V dňoch od 24. do 26. apríla 2025 sa uskutoční siedmy ročník showcase festivalu a konferencie SHARPE, ktorý do bratislavskej Novej Cvernovky pravidelne prináša to najzaujímavejšie zo slovenskej a európskej hudobnej scény.
Zaži desiatky koncertov v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, diskusie na aktuálne témy hudobného a kreatívneho priemyslu s odborníkmi a promotérmi z rôznych častí sveta, networking a workshopy.
Lineup
Medzi inými sa predstaví rapperka Celaviedmai z Galway, ktorá v súčasnosti výrazne formuje írsku hudobnú scénu. V tvorbe je jej blízky hip-hop, afrobeat a tanečná hudba, ale vydáva aj skladby, ktoré sa vymykajú žánrovému škatuľkovaniu a fascinujú viacjazyčnými textami v angličtine, francúzštine a írčine, čím si umelkyňa ctí svoje korene z Pobrežia Slonoviny. Jej živé vystúpenia sú dynamické, extravagantné a vedia rozhýbať publikum.
Ďalšími umelcami, ktorí postupne prerástli svoju miestnu scénu, je švédska kapela The Family Men z Göteborgu. Na Sharpe prinesú mimoriadne hlučnú šou s nadmerným množstvom gitarových efektov, rinčiacimi perkusiami, horúčkovými VHS projekciami v pozadí a frontmanom kapely, ktorý spieva uprostred davu. Hudbu The Family Men je náročné jednoznačne definovať, isté ale je, že repertoár tejto kapely je surový a bez filtrov.
Vystúpi aj post-punková/indie-rocková kapela Lelee z Ľubľany, ktorá je symbolom medzikultúrnej spolupráce balkánskych hudobníkov. Speváčka a basgitaristka Jelena Rusjan pochádza zo Srbska, gitarista a spevák Damjan Manevski z Macedónska a bubeník Leon Stoilković zo Slovinska. Od svojho vzniku v roku 2020 sa vypracovali na výrazný hlas regionálnej alternatívnej scény. Skladby Lelee majú drive, sú melodické, plné chytľavých refrénov a nostalgie za hudbou juhoslovanskej new wave z 80. rokov.
Na siedmom ročníku Sharpe so vystúpi aj varšavský hudobný producent Krenz, ktorý čerpá inšpiráciu zo žánrov ako jungle, breakcore, illbient a dubstep. Vo svojich jedinečných hudobných projektoch často spolupracuje aj s rappermi, čo jeho tvorbe dodáva výrazný hip-hopový vibe. Vystupoval na festivaloch ako Unsound, Tauron Nowa Muzyka a Up To Date a netrpezlivo očakávame, aký set predvedie na Sharpe 2025.
Z Českej republiky na Sharpe dorazí mladá kapela Fumar Mata (CZ). Svojou charizmou a atmosférou, ktorú prinášajú na pódium, pripomínajú kalifornských The Brian Jonestown Massacre a vo svojej tvorbe otvárajú svet neo-psychadélie. O post-punkové zastúpenie sa postará kapela Kara Delik (DE) z Berlína. Súmračný samuraj alternatívneho popu – aj takto sa popisuje umelec Mart Avi (EE), ktorý dlhodobo účinkuje na estónskej underground scéne, no koncertoval aj na Taiwane či v Holandsku a v apríli tiež zavíta na Sharpe. Do vesmíru vynášajúcimi psychedelickými groovmi publikum rozhýbu Freakin' Disco (HU).
Na Sharpe 2025 vystúpia Clara Peya (ES), Anna Vaverková (CZ) a 3AM a.k.a. Ana Marjanidze (GE) – tri hudobníčky, ktoré spája silná angažovanosť a snaha prispieť k spravodlivejšiemu svetu. Clara Peya, umelkyňa a aktivistka z Barcelony, ktorá sa od detstva venuje klavíru. Aktuálne patrí medzi popredné mená španielskej alternatívnej scény. Jej živé vystúpenia sú magickým zážitkom, pričom vo svojej hudbe spája prvky jazzu, popu a elektroniky. Anna Vaverková, česká indie-popová pesničkárka žijúca v Berlíne, vydala debutový album Pozdravy z Polepšovny. Jej hudba je úprimná a prepojená s aktuálnymi sociálnymi a politickými otázkami.
Z Gruzínska pricestuje Ana Marjanidze, ktorá vystupuje pod pseudonymom 3AM ako DJ-ka a producentka. Ana, aktívna podporovateľka rovnosti žien a menšín v elektronickej hudbe, je spoluzakladateľkou komunitných projektov v legendárnom klube Bassiani, jednom z najlepších nočných klubov na svete. Návštevníci festivalu Sharpe ju mohli spoznať už v roku 2024, keď sa zúčastnila diskusného panelu Sloboda 2.0, kde diskutovala o úlohe umelcov a kultúrnych pracovníkov v turbulentných časoch.
Výraznými projektami, ktoré na Sharpe 2025 uvidíme, sú Lucy Dreams (AT) a Franek Warzywa & Młody Budda (PL). Oba prinášajú jedinečnú víziu a sú ukážkou kreatívnej slobody a odvahy skúmať nové hudobné cesty mimo hlavného prúdu.
Lucy Dreams (AT) prepája analógový a digitálny svet a skúma dynamiku medzi človekom a technológiou. Kapelné trio tvoria dvaja živí hudobníci – Zero (David Reiterer) a One (Philipp Prück) – spolu s umelou inteligenciou Lucy, ktorá je plnohodnotnou členkou kapely. David a Philipp vo svojej tvorbe otvárajú otázky o kreativite, identite a úlohe umelej inteligencie v umení. Ukazujú, že budúcnosť hudby nie je len o strojoch, ale aj o tom, ako ich používaním formujeme.
Franek Warzywa & Młody Budda (PL) je audiovizuálny projekt dvoch vyštudovaných umelcov z Poľska. V tvorbe svojsky kombinujú hyperpop, punk a jazz v chytľavých piesňach o zelenine, pastelkách a počasí. Nenechajte sa však zmiasť ich humorom – aj napriek hravosti majú ich piesne hlbšie vrstvy, podobne ako pór a cibuľa.
Ďalšie poľské zoskupenie, ktoré pricestuje na Sharpe, je kapela Kresy (PL). Inšpiráciu čerpá z filmovej estetiky, pričom ich texty sú ovplyvnené dielami Davida Lyncha a poľskou kinematografiou z polovice 20. storočia. Ich koncerty sú výpravou do temných zákutí myslenia a rezonujú v poslucháčoch.
Okrem Kresy na Sharpe vystúpi aj poľský hudobník a producent BAASCH (PL), ktorý balansuje medzi atmosferickým synth-popom a klubovou eufóriou. Spieva v poľštine aj angličtine, pričom jeho najnovšie projekty, vrátane nových EP, otvárajú ďalšie kapitoly jeho hudobného vývoja.
Na Sharpe vystúpi aj belgický producent a muzikant Alain Deval so svojím projektom Bothlane (BE), ktorý spája akustické bicie s elektronickými modulárnymi syntetizátormi. Jeho hudba je poháňaná neustálym pulzom technického beatu, o čom svedčí aj debutový album Stellar Hijinks, vydaný na konci roku 2024.
Ďalším zverejneným zahraničným menom je fínsky hudobník Jonsjooel (FI), ktorý sa po úspechu s kapelou Lake Jons rozhodol vydať na sólovú dráhu. V roku 2023 vydal album Lullabies for Younger Self, ktorý spája folk, jazz a elektroniku a ponára sa do introspektívnych tém, ako sú sebazáchova, odpustenie a láska.
V dobe, keď sa hranice hudby neustále posúvajú sa v lineup-e SHARPE objavuje aj jedinečná skupina umelcov a umelkýň, ktorí prepájajú minulosť so súčasnosťou a budúcnosťou. Od ľudových tradícií až po experimentálnu elektroniku - ďalšia vlna zverejnených mien redefinuje podstatu hudby a skúma osobnú identitu cez kultúrne dedičstvo i inovácie. Hudobné projekty Katrù (UA), Verde Prato (ES), Modus Pitch (DE), Gnäw (FI/IR) vo svojej tvorbe ukazujú ako sa tradície môžu vkusne transformovať do modernej formy, ktorá rezonuje dnešným svetom, ale zároveň zostáva verná svojím koreňom.
Katrù (UA), ukrajinská pianistka a vokalistka, transformuje ľudovú hudbu pomocou improvizácie a elektroakustických textúr. Jej hudba odráža migráciu, kultúrne uchovávanie a pohyblivosť identity, čím vytvára diela, ktoré sú nielen nostalgické, ale aj hlboko osobné. Verde Prato (ES) zase spája baskickú folklórnu hudbu s moderným elektronickým experimentovaním a v textoch odráža témy feminizmu. Modus Pitch (DE), projekt Friedricha Brücknera, prináša fúziu jazzu, new age, dubu a elektroniky, pričom jeho zvuk neustále prechádza nečakanými prechodmi a nevyhnutne sa vyhýba kategorizovaniu. Tento prístup k hudbe dokazuje, že žiadny žáner nemá pevne stanovenú formu. Gnäw (FI/IR), iránsko-fínske duo, spája perzské a fínské ľudové nástroje s psychedéliou a experimentálnou elektronikou, vytvárajúc hypnotické zvukové krajiny, ktoré rezonujú mysticizmom a melanchóliou.
