koncert
festival
SHARPE 2025

Showcase festival a konferencia SHARPE sa v apríli 2025 už po siedmykrát vráti do bratislavskej Novej Cvernovky a prinesie trojdňový program plný inovatívnych koncertov, diskusných panelov, workshopov a množstva príležitostí na networking. Tento ročník ponúkne viac ako 50 hudobných projektov na 7 pódiách.

24.04.2025, Št - 26.04.2025, So

Medzi inými sa predstaví rapperka Celaviedmai z Galway, ktorá v súčasnosti výrazne formuje írsku hudobnú scénu. V tvorbe je jej blízky hip-hop, afrobeat a tanečná hudba, ale vydáva aj skladby, ktoré sa vymykajú žánrovému škatuľkovaniu a fascinujú viacjazyčnými textami v angličtine, francúzštine a írčine, čím si umelkyňa ctí svoje korene z Pobrežia Slonoviny. Jej živé vystúpenia sú dynamické, extravagantné a vedia rozhýbať publikum.

Ďalšími umelcami, ktorí postupne prerástli svoju miestnu scénu, je švédska kapela The Family Men z Göteborgu. Na Sharpe prinesú mimoriadne hlučnú šou s nadmerným množstvom gitarových efektov, rinčiacimi perkusiami, horúčkovými VHS projekciami v pozadí a frontmanom kapely, ktorý spieva uprostred davu. Hudbu The Family Men je náročné jednoznačne definovať, isté ale je, že repertoár tejto kapely je surový a bez filtrov.

Vystúpi aj post-punková/indie-rocková kapela Lelee z Ľubľany, ktorá je symbolom medzikultúrnej spolupráce balkánskych hudobníkov. Speváčka a basgitaristka Jelena Rusjan pochádza zo Srbska, gitarista a spevák Damjan Manevski z Macedónska a bubeník Leon Stoilković zo Slovinska. Od svojho vzniku v roku 2020 sa vypracovali na výrazný hlas regionálnej alternatívnej scény. Skladby Lelee majú drive, sú melodické, plné chytľavých refrénov a nostalgie za hudbou juhoslovanskej new wave z 80. rokov.

Na siedmom ročníku Sharpe so vystúpi aj varšavský hudobný producent Krenz, ktorý čerpá inšpiráciu zo žánrov ako jungle, breakcore, illbient a dubstep. Vo svojich jedinečných hudobných projektoch často spolupracuje aj s rappermi, čo jeho tvorbe dodáva výrazný hip-hopový vibe. Vystupoval na festivaloch ako Unsound, Tauron Nowa Muzyka a Up To Date a netrpezlivo očakávame, aký set predvedie na Sharpe 2025.

Z Českej republiky na Sharpe dorazí mladá kapela Fumar Mata (CZ). Svojou charizmou a atmosférou, ktorú prinášajú na pódium, pripomínajú kalifornských The Brian Jonestown Massacre a vo svojej tvorbe otvárajú svet neo-psychadélie. O post-punkové zastúpenie sa postará kapela Kara Delik (DE) z Berlína. Súmračný samuraj alternatívneho popu – aj takto sa popisuje umelec Mart Avi (EE), ktorý dlhodobo účinkuje na estónskej underground scéne, no koncertoval aj na Taiwane či v Holandsku a v apríli tiež zavíta na Sharpe. Do vesmíru vynášajúcimi psychedelickými groovmi publikum rozhýbu Freakin' Disco (HU).

Na Sharpe 2025 vystúpia Clara Peya (ES), Anna Vaverková (CZ) a 3AM a.k.a. Ana Marjanidze (GE) – tri hudobníčky, ktoré spája silná angažovanosť a snaha prispieť k spravodlivejšiemu svetu. Clara Peya, umelkyňa a aktivistka z Barcelony, ktorá sa od detstva venuje klavíru. Aktuálne patrí medzi popredné mená španielskej alternatívnej scény. Jej živé vystúpenia sú magickým zážitkom, pričom vo svojej hudbe spája prvky jazzu, popu a elektroniky. Anna Vaverková, česká indie-popová pesničkárka žijúca v Berlíne, vydala debutový album Pozdravy z Polepšovny. Jej hudba je úprimná a prepojená s aktuálnymi sociálnymi a politickými otázkami.

