festival
Dolce Vitaj 2019

Program tohtoročného festivalu Dolce Vitaj stavia na prienikoch starého a nového v umení. Je mozaikou rôznych umeleckých druhov, ktoré sa snažia priblížiť súčasné Taliansko a rovnako tak aj tvorbu starých majstrov.

Táto akcia sa konala v minulosti

Pripomenie 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho a ponúkne ukážku toho, čím žije talianska kultúra dnes – v divadle, literatúre, vizuálnom umení, fotografii, dizajne, hudbe a vo filme. Spisovateľ Paolo Giordano, výstava Giuseppeho Chiariho či fotografií talianskej krajiny, koncert Avion Travel, predstavenie divadelného súboru Fortebraccio z Bologne – to je len časť z viac ako desiatky podujatí. 

31. máj 2019, 21.00
Dizajn je pravidelnou súčasťou festivalovej ponuky a tak sa aj v tomto roku dostáva do programu vďaka projektom, ktoré sa tejto oblasti venujú dlhodobo. Dni architektúry a dizajnu pripravili na Fakulte architektúry STU stretnutie s kurátorkou a významnou predstaviteľkou talianskeho dizajnu Marvou Griffin. Je známa ako mentorka mladých a začínajúcich dizajnérov a ako zakladateľka a kurátorka SaloneSatellite, výstavného priestoru na najväčšom veľtrhu nábytku na svete Salone del Mobile v Miláne.

6. - 9. jún 2019
Hosťami desiateho ročníka medzinárodného festivalu súčasného dizajnu Bratislava Design Week 2019 bude benátsky Ateliér Zaven a kurátorka Maria Cristina Didero, autorka dokumentu “Super Design. Italian Radical Design 1965-75”, ktorý nakrútila spolu s Francescou Molteni.

5. jún - 15. september 2019
Celé tri mesiace bude v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave veľkolepá výstava s názvom V ústrety kráse - talianska krajina vo fotografii. Výber z diel najvýznamnejších predstaviteľov talianskej fotografie vypovedá o vývoji Talianska na prelome dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia. Sto tvárí talianskej krajiny z pohľadu tridsiatich piatich fotografov. Kurátormi výstavy sú Walter Liva a Roberto Mutti.

6. - 27. jún 2019
Tradične býva súčasťou Dolce Vitaj filmová prehliadka CINEVITAJ; tohto roku s podtitulom Veľkí talianski majstri na plátne. Dramaturgia prehliadky sa viaže k 500. výročiu smrti Leonarda da Vinciho - sochára, maliara, architekta, hudobníka a vynálezcu, ktorý je považovaný za archetyp „renesančného človeka“. Cyklus dokumentárnych filmov o veľkých talianskych umelcoch priblíži aj ďalších majstrov talianskej renesancie a baroka - Michelangela, Raffaella, Botticelliho, Caravaggia a Tintoretta. Až na jeden titul si diváci budú môcť pozrieť všetky filmy v absolútnej premiére v Kine Lumière a niektoré z nich sa okrem Bratislavy objavia aj v iných slovenských mestách (Košice, Žilina, Poprad, Modra, Prievidza).

7. jún 2019, 19.30
Festival Dolce Vitaj oficiálne otvorí legendárne talianske hudobné zoskupenie Avion Travel, ktoré pôsobí na jazz-popovej scéne od osemdesiatych rokov, ako jedno z najvýznamnejších v tomto žánri. V roku 2000 sa ich pieseň Sentimento stala víťaznou skladbou Festivalu Sanremo a skupina získala zároveň aj Cenu kritiky. Sú autormi rôznych skladieb pre rozhlas, televíziu, divadlo a film. Môžu sa pochváliť spoluprácou s umelcami takých mien ako Paolo Conte, Enzo Avitabile či Andrea Bocelli. Koncert sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, vstup voľný.

