letný festival
Hradby samoty XIII.

Tento rok sa pripravuje už 13te pokračovanie multižánrového festivalu zameraného na hudbu, výtvarné umenie, videoart, performatívne druhy umenia, ktorý si nekladie žiadne štýlové, či dramaturgické obmedzenia.

04.07.2024, Št - 06.07.2024, So
Kaštieľ Jablonica, okres Senica

Hradby samoty za 13 rokov vystriedali už 7 historických objektov na Slovensku i v Česku v procese pamiatkovej obnovy a snažia sa prinavrátiť život formou súčasného audio-vizuálneho umenia v týchto objektoch. Pre ne/štastnú trinástku si vybrali Hradby zázemie v obci Jablonica na krásnom kaštieli plnom paliem a olivovníkov.

Aj keď má festival korene pevne zasadené do dark ambient, industrial, noisovej a všeobecne  v elektronickej experimentálnej scéne, dnes majú dvere otvorené veľmi rôznorodí umelci bez žánrových škatuliek.

Dôraz je aktuálne kladený na vytvorenie konkrétnej situácie ako platformy pre prezentovanie a zdieľanie hlbších pocitov, nálad, súvisiacich so samotnou skutočnosťou oživovania a zaplnenia prázdnych a často neútešných priestorov historických pamiatok živým nazeraním najrôznejších foriem experimentu, komunikácie a stvárnenia. Na súčasných Hradbách má teda okrem hudby rovnako dôležité miesto aj výtvarné umenie, viedoart, performance v najširšom slova zmysle.

Skúsenosť zážitkov na Hradbách Samoty je ťažko prenosná – unikátna priestorová dramaturgická situácia vytvára organicky prebiehajúcu udalosť, kde sa často stiera rozdiel medzi účinkujúcim a divákom, medzi pozorovateľom a účastníkom, či medzi návštevníkom a tvorcom programu. Historické pamiatky ako sú hrady, zámky, kaštiele, kostoly, staré továrne, či protiatómové kryty sa tak stávajú svojho druhu plátnom, na ktorom vždy v jeden víkend v roku vznikne unikátne prepojenie štruktúr ľudskej mysle, fantázie a slobodného prežívania najrôznejších kreatívnych impulzov a ideí. Cieľom tak nie je iba zábava v špecifických kulisách, ale hlbší kolektívny zážitok a skúsenosť aktívnou účasťou na koncerte, performance, alebo záchrane vzácnych, ale o to viac paradoxne prehliadaných pamiatok.

Na tohtoročných hradbách sa môžete tešiť na skvelé svetové mená hudobnej a vizuálnej scény. Keďže všetci máme radi COIL, tak čiastočný coilovský zážitok predvedie britský hudobník pod menom Thighpaulsandra, ale aj nie často vystupujúca domáca legenda ::.: (Daniel Tóth). Najkvalitnejšiu porciu industriálneho techna odprezentuje legendárny Ancient Methods a z rytmického programu ešte spomenieme aj duo Halucigani, Vrtačky po desáte hodině, Kodiki, francúzsky Sylvgheist Maelstrom z labelu Hands, alebo s presahom do šialenej performance aj viedenský kolektív Hapercycle, ktorí odohrajú svoj koncert na bicykloch. Dark folk je silnou súčasťou festivalu a švédsky Grift, americký Andy the Doorbum, britský Sieben, či české all-stars kvarteto Tábor vám predvedú svoje prekrásne koncerty, ktoré vás zavedú do snových krajín. Avantgardu zastúpi nórske duo Sturle Dagsland, taliansky rituálny mág Mai Mai Mai, či domáca stálica Ľahká Múza, ktorí oslavujú 40 rokov na scéne.  Plus mnoho ďalších kvalitných hudobníkov.

Keďže festival má 13te pokračovanie, výstava dostala tému tohto ne/šťastného čísla. Číslo 13 mnohí považujú za nešťastné – sú hotely, ktoré ním izby, či tlačidlá vo výťahoch neoznačujú, v Tarote predstavuje smrť, inšpiruje tvorcov hororov, piatok trinásteho vzbudzuje väčšiu nevôľu než modrý pondelok. V niektorých kultúrach však táto cifra prináša šťastie... Vizuálna časť festivalu pod kuratelou Omara Mirzu bude hosťovať takmer 30 výtvarníkov ako lokálnych, tak aj zahraničných.

Okrem tohto programu predvedie skvelú performance aj talentovaná Tina Hrevušová, budete môcť zažiť aj prednášky z histórie, ale aj súčasnosti pod hlavičkou Petra Grznára na tému šibeníc, ale aj Samča, brata dážďoviek. Mladú literatúru odprezentuje kurátorka Michaela Kelová a na workshopoch sa naučíte aj novú tlačiarenskú metódu alebo si vyskúšate hru na historické hudobné nástroje.

Hradby Samoty sú kolektívnym spojením tvorcov a návštevníkov, svojbytnou mytológiou, ktorá vždy na krátky čas prekročí skutočnosť okolo nás, aby nám všetkým umožnila okúsiť časť nekonečného viacrozmerného sveta prežívania – fantastickým príbehom alchymistickej premeny vedomia a poznania v podobe trojdňovej oslavy prejavenej imaginácie, kde je každý vítaný.

Potvrdení účinkujúci:

Mai Mai Mai (IT)
Strurle dagsland (NOR)
Grift (SWE)
Wohrre (CZ)
Złe Oko (NOR/PL)
Dysnomia (CZ/SK)
Untitled Sea & Kragrowargkomn
Ondrey Zintaer
Kodiki
Neue Welt (CZ)
Mocný puch lesa (CZ)
Emma Binder / Peal 
Alica Volf
Chrup (CZ)
Microchic
A2bellly (CZ)

+ ďalší

Výstava: Téma: XIII.

Komentovaná prehliadka a diskusia k výstave s kurátorom Omarom Mirzom.

Performance // inštalácie // prednášky // workshopy // poézia

Viac info a podrobný program

Vstupné: predpredaj od 60€

Festival má aj svoju "českú spriaznenú dušu" v podobe festivalu Hradby Jednoty

Odporúčame

Quasars Ensemble

So 21.9.2024 / Slovenská filharmónia

TIP

EnsembleSpectrum: James Tenney - Harmonic Space

Ne 30.6.2024 / Koncertná sieň Klarisky

TIP

Prešporské porno

St 26.6.2024 / DPOH

TIP

Deti tých druhých

Kino Film Europe / Kino Mladosť

TIP