festival
Dolce Vitaj 2024

Dolce Vitaj je oslavou talianskej kultúry, umenia a životného štýlu.  Je tu 17. ročník festivalu, ktorý opäť ponúkne ochutnávku toho najlepšieho z talianskej kultúry a umenia a vyvrcholí tradičným trhom. Hlavným organizátorom festivalu je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

27.05.2024, Po - 13.06.2024, Št

Stredomorské stopy na strihových modeloch Giorgia Distefana aj život roľníkov a pastierov v 19. storočí na obrazoch Giovanniho Segantiniho.

Vášnivé rytmy talianskeho juhu v podaní Domo Emigrantes či neofolkový hudobný mix rímskych Spiritual Front. Pocta neapolskému filmovému hercovi a režisérovi Massimovi Troisimu, ale aj literárne stretnutie s Veronikou Raimo.

V zložitých časoch, ktoré svet dnes prežíva, nesmieme zabúdať, že kultúra a umenie sú mocným nástrojom dialógu. Pod týmto zorným uhlom je zaiste festival Dolce Vitaj dôkazom priateľstva a blízkosti Talianska a Slovenska, uviedla riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu Alessandra Sanniti.

Program v Bratislave

27. mája 20:00, koncert Domo Emigrantes, Kapucínky kostol, Župné námestie 10., vstup voľný do naplnenia kapacity

Skupina je držiteľom dvoch významných talianskych cien v oblasti World Music (Premio Folkest a Premio Andrea Parodi), úspešne koncertuje po celom svete. Emočný náboj ich hudby dokáže strhnúť publikum v najrôznejších kútoch zemegule, či už ide o folkových nadšencov alebo poslucháčov očarených rytmickou a slnkom prežiarenou hudbou talianskeho Juhu. Viac informácií

---

28. mája - 20. júna, filmová prehliadka Cinevitaj, Kino Lumiére

Cinevitaj vzdáva hold neapolskému hercovi a režisérovi Massimovi Troisimu. Tohtoročné 30. výročie jeho smrti si pripomenieme štyrmi projekciami jeho najznámejších titulov: Zostanú nám len oči pre plač (réžia R. Benigni a M. Troisi, 1984), Začínam od trojky (réžia M. Troisi, 1981), Koľko je hodín (réžia E. Scola, 1989, s M. Mastroiannim), a Poštár (réžia R. Radford, 1994, Oscar za filmovú hudbu).

Viac informácií + premietacie dni a časy

---

5. júna 18:00, literárne stretnutie: Veronica Raimo v rozhovore s Tamarou Simončíkovou Heribanovou, kníhkupectvo Martinus, Obchodná 26.

Nový román V. Reimo Nič pravdivé získal prestížnu taliansku cenu Premio Strega Giovani, Premio Viareggio-Repaci, jeho anglický preklad sa dostal medzi finalistov medzinárodnej Bookerovej ceny. Román práve vyšiel aj v slovenskom preklade. Viac informácií 

---

6. júna - 29. septembra, výstava Giovanni Segantini, Bratislavský hrad, 3. poschodie

Významný predstaviteľ divizionizmu a symbolizmu, umeleckých smerov, ktoré dominovali koncu 19. storočia v Taliansku. Segantini sa vo svojich dielach sústreďoval na zobrazenie života pastierov a roľníkov v Alpách. Silné puto medzi ľuďmi a zvieratami predstavuje jeden z hlavných motívov jeho tvorby. Viac informácií

---

13. júna 19:00, koncert Spiritual Front, Veľká sála Slovenského rozhlasu, vstup voľný do naplnenia kapacity

Hudba skupiny v mnohom pripomína tvorbu Nicka Cavea, Swans či The Smiths, využíva prvky etno a rómskej hudby, rocku, tanga, country music, čím vytvára jedinečný hudobný mix, vďaka ktorému sa kapela stala jedným z najuznávanejších talianskych telies vo sfére alternatívnej hudby. Viac informácií

 

---

Festival otvorí v Považskej galérii umenia v Žiline 16. mája autorská výstava súčasného sicílskeho výtvarníka Giorgia Distefana Stredomorské stopy. Základom jeho tvorby je puto s rodnou zemou a detstvom, pretavené do maľby na krajčírske papierové strihy, ktoré sa stali originálnym tvorivým médiom, zhmotňujúcim spomienky.

Ponuka festivalu pokračuje výstavou venovanou jednému z najvýznamnejších predstaviteľov divizionizmu a symbolizmu, umeleckých smerov, ktoré dominovali koncu 19. storočia v Taliansku, Giovannimu Segantinimu. Umelec sa vo svojich dielach sústreďoval na zobrazenie života pastierov a roľníkov v Alpách. Silné puto medzi ľuďmi a zvieratami predstavuje jeden z hlavných motívov jeho tvorby. 

Diela vystavené na Bratislavskom hrade zapožičala Mestská galéria Giovanniho Segantiniho v umelcovom rodisku, meste Arco a Maďarská národná galéria v Budapešti.

Spojenie s domovinou a jej tradíciami sa vracia aj v otváracom koncerte festivalu: trio Domo Emigrantes, ktoré už získalo niekoľko prestížnych talianskych cien World Music, ponúkne hudobný program oživený rytmami južného Talianska.

Druhý koncert festivalu bude patriť žánru neofolk. Medzinárodne uznávané rímske kvarteto Spiritual Front prinesie do Veľkej sály Slovenského rozhlasu jedinečný mix tónov pripomínajúci atmosféru filmov Sergia Leoneho, Martina Scorseseho či Piera Paola Pasoliniho.

Nebudú chýbať ani literatúra a film. Veronica Raimo predstaví v kníhkupectve Martinus slovenské vydanie románu Nič pravdivé (Inaque, 2024, preklad Ivana Dobrákovová).

Jej kniha získala cenu Strega Giovani 2022 a jej anglické vydanie sa dostalo medzi semifinalistov International Booker Prize 2024. 

Filmová prehliadka Cinevitaj vzdáva hold neapolskému hercovi a režisérovi Massimovi Troisimu. Tohtoročné 30. výročie jeho smrti si Taliansky kultúrny inštitút pripomenie sériou 4 projekcií jeho najznámejších titulov: Zostanú nám len oči pre plač (r. R. Benigni a M. Troisi, 1984), Začínam od trojky (r. M. Troisi, 1981), Koľko je hodín (r. E. Scola, 1989, s M. Mastroiannim), Poštár (r. R. Radford, 1994, Oscar za filmovú hudbu).

Tituly Začínam od trojky a Poštár budú mimoriadne uvedené v digitálne reštaurovanej verzii a poskytol ich národný filmový ústav Cineteca di Roma. Prehliadka sa uskutoční v Kine Lumière.

Na Hviezdoslavovo námestie sa od 17. do 24 júna na týždeň vráti aj Taliansky trh, vychýrený ponukou gastronomických špecialít a typických produktov z talianskych regiónov.

Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Talianskym veľvyslanectvom a Taliansko-slovenskou obchodnou komorou.

Koná sa pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla.

Partnermi festivalu sú Nadácia VÚB, Generali a Brovedani Slovakia.

Viac informácií na Dolcevitaj.eu

 

Odporúčame

Moyzesovo kvarteto v kaštieli

Po 2.9.2024 / Záhrada Csákyho kaštieľa v Prievoze

TIP

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

31.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)

TIP

Veneer + SJU

Pi 14.6.2024 / Pink Whale

TIP

Averze&Innenhof&Pakt: Katalyzátor stability

Ut 18.6.2024 / PAKT kultúrne centrum

TIP