film
Saodat Ismailova: 40 dní ticha
Film spája štyri generácie žien pri rituále sľubu mlčania, starobylej meditačnej praxi zo Strednej Ázie, ktorá slúži na vyrovnanie sa s traumatickými zážitkami.
Táto akcia sa konala v minulosti
 

Hlavná hrdinka, mladé dievča menom Bibicha, sa utiahne do domu svojej starej mamy na vidieku v Tadžikistane, kde sa oddá mlčaniu a býva spolu so svojou rozvedenou tetou, ktorá sa vráti z mesta s nemanželskou dcérou. 

Dôvod, prečo sa k mlčaniu utieka Bibicha zostáva nejasný, ale nad štyrmi ženami visí takmer hmatateľný pocit bolesti. Bez lineárneho rozprávania si film pomaly razí cestu reťazcom nálad, pocitov, zvukov a rytmu, pričom psychologické stavy protagonistiek sú vykreslené v spojení s obrazmi prírody. 

Muži nie sú vo filme fyzicky prítomní, avšak ťažké bremeno patriarchálnej spoločnosti prestupuje celou snímkou. Hoci minulé a súčasné dôsledky rodovej nerovnosti nekompenzuje prísľub lepšej budúcnosti, film necháva otvorenú možnosť uzdravenia prostredníctvom prežívania prastarého rituálu, z ktorého môžu ženy vyjsť silnejšie. 

Vo štvrtok, 11. mája o 18.00 sa uskutoční online diskusia Saodat Ismailovej a Alessandry Pomarico.

Ako doplnkový program k prezentácii filmu Saodat Ismailovej Her Right (Jej právo), ktorý sa premieta v študovni tranzitu, uvádzame jej celovečerný film 40 Days of Silence (40 dní ticha) (2014, 88 min, anglické titulky). 

Saodat Ismailova sa narodila v roku 1981 v Uzbekistane. Žije a pracuje medzi Taškentom a Parížom a patrí ku generácii umelcov zo Strednej Ázie, ktorí dospievali v post-sovietskej ére. Jej tvorba sa točí okolo praktík smútenia a dedičstva predkov, pričom do popredia stavia matriarchálne naratívy a príbehy o strate svetov.

Jej filmy a video-inštalácie boli prezentované na Bienále v Benátkach, Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame, Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu v Kodani, v Center Pompidou v Paríži, na Festivale umení v Bruseli, v Centre súčasného umenia Para Site v Hong Kongu a inde.

V roku 2022 sa zúčastnila Bienále v Benátkach a documenty 15 v Kasseli. Medzi jej posledné samostatné výstavy sa radia napríklad Dvojitý horizont v Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains v Tourcoing a 18.000 svetov v Eye Film Museum v Amsterdame v tomto roku. Jej diela sú v zbierkach Stedelijk Museum v Amsterdame a Centre Pompidou v Paríži. V roku 2021 založila Ismailova v Taškente výskumnú skupinu Davra, ktorá sa venuje skúmaniu, dokumentácii a šíreniu stredoázijskej kultúry a poznania. 
 

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor tranzit SK. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

Mercato italiano - Taliansky trh

17.6.2024 - 24.6.2024 / Hviezdoslavovo námestie

TIP

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

18.5.2024 - 21.9.2024 / Hrad Červený kameň SNM

TIP

Veronica Raimo: Nič pravdivé

St 5.6.2024 / Martinus na Obchodnej ul.

TIP

Konformista

Št 23.5.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP