Medzi prvými novinkami v line-upe je Božské Soaré (SK) – novovzniknutý projekt Richarda Grimma (Boh Vajec) a Dominika Nováka (Katov Syn(th)), profilujúci sa ako ambientné elektroakustické duo. Ďalším potvrdeným menom je mladá štvorčlenná kapela Eversame (SK), charakteristická surovou energiou a melancholickými vokálmi. Nebude chýbať ani producentka z Bratislavy, Nearev (SK). Jej sety sú mixom hard dancu, breakbeatu a trancu, pričom za svoje pôsobenie hrala so známymi menami klubovej scény ako Taahliah, Kamafaka, KI/KI, Yung Singh alebo Istanbul Ghetto Club.
Z Českej republiky na Sharpe dorazí mladá kapela Fumar Mata (CZ). Svojou charizmou a atmosférou, ktorú prinášajú na pódium, pripomínajú kalifornských The Brian Jonestown Massacre a vo svojej tvorbe otvárajú svet neo-psychadélie. O post-punkové zastúpenie sa postará kapela Kara Delik (DE) z Berlína. Súmračný samuraj alternatívneho popu – aj takto sa popisuje umelec Mart Avi (EE), ktorý dlhodobo účinkuje na estónskej underground scéne, no koncertoval aj na Taiwane či v Holandsku a v apríli tiež zavíta na Sharpe. Do vesmíru vynášajúcimi psychedelickými groovmi publikum rozhýbu Freakin' Disco (HU).
Predstaví sa rapperka Celaviedmai z Galway, ktorá v súčasnosti výrazne formuje írsku hudobnú scénu. V tvorbe je jej blízky hip-hop, afrobeat a tanečná hudba, ale vydáva aj skladby, ktoré sa vymykajú žánrovému škatuľkovaniu a fascinujú viacjazyčnými textami v angličtine, francúzštine a írčine, čím si umelkyňa ctí svoje korene z Pobrežia Slonoviny. Jej živé vystúpenia sú dynamické, extravagantné a vedia rozhýbať publikum.
Ďalšími umelcami, ktorí postupne prerástli svoju miestnu scénu, je švédska kapela The Family Men z Göteborgu. Na Sharpe prinesú mimoriadne hlučnú šou s nadmerným množstvom gitarových efektov, rinčiacimi perkusiami, horúčkovými VHS projekciami v pozadí a frontmanom kapely, ktorý spieva uprostred davu. Hudbu The Family Men je náročné jednoznačne definovať, isté ale je, že repertoár tejto kapely je surový a bez filtrov.
Vystúpi aj post-punková/indie-rocková kapela Lelee z Ľubľany, ktorá je symbolom medzikultúrnej spolupráce balkánskych hudobníkov. Speváčka a basgitaristka Jelena Rusjan pochádza zo Srbska, gitarista a spevák Damjan Manevski z Macedónska a bubeník Leon Stoilković zo Slovinska. Od svojho vzniku v roku 2020 sa vypracovali na výrazný hlas regionálnej alternatívnej scény. Skladby Lelee majú drive, sú melodické, plné chytľavých refrénov a nostalgie za hudbou juhoslovanskej new wave z 80. rokov.
Na siedmom ročníku Sharpe so vystúpi aj varšavský hudobný producent Krenz, ktorý čerpá inšpiráciu zo žánrov ako jungle, breakcore, illbient a dubstep. Vo svojich jedinečných hudobných projektoch často spolupracuje aj s rappermi, čo jeho tvorbe dodáva výrazný hip-hopový vibe. Vystupoval na festivaloch ako Unsound, Tauron Nowa Muzyka a Up To Date a netrpezlivo očakávame, aký set predvedie na Sharpe 2025.
