film
festival
Cinevitaj 2024 - pocta Massimovi Troisimu

Filmová prehliadka Cinevitaj vzdáva hold neapolskému hercovi a režisérovi Massimovi Troisimu. V štyroch ikonických snímkach, ktoré sa budú premietať počas mája a júna v Kine Lumière, sa predstaví na veľkom plátne spoločne s ďalšími filmovými velikánmi: s Robertom Benignim, s Marcellom Mastroiannim, a s Philippom Noiretom. Mozaiku doplní jeho filmový debut Začínam od trojky.

20.06.2024, Št

28. mája 18:00, Zostanú nám len oči pre plač

réžia: R. Benigni, M. Troisi, Taliansko 1984, 113', *it/sk

---

04. júna 18:00,  Začínam od trojky

réžia: M. Troisi, Taliansko 1981, 110', *it/eng/sk

---

11. júna 18:00, Koľko je hodín?

réžia: E. Scola, Taliansko 1989, 113', *it/sk

---

20. júna 18:00, Poštár

réžia: M. Radford, M. Troisi, Taliansko

1994, 108', *it/sk

---

Vstupné na filmy je 7€.

Cinevitaj je súčasťou festivalu talianskej kultúry Dolce vitaj 2024. 

Pozrite si kompletný program festivalu.

Neapolský herec, komik, režisér a scenárista Massimo Troisi (1953-1994) zanechal v talianskej kinematografii nezmazateľnú stopu. Uznávaný režisér Mario Martone mu venoval dokument Niekto tam dole ma má rád; spomína naňho ako na ʻsyna Neapolaʼ, jeho filmové umenie však patrilo celému svetu, uviedla riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave Alessandra Sanniti. Troisi sa vyznačoval osobitým melancholickým prejavom s náznakom irónie, čím sa do kolektívnej pamäte zapísal ako komik s citlivou dušou.

Cinevitaj otvorí v utorok 28. mája 2024 o 18:00 h. snímka Zostanú nám len oči pre plač (r. M. Troisi, R. Benigni, 1984).

Učiteľ Saverio (R. Benigni) a školník Mario (M. Troisi) sa neočakávane ocitnú v roku 1492. Sled komických udalostí vyvrcholí nápadom zastaviť Krištofa Kolumba na jeho ceste za objavením Ameriky. Z ich dobrodružstva vzišiel fantazijný film, oslobodený od zabehaných pravidiel, plný skečov a bizarných scén, ktoré z neho urobili kultovú taliansku komédiu.

Druhou snímkou prehliadky je Troisiho režisérsky debut Začínam od trojky (r. M. Troisi, 1981), na programe je v utorok 4. júna 2024 o 18.00 h.

Herec sa predstaví v úlohe mladého a neohrabaného Gaetana, ktorý sa rozhodne zanechať rodný Neapol a hľadať šťastie vo Florencii, kde chce „začať nový život od trojky“. Vďaka tomuto titulu sa Troisi stal verejne známym a diváci okamžite ocenili jeho komediálne nadanie spojené s veľkou dávkou ľudskosti, ktorú dokázal vložiť do každého gesta či repliky, čo z neho urobilo dôstojného dediča legendárneho komika Totòa a bratov De Filippovcov.

Snímka, ocenená Donatellovým Davidom za najlepší film a mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, sa premieta v digitálne reštaurovanej verzii, ktorú poskytol taliansky národný filmový archív Cineteca di Roma.

Komorná dráma Koľko je hodín? (r. E. Scola, 1989) je na programe v utorok 11. 6. 2024
o 18:00 h. Herecký koncert Massima Troisiho a Marcella Mastroianniho v réžii Ettoreho Scolu zachytáva zložitý vzťah medzi otcom a synom počas spoločne stráveného dňa v Civitavecchia. Marcello má v sebe aj napriek svojim neduhom vitalitu a veselosť muža milujúceho život. Michele je introvertný a premýšľavý tridsiatnik. Hoci majú rozdielne charaktery, snažia sa po rokoch nájsť k sebe cestu.

Film získal na festivale v Benátkach v roku 1989 viacero cien, z toho cenu Volpi za mužský herecký výkon pre oboch protagonistov.

Poslednou snímkou prehliadky je titul Poštár (r. M. Radford, 1994). Festival ho uvedie vo štvrtok 20.6.2024 o 18:00 h. v digitálne reštaurovanej verzii. Príbeh priateľstva domorodého poštára Maria (M. Troisi) a básnika v exile na malom stredomorskom ostrove Pabla Nerudu (P. Noiret) bol inšpirovaný románom čílskeho autora Antonia Scármetu.

Poštár je Troisiho posledným a najslávnejším filmom, ktorý mu posmrtne vyniesol medzinárodné uznanie. Snímka získala množstvo ocenení, medziiným aj Oscara za najlepšiu filmovú hudbu (Luis Bacalov). Massimo Troisi zomrel na zlyhanie srdca len pár hodín po skončení nakrúcania. V tomto roku si pripomíname 30. výročie jeho smrti.

Festival Dolce Vitaj sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo, Taliansko - Slovenská obchodná komora
Spoluorganizátor prehliadky Kino Lumière,
Partneri: VUB, Generali, Brovedani

Mediálni partneri: in.ba, Citylife, gregi
 

 

Odporúčame

Emilíana Torrini (IS)

So 26.10.2024 / Majestic music club

TIP

Vojna a mier

Ut 25.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP

Kraak & Smaak Live (NL)

Št 14.11.2024 / Majestic music club

TIP

Sean Shibe (GB)

Ut 23.7.2024 / Ponton, Tyršovo nábrežie

TIP