11. jún 2019, 18.00
Úspešný taliansky autor Paolo Giordano (Osamelosť prvočísel, Ľudské telo, Čierna a strieborná) sa po troch rokoch vracia do Bratislavy, tentokrát ako hosť festivalu Dolce Vitaj. V kníhkupectve Martinus na Obchodnej ul. predstaví slovenský preklad svojho najnovšieho románu Požierači neba (Slovart, 2019, preložila Mária Štefánková). Kniha vyšla v Taliansku v máji 2018 a stala sa hneď bestsellerom.


12. jún 2019, 19.00
Pod hlavičkou Dolce Vitaj sa uskutoční aj jedno z predstavení v rámci medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext.sk. Do Bratislavy pricestuje divadelný súbor Fortebraccio z Bologne, ktorý prinesie antickú poému Pieseň piesní inšpirovanú biblickými motívmi.  Do punkovej verzie ju spracoval Roberto Latini – režisér, autor adaptácie a herecký predstaviteľ monodrámy. 


17. jún - 7. júl 2019
Bratislavská CT Gallery na Panskej ul. predstaví na Slovensku po prvý raz diela mladej energickej talianskej výtvarníčky Eleny Monzo. Výstava EROINA / HRDINKA približuje sociálne postavenie žien v rôznych etnikách a ich vnímanie v odlišných kultúrach a tradíciách. Autorka ich zobrazuje v jemne dekadentnom štýle, používa k maľbe zlato a make-up, ako symboly márnivej túžby po bohatstve a dokonalosti. Kurátorkou je Michela Franzelli.

18. jún 2019, 10.00
Massimo Polidoro je významný taliansky novinár, spisovateľ a predovšetkým propagátor vedy. Do Bratislavy prichádza v rámci svojho talianskeho turné s inscenovanou prednáškou Ja, Leonardo – tajný život rebelského génia, ktorá vznikla pri príležitosti Leonardovho jubilejného roku. Uskutoční sa v taliančine v Kine Lumière a je určená predovšetkým študentom talianskeho jazyka.

18. jún 2019, 18:00
V rovnaký deň sa v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ul., Pišta Vandal stretne s autorom knihy Leonardo. Tajný život rebelského génia  (Leonardo. Il romanzo di un genio ribelle, Edizioni Piemme, 2018) Massimom Polidorom, aby predstavil slovenskej verejnosti jeho tvorbu, vzťah k vede a predovšetkým renesančného génia Leonarda.

19. -20. jún 2019, 19.00
V rámci aktuálneho ročníka Festivalu J. K. Mertza vystúpia dvaja talianski klasickí gitaristi: Aniello Desiderio a Carlo Curatolo. Aniello Desiderio bude hrať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave a Carlo Curatolo sa predstaví na druhý deň v koncertnej sieni Klarisky v Bratislave.

17. - 26. jún 2019
Ako každý rok bude súčasťou festivalu aj Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si okoloidúci môžu vychutnať špeciality talianskej kuchyne.

26. jún 2019

Víno Vitaj! Kliknite pre viac info

28. jún 2019, 19.00
Záverečný koncert festivalu Dolce Vitaj sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. V rámci neho sa predstaví taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ - experimentátor s klasickým základom Luca D’Alberto so svojím triom. K obdivovateľom jeho hudby patrí Wim Wenders, Donata Wenders, Fernando Arrabal, Peter Lindbergh či Lars Von Trier. Zoskupenie Luca D'Alberto Trio prichádza na Slovensko prvýkrát, v rámci európskeho turné, na ktorom predstavuje nový album Exile. Vstup voľný.

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.

Festival sa koná pod záštitou  primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Hlavný partner festivalu je: VÚB banka a.s.

Viac informácií 

 

                                                                                                                        

Odporúčame

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC

TIP

Edmund Gwerk - Paralely a paradoxy

15.12.2020 - 4.4.2021 / GMB - Mirbachov palác

TIP

Iva Bittová & Dunaj

Ne 6.6.2021 / Ateliér Babylon

TIP

Mesiac Frankofónie 2021: Portréty žien - online

1.3.2021 - 31.3.2021 / Online

TIP