Aktuálne na slovenskej scéne vzniká množstvo hudobných projektov, ktoré sú transformáciou doterajšej tvorby alebo návratom k niekdajšej hudobnej produkcii v novom prevedení. Medzi nimi sú novinky od Kristie Kardio, Viktora Oriho a Alten Kompoten, ako aj projekt Plantasia, ktoré zaznejú na Sharpe 2025.
Kristie Kardio je známa najmä ako DJ-ka rave scény, ktorá istý čas účinkovala aj ako klávesáčka a speváčka v kapele Shallov. S touto kapelou sa v roku 2024 predstavila aj na slovinskom festivale MENT. Najnovšie koprodukovala a vydala svoj debutový sólový projekt spievaných skladieb, ktorý odštartovala skladbou „I LOVE“.
Ďalším známym menom z lokálnej alternatívnej scény, ktoré vystúpi na Sharpe 2025, je Viktor Ori, ktorý sa stal hlavnou kreatívnou a producentskou silou kapely Shallov. Pod vlastným menom a autorstvom vydal debutový sólový album LEPŠIE NEBOLO NIKDY DOBRE NEBUDE. Album reflektuje ponurosť súčasného sveta a prináša vyjadrenia, ktoré sú subjektívne aj generačné, no vždy úprimné. Po prvýkrát sa v jeho hudbe objavujú slovenské texty.
Návrat na scénu zažíva kapela dvoch súrodencov Natálie a Mateja Chrenových – Alten Kompoten. V minulosti, vo veku 10 a 16 rokov, nahrali vo svojej detskej izbe tri albumy. Ich hudobné improvizácie sa dokonca dostali do rotácie Rádia_FM, do reklamy na Hašlerky a muzikológ Slávo Krekovič zaradil každý z ich albumov do svojich ročných výberov slovenskej experimentálnej hudby. Po dlhej prestávke sú späť pod vedením dnes už 26-ročného Mateja, ktorý založil novú kapelu s Erikom Ždiľom (bicie, Krstní Otcovia, Digästorcie), Jánom Simanom (gitara, Digästorcie) a Lukášom Obermajerom (basa, Zátišie). Kapela pokračuje v koncertovaní a dokončovaní nevydaných piesní z pôvodnej tvorby Alten Kompoten, ktorí na Sharpe vystúpia po prvýkrát.
S hudbou pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú, príde na Sharpe projekt Plantasia. Album Mother Earth's Plantasia od Morta Garsona z roku 1976 mal pri svojom prvom vydaní veľmi limitovanú distribúciu – zákazníci ho dostávali ako darček pri nákupe vo vybraných obchodoch s rastlinami a matracmi. Dnes je tento album kultovou klasikou elektronickej hudby. Kristína Smetanová a Haimoni Balgavá ho prepísali do notového záznamu a odpremiérovali v zostave štyroch klaviristov na festivale Pohoda. Spolu s Haimoni, Petrom Kunzom a Martinom Majlom Štefánikom odohrajú skladby na štyroch syntetizátoroch.
---
SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Konferenčná časť festivalu SHARPE 2025 predstaví najaktuálnejšie témy a trendy v oblasti hudobného a kreatívneho priemyslu. Odborný pohľad na verejnosť odprezentujú hudobní profesionáli zo Slovenska, Česka a zahraničia.
Od iných hudobných podujatí sa Sharpe odlišuje jeho víziou prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúre podporovaním vzdelávania, rozvoja a spolupráce. Organizátori túto víziu napĺňajú prostredníctvom konferencie, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou festivalu.
Sharpe tak vytvára priestor na odborné diskusie, workshopy a oficiálne aj neoficiálne stretnutia medzi interpretmi, hudobnými odborníkmi a fanúšikmi.
Vstupné: Permanentky na dva festivalové večery sú v predaji od 44€. Pro pass, ktorý umožňuje vstup na celý festival, vrátane dvoch hudobných večerov, konferencií, workshopov, networkingov a Pro Area prístup, je v predaji od 69€.
Viac info na webe festivalu.