Z Gruzínska pricestuje Ana Marjanidze, ktorá vystupuje pod pseudonymom 3AM ako DJ-ka a producentka. Ana, aktívna podporovateľka rovnosti žien a menšín v elektronickej hudbe, je spoluzakladateľkou komunitných projektov v legendárnom klube Bassiani, jednom z najlepších nočných klubov na svete. Návštevníci festivalu Sharpe ju mohli spoznať už v roku 2024, keď sa zúčastnila diskusného panelu Sloboda 2.0, kde diskutovala o úlohe umelcov a kultúrnych pracovníkov v turbulentných časoch.

Výraznými projektami, ktoré na Sharpe 2025 uvidíme, sú Lucy Dreams (AT) a Franek Warzywa & Młody Budda (PL). Oba prinášajú jedinečnú víziu a sú ukážkou kreatívnej slobody a odvahy skúmať nové hudobné cesty mimo hlavného prúdu.

Lucy Dreams (AT) prepája analógový a digitálny svet a skúma dynamiku medzi človekom a technológiou. Kapelné trio tvoria dvaja živí hudobníci – Zero (David Reiterer) a One (Philipp Prück) – spolu s umelou inteligenciou Lucy, ktorá je plnohodnotnou členkou kapely. David a Philipp vo svojej tvorbe otvárajú otázky o kreativite, identite a úlohe umelej inteligencie v umení. Ukazujú, že budúcnosť hudby nie je len o strojoch, ale aj o tom, ako ich používaním formujeme.

Franek Warzywa & Młody Budda (PL) je audiovizuálny projekt dvoch vyštudovaných umelcov z Poľska. V tvorbe svojsky kombinujú hyperpop, punk a jazz v chytľavých piesňach o zelenine, pastelkách a počasí. Nenechajte sa však zmiasť ich humorom – aj napriek hravosti majú ich piesne hlbšie vrstvy, podobne ako pór a cibuľa.

Ďalšie poľské zoskupenie, ktoré pricestuje na Sharpe, je kapela Kresy (PL). Inšpiráciu čerpá z filmovej estetiky, pričom ich texty sú ovplyvnené dielami Davida Lyncha a poľskou kinematografiou z polovice 20. storočia. Ich koncerty sú výpravou do temných zákutí myslenia a rezonujú v poslucháčoch.

Okrem Kresy na Sharpe vystúpi aj poľský hudobník a producent Baasch (PL), ktorý balansuje medzi atmosferickým synth-popom a klubovou eufóriou. Spieva v poľštine aj angličtine, pričom jeho najnovšie projekty, vrátane nových EP, otvárajú ďalšie kapitoly jeho hudobného vývoja.

Na Sharpe vystúpi aj belgický producent a muzikant Alain Deval so svojím projektom Bothlane (BE), ktorý spája akustické bicie s elektronickými modulárnymi syntetizátormi. Jeho hudba je poháňaná neustálym pulzom technického beatu, o čom svedčí aj debutový album Stellar Hijinks, vydaný na konci roku 2024.

Posledným zatiaľ zverejneným zahraničným menom je fínsky hudobník Jonsjooel (FI), ktorý sa po úspechu s kapelou Lake Jons rozhodol vydať na sólovú dráhu. V roku 2023 vydal album Lullabies for Younger Self, ktorý spája folk, jazz a elektroniku a ponára sa do introspektívnych tém, ako sú sebazáchova, odpustenie a láska.

 

Medzi prvými slovenskými menami v line-upe je Božské Soaré (SK) – novovzniknutý projekt Richarda Grimma (Boh Vajec) a Dominika Nováka (Katov Syn(th)), profilujúci sa ako ambientné elektroakustické duo. Ďalším potvrdeným menom je mladá štvorčlenná kapela Eversame (SK), charakteristická surovou energiou a melancholickými vokálmi. Nebude chýbať ani producentka z Bratislavy, Nearev (SK). Jej sety sú mixom hard dancu, breakbeatu a trancu, pričom za svoje pôsobenie hrala so známymi menami klubovej scény ako Taahliah, Kamafaka, KI/KI, Yung Singh alebo Istanbul Ghetto Club.

Aktuálne na slovenskej scéne vzniká množstvo hudobných projektov, ktoré sú transformáciou doterajšej tvorby alebo návratom k niekdajšej hudobnej produkcii v novom prevedení. Medzi nimi sú novinky od Kristie Kardio, Viktora Oriho a Alten Kompoten, ako aj projekt Plantasia, ktoré zaznejú na Sharpe 2025.

Kristie Kardio je známa najmä ako DJ-ka rave scény, ktorá istý čas účinkovala aj ako klávesáčka a speváčka v kapele Shallov. S touto kapelou sa v roku 2024 predstavila aj na slovinskom festivale MENT. Najnovšie koprodukovala a vydala svoj debutový sólový projekt spievaných skladieb, ktorý odštartovala skladbou „I LOVE“.