Medzi prvými slovenskými menami v line-upe je Božské Soaré (SK) – novovzniknutý projekt Richarda Grimma (Boh Vajec) a Dominika Nováka (Katov Syn(th)), profilujúci sa ako ambientné elektroakustické duo. Ďalším potvrdeným menom je mladá štvorčlenná kapela Eversame (SK), charakteristická surovou energiou a melancholickými vokálmi. Nebude chýbať ani producentka z Bratislavy, Nearev (SK). Jej sety sú mixom hard dancu, breakbeatu a trancu, pričom za svoje pôsobenie hrala so známymi menami klubovej scény ako Taahliah, Kamafaka, KI/KI, Yung Singh alebo Istanbul Ghetto Club.
Aktuálne na slovenskej scéne vzniká množstvo hudobných projektov, ktoré sú transformáciou doterajšej tvorby alebo návratom k niekdajšej hudobnej produkcii v novom prevedení. Medzi nimi sú novinky od Kristie Kardio, Viktora Oriho a Alten Kompoten, ako aj projekt Plantasia, ktoré zaznejú na Sharpe 2025.
Kristie Kardio je známa najmä ako DJ-ka rave scény, ktorá istý čas účinkovala aj ako klávesáčka a speváčka v kapele Shallov. S touto kapelou sa v roku 2024 predstavila aj na slovinskom festivale MENT. Najnovšie koprodukovala a vydala svoj debutový sólový projekt spievaných skladieb, ktorý odštartovala skladbou „I LOVE“.
Ďalším známym menom z lokálnej alternatívnej scény, ktoré vystúpi na Sharpe 2025, je Viktor Ori, ktorý sa stal hlavnou kreatívnou a producentskou silou kapely Shallov. Pod vlastným menom a autorstvom vydal debutový sólový album LEPŠIE NEBOLO NIKDY DOBRE NEBUDE. Album reflektuje ponurosť súčasného sveta a prináša vyjadrenia, ktoré sú subjektívne aj generačné, no vždy úprimné. Po prvýkrát sa v jeho hudbe objavujú slovenské texty.
Návrat na scénu zažíva kapela dvoch súrodencov Natálie a Mateja Chrenových – Alten Kompoten. V minulosti, vo veku 10 a 16 rokov, nahrali vo svojej detskej izbe tri albumy. Ich hudobné improvizácie sa dokonca dostali do rotácie Rádia_FM, do reklamy na Hašlerky a muzikológ Slávo Krekovič zaradil každý z ich albumov do svojich ročných výberov slovenskej experimentálnej hudby. Po dlhej prestávke sú späť pod vedením dnes už 26-ročného Mateja, ktorý založil novú kapelu s Erikom Ždiľom (bicie, Krstní Otcovia, Digästorcie), Jánom Simanom (gitara, Digästorcie) a Lukášom Obermajerom (basa, Zátišie). Kapela pokračuje v koncertovaní a dokončovaní nevydaných piesní z pôvodnej tvorby Alten Kompoten, ktorí na Sharpe vystúpia po prvýkrát.
S hudbou pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú, príde na Sharpe projekt Plantasia. Album Mother Earth's Plantasia od Morta Garsona z roku 1976 mal pri svojom prvom vydaní veľmi limitovanú distribúciu – zákazníci ho dostávali ako darček pri nákupe vo vybraných obchodoch s rastlinami a matracmi. Dnes je tento album kultovou klasikou elektronickej hudby. Kristína Smetanová a Haimoni Balgavá ho prepísali do notového záznamu a odpremiérovali v zostave štyroch klaviristov na festivale Pohoda. Spolu s Haimoni, Petrom Kunzom a Martinom Majlom Štefánikom odohrajú skladby na štyroch syntetizátoroch.
Slovenskú scénu zastúpi aj Punkinson (SK), za ktorým stojí mladý umelec Richard Barcík. Svojou tvorbou sa dostal aj do Glebovho projektu Rapinbox a v máji 2024 vydal debutový album Hiraeth. Ide o fúziu rapu, drum & bassu, techna, elektroniky a punku. Vo svojich textoch sa nezameriava len na seba, ale reflektuje aj aktuálne spoločenské dianie.
Tešiť sa dá aj na energické beaty a chytľavé refreny ďalšieho slovenského umelca, ktorým je Zandome (SK). Jeho hudba je dôverným mixom melanchólie, adrenalínu a „overthinkovania“. Stretáva sa v nej alternatívny (inteligentný) pop s post-punkom, rapom a drum & bassom. Podobne ako Punkinson, ani Zandome sa nevyhýba náročnejším témam – na albume Antikultura skúma z outsiderskej perspektívy zaužívané kultúrne normy.
