasnej filozofie celok predstavuje menej než súhrn jeho častí a celok nie je pravdou. Práve na kusy, časti, fragmenty, torzá sústredené do jednej inštalácie by sme sa mohli pozrieť ako na aktuálny predobraz stavu spoločnosti pred bránami konca sveta,“ vysvetľuje Büngerová.
K výstave vychádza aj katalóg, ktorý bude dostupný na zakúpenie v Schaubmarovom mlyne, v kníhkupectve Ex Libris v SNG a na e-shope SNG.
Trvanie výstavy: 27. 5. 2023 – 28. 4. 2024
Kurátorka: Vladimíra Büngerová
Grafický dizajn výstavy: Kristína Uličná, Braňo Matis
Vystavujúci autori a autorky:
Tibor Bartfay, Štefan Belohradský, Ján Fadrusz, Alina Ferdinandy, Juraj Gavula, Matej Gavula, Milota Havránková, Vladimír Havrilla, Tibor Honty, Rudolf Hornák, Julie Horová, Jozef Jankovič, Bohumil Kafka, Szabolcs KissPál, Martin Kochan, Ján Koniarek, Jozef Kostka, Eduard Kudláč, Karol Lacko, Otis Laubert, Erna Masarovičová, Michal Moravčík, Milan Paštéka, Martin Piaček, Štefan Prokop, Ladislav Snopek, Milan Tittel, Dana Tomečková, Pavol Tóth, Alexander Trizuljak, Miro Trubač, Rudolf Uher a neznámi sochári alebo sochárky 18. až 20. storočia