Ďalším známym menom z lokálnej alternatívnej scény, ktoré vystúpi na Sharpe 2025, je Viktor Ori, ktorý sa stal hlavnou kreatívnou a producentskou silou kapely Shallov. Pod vlastným menom a autorstvom vydal debutový sólový album LEPŠIE NEBOLO NIKDY DOBRE NEBUDE. Album reflektuje ponurosť súčasného sveta a prináša vyjadrenia, ktoré sú subjektívne aj generačné, no vždy úprimné. Po prvýkrát sa v jeho hudbe objavujú slovenské texty.

Návrat na scénu zažíva kapela dvoch súrodencov Natálie a Mateja Chrenových – Alten Kompoten. V minulosti, vo veku 10 a 16 rokov, nahrali vo svojej detskej izbe tri albumy. Ich hudobné improvizácie sa dokonca dostali do rotácie Rádia_FM, do reklamy na Hašlerky a muzikológ Slávo Krekovič zaradil každý z ich albumov do svojich ročných výberov slovenskej experimentálnej hudby. Po dlhej prestávke sú späť pod vedením dnes už 26-ročného Mateja, ktorý založil novú kapelu s Erikom Ždiľom (bicie, Krstní Otcovia, Digästorcie), Jánom Simanom (gitara, Digästorcie) a Lukášom Obermajerom (basa, Zátišie). Kapela pokračuje v koncertovaní a dokončovaní nevydaných piesní z pôvodnej tvorby Alten Kompoten, ktorí na Sharpe vystúpia po prvýkrát.

S hudbou pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú, príde na Sharpe projekt Plantasia. Album Mother Earth's Plantasia od Morta Garsona z roku 1976 mal pri svojom prvom vydaní veľmi limitovanú distribúciu – zákazníci ho dostávali ako darček pri nákupe vo vybraných obchodoch s rastlinami a matracmi. Dnes je tento album kultovou klasikou elektronickej hudby. Kristína Smetanová a Haimoni Balgavá ho prepísali do notového záznamu a odpremiérovali v zostave štyroch klaviristov na festivale Pohoda. Spolu s Haimoni, Petrom Kunzom a Martinom Majlom Štefánikom odohrajú skladby na štyroch syntetizátoroch.

Slovenskú scénu zastúpi aj Punkinson (SK), za ktorým stojí mladý umelec Richard Barcík. Svojou tvorbou sa dostal aj do Glebovho projektu Rapinbox a v máji 2024 vydal debutový album Hiraeth. Ide o fúziu rapu, drum & bassu, techna, elektroniky a punku. Vo svojich textoch sa nezameriava len na seba, ale reflektuje aj aktuálne spoločenské dianie.

Tešiť sa dá aj na energické beaty a chytľavé refreny ďalšieho slovenského umelca, ktorým je Zandome (SK). Jeho hudba je dôverným mixom melanchólie, adrenalínu a „overthinkovania“. Stretáva sa v nej alternatívny (inteligentný) pop s post-punkom, rapom a drum & bassom. Podobne ako Punkinson, ani Zandome sa nevyhýba náročnejším témam – na albume Antikultura skúma z outsiderskej perspektívy zaužívané kultúrne normy.

---

SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Konferenčná časť festivalu SHARPE 2025 predstaví najaktuálnejšie témy a trendy v oblasti hudobného a kreatívneho priemyslu. Odborný pohľad na verejnosť odprezentujú hudobní profesionáli zo Slovenska, Česka a zahraničia.

Od iných hudobných podujatí sa Sharpe odlišuje jeho víziou prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúre podporovaním vzdelávania, rozvoja a spolupráce. Organizátori túto víziu napĺňajú prostredníctvom konferencie, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou festivalu.

Sharpe tak vytvára priestor na odborné diskusie, workshopy a oficiálne aj neoficiálne stretnutia medzi interpretmi, hudobnými odborníkmi a fanúšikmi.

Vstupné: Permanentky na dva festivalové večery sú v predaji od 44€. Pro pass, ktorý umožňuje vstup na celý festival, vrátane dvoch hudobných večerov, konferencií, workshopov, networkingov a Pro Area prístup, je v predaji od 69€.

Viac info na webe festivalu.

Odporúčame

TOTO! je Daniela Olejníková - Prerásť knihou

28.11.2024 - 28.2.2025 / TOTO! je galéria

TIP

HANA

22.11.2024 - 31.8.2025 / Apponyiho palác MMB

TIP

Odliv

15.3.2025 - 22.3.2025 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP