festival
vážna hudba
Viva Musica! 2020

Hudobný festival Viva Musica! je už šestnásť rokov neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave a, hoci v upravenom režime, aj tento rok svojim návštevníkom prinesie exkluzívne hudobné zážitky. S heslom „svetovo slovenská Viva“ ponúkne počas celého augusta minimálne desať koncertov na šiestich magických miestach v centre Bratislavy. Na koho sa môžete tešiť?

01.08.2020, So - 28.08.2020, Pi

1.8., Nádvorie Starej radnice – Karvay, Patkoló, Buranovský - klik pre info a vstupenky

4.8., Záhrada domu Albrechtovcov – Martin Adámek: Recitál - klik pre info a vstupenky

11.8., Záhrada domu Albrechtovcov – Peter Mazalán: Zimná cesta - klik pre info a vstupenky

18.8., Záhrada domu Albrechtovcov – Stroon & VJ Kubriel - klik pre viac info a vstupenky

25.8., Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca – Paľa, Fančovič - klik pre viac info a vstupenky

---

Vstupné na všetky koncerty á 20€

---

Otvárací koncert 16. ročníka festivalu (1.8.2020, Nádvorie Starej radnice) prinesie premiérové spojenie excelentných slovenských umelcov, ktorí už niekoľko rokov žijú a pôsobia v zahraničí. Huslista Dalibor Karvay a kontrabasista Roman Patkoló uvedú spoločne s klaviristom Danielom Buranovským virtuózne diela svetovej hudobnej literatúry, o. i. aj slávne Štyri ročné obdobia v Buenos Aires argentínskeho hudobného skladateľa Astora Piazzollu v úprave pre husle, kontrabas a klavír. „Som veľmi rád, že budem môcť vystupovať s Daliborom Karvayom a Danielom Buranovským na festivale Viva Musica!. Tento prestížny festival bude slnkom pre Slovensko po ťažkých časoch korona krízy,“ uviedol Roman Patkoló, ktorý na festivale vystúpi po prvýkrát.

Festivalovú štafetu prevezme ďalší výrazný talent, ktorý sa na Slovensko v lete vráti zo zahraničia, konkrétne z Paríža, kde žije a pôsobí. Klarinetista Martin Adámek patrí i napriek svojmu mladému veku medzi svetovú interpretačnú špičku. Je laureátom niekoľkých medzinárodných súťaží a členom prestížneho súboru súčasnej hudby Ensemble intercontemporain, ktorý na festivale vystúpil v roku 2018. Na koncerte 4.8.2020 v záhrade legendárneho Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici ho doplnia klaviristka Alena Hučková a violončelista Andrej Gál.

Sólové recitály, ale aj netradičné spojenia

V záhrade Domu Albrechtovcov okrem Martina Adámka vystúpia ďalší dvaja umelci, ktorí hudbu prepájajú s rôznymi inými performatívnymi či vizuálnymi prvkami. V utorok 11.8.2020 sa predstaví operný spevák, režisér, scénograf a konceptuálny umelec Peter Mazalán, ktorý sa venuje najmä autorským intermediálnym projektom prepájajúcim klasickú piesňovú literatúru so súčasnými divadelnými a performatívnymi technikami. Jeho najnovší projekt Zimná cesta (Winterreise) vychádza z piesňového cyklu Franza Schuberta a je zároveň príspevkom k diskusii o téme autizmu. Na koncerte ho uvedie v spolupráci s klaviristom Petrom Pažickým a herečkami Janou OľhovouAnnamáriou Janekovou.

Spojenie hudby a vizuálneho umenia na festival prinesie Dalibor Kocián aka Stroon, ktorý svoje koncerty vždy prispôsobuje miestu, času a divákom. „Veľmi sa na koncert teším, aj kvôli prostrediu a konceptu, aký sme vymysleli. Bude to skvelý audiovizuálny zážitok. Budem hrať prierez mojou tvorbou, čo znamená akustické kompozície, staršie elektroakustické skladby, solárne prelúdia a, samozrejme, aj skladby z nového albumu, na ktoré sa teším asi najviac,“ povedal Stroon. Site-specific koncert v záhrade Domu Albrechtovcov je naplánovaný na 18.8.2020 a zaznie v spolupráci s vizuálnym expertom Jakubom Pišekom (VJ Kubriel).

Päticu doteraz zverejnených festivalových koncertov doplní huslista Milan Paľa, neprehliadnuteľný zjav na hudobnej scéne, ktorého odborná verejnosť právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie. S klaviristom Ladislavom Fančovičom v rámci koncertu 25.8.2020 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca uvedú diela z tvorby Dmitrija Šostakoviča, Jevgenija Iršaia a Mieczysława Weinberga.

Odporúčame

Raoul Taburin

Kino Lumière / Cinemax Bory Mall ...

TIP

Festival Atmosféra 2021

6.8.2021 - 8.8.2021 / Hontianske Nemce - Vinice

TIP

Blues na Lodi: Sitra Achra

St 8.7.2020 / Divadlo v podpalubí

TIP

Biely, biely deň

Pi 10.7.2020 / Kino Lumière

TIP