Na počiatku jej bohatej diskografie stojí singel O Superman z roku 1981, ktorý je súčasťou aj jej debutového albumu Big Science (1982). Nasledovali albumy ako Mister Heartbreak (1984), Home of the Brave (1986; hudba k rovnomennému filmu), Strange Angels (1989), Life on a String (2001), Homeland (2008/2010) či Landfall (2018), ktorý nahrala s Kronos Quartet a za ktorý získala Grammy.
V roku 2002 sa Laurie Anderson stala prvou rezidentnou umelkyňou NASA. Jej filmová tvorba obsahuje snímky ako Home of the Brave (1986), Hidden Inside Mountains (2005) či Heart of a Dog (2015), ktorý vznikol na objednávku televíznej stanice Arte a bol prezentovaný v rámci hlavného programu filmových festivalov v Benátkach a v Toronte.
Laurie Anderson, hlas, husle, elektronika
Rubin Kodheli, violončelo
Filharmonie Brno
Dennis Russell Davies, dirigent
Na pozvanie festivalu Viva Musica! sa Laurie Anderson predstaví prvýkrát aj na Slovensku. V sprievode Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta orchestra, Dennisa Russella Daviesa, uvedie vlastnú skladbu Amelia, ktorá je rozprávaním o osude slávnej americkej letkyne Amelii Earhartovej.
Amelia Earhartová ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán, no pri pokuse uskutočniť let okolo sveta v roku 1937 záhadne zmizla počas preletu nad Tichým oceánom. Slová použité v Amelii sú zostavené z jej palubných denníkov, z telegramov, ktoré písala svojmu mužovi Georgeovi a z mojej predstavy o tom, na čo môže myslieť žena lietajúca po celom svete, napísala k dielu Laurie Anderson.
Skladba má dlhú históriu. Pôvodná verzia pre veľký orchester vznikla na objednávku American Composers Orchestra a bola uvedená pod názvom Songs for A.E. v newyorskej Carnegie Hall v roku 2000 pod taktovkou Dennisa Russella Daviesa, ktorý skladbu neskôr upravil pre sláčikové nástroje a elektrický kontrabas a v roku 2003 ju uviedol so Stuttgartským komorným orchestrom.
Tretia verzia pod názvom Amelia bola premiérovo uvedená v Brne v roku 2019 a obsahuje niekoľko nových častí – duetov Laurie Anderson (husle, elektronika) a Rubina Kodheliho (violončelo), ktoré spĺňajú funkciu interlúdií. Táto verzia zaznie aj v rámci koncertu na festivale Viva Musica! a v programe ju doplní Symfónia č. 3 Philipa Glassa a skladba Studie českého skladateľa Pavla Haasa.
Pozrite si program 18. ročníka festivalu Viva Musica!