Na slovenskej hudobnej scéne sa v posledných rokoch objavuje stále viac nových hudobných mien, ktoré svojimi inovatívnymi prístupmi k zvuku formujú novú vlnu elektronickej hudby. Medzi tieto osobnosti patrí aj Katov Syn(th), Kub0 a Transfare, ktorí vo svojej tvorbe u poslucháčstva zanechávajú nezmazateľný dojem. Každý z týchto projektov ponúka svojský prístup k elektronickej hudbe, od ambientu až po tvrdé klubové rytmy, čím vytvára silné spojenie medzi introspekciou a tanečnou energiou.
Dominik Novák, známy ako Katov Syn(th), je multiinštrumentalista a hudobný producent, pôsobiaci v zoskupeniach Kúpeľ Mysle a v projekte The Blackwood Incident. Jeho kompozície kombinujú terénne nahrávky, syntetizátory a girové pasáže, vytvárajúce citlivé atmosféry, ktoré skúmajú vzťah jedinca k prostrediu a podnecujú optimistický pohľad na udržateľnú budúcnosť. Kub0 je slovenský producent, zameraný na ambientnú a future garage hudbu. Jeho zvuk je rozpoznateľný temnou, až melancholickou atmosférou a lomenými beatmi. Taktiež je aj súčasťou zoskupenia Transfare, ktoré je známe tanečnou elektronickou produkciou, inšpirovanou britskou scénou. Kub0v talent sa v tomato projekte spája tvorbou Samuela Škodu (Whithe) a Vanessy Weisz. Toto trio vytvára dynamický zvuk spájajúci garage, jungle a house, ponúka energický zážitok, ktorý pohlcuje a poháňa k pohybu. O párty sa na Sharpe postarajú Bali G & Rhuby Wax, ktorí v Bratislave organizujú obľúbené večierky Fractal Disco Club s osobitou atmosférou.
Lineup uzatvára Erik Šulc, frontman reggae kapely Medial Banana, ktorý sa však posledné roky ponoril do sveta syntetizátorov a indie popu a na siedmom ročníku spoločne so svojimi priateľmi odprezentuje vo svojom sólovom projekte lásku k zvukom 80-tych rokov, kde spája elektronické textúry so zasnívanými melódiami.
Lineup Sharpe pre rok 2025 je už uzavretý. Pre bookerov to bolo tento rok naozaj ťažké rozhodovanie.
„Možno to znie ako klišé, ale aj tento rok ma veľmi potešilo množstvo naozaj kvalitných, zaujímavých a originálnych umelcov, umelkyň a kapiel, ktorí sa na SHARPE prihlásili. Prekvapilo ma tiež množstvo interpretov z Faerských ostrovov a rôznorodosť, či pestrosť žánrov, ktoré hrajú. Zo slovenskej scény výrazne prevládali mladí umelci a umelkyne, žáner úplne vymedziť neviem, ale bola to skôr taká zmes žánrov hyperpop / trap / rap / elektronika a najmä takmer všetko so slovenskými textami, v ktorých sa často rozoberal stav spoločnosti alebo duševné zdravie, čo teda tiež odzrkadľuje aj stav spoločnosti. Čo spájalo zahraničné aj domáce prihlášky, bola tento rok naozaj veľmi vysoká úroveň produkcie a samotná kvalita tvorby,” dodáva Táňa Lehocká, bookerka festivalu.
Sharpe ako kultúrny zážitok, ale aj vzdelávacia platforma
SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Siedmy ročník v apríli 2025 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z rôznych častí sveta.
Na konferencii sa budú rozoberať rôzne aspekty organizácie festivalov, vrátane vplyvu extrémneho počasia, ktoré predstavuje nové výzvy pre organizátorov – od otázok poistenia až po bezpečnosť návštevníkov v prípade nepredvídateľných výkyvov počasia. Otázkou bude, či tieto zmeny spôsobia zmenu formátu festivalov a presunú ich z prírodných lokalít na menej atraktívne haly. Ďalšou dôležitou témou bude touring v Európe v roku 2025, kde sa pozrieme na výzvy, ktorým čelí hudobný priemysel v súvislosti s financovaním, organizovaním turné a zarábaním peňazí. V súvislosti s politikou sa bude diskutovať aj o tom, ako kultúra a hudba môžu prispieť k zlepšovaniu nálady spoločnosti, podporovať demokraciu a upozorňovať na nebezpečné politické smery. Na konferencii nebude chýbať ani obľúbená téma AI. Tentokrát sa pozrieme na to, ako je na tom AI v hudbe! SHARPE 2025 bude opäť platformou pre zaujímavé diskusie, kde sa budú skúmať nové trendy, výzvy a príležitosti pre hudobný priemysel v najbližších rokoch.
---
Vstupné: Permanentky na dva festivalové večery sú v predaji od 44€. Pro pass, ktorý umožňuje vstup na celý festival, vrátane dvoch hudobných večerov, konferencií, workshopov, networkingov a Pro Area prístup, je v predaji od 69€.
Viac info na webe festivalu.