festival
iná akcia
kurz / workshop
prednáška / diskusia
Prechádzka / exkurzia
Bratislavské mestské dni v Múzeu mesta Bratislavy
Múzeum mesta Bratislavy sa opäť zapojí do programu Bratislavských mestských dní. Sprístupnený bude historický krov Starej radnice, bude možné prezrieť si študovňu knižnice MMB, pripravené sú workshopy, rodinné programy aj chillout zóna s hudbou šesťdesiatych rokov, a mnoho ďalšieho. Pri príležitosti BMD bude  v špeciálnom režime sprístupnené aj Múzeum Janka Jesenského, kde sa okrem iného bude čítať z listovej korešpondencie tohto autora s priateľmi.  
Táto akcia sa konala v minulosti

Programy počas celého víkendu (sobota a nedeľa, 20. a 21. apríla) 

Stará radnica

10:00 - 18:00 (sobota aj nedeľa) Otvorený krov veže Starej radnice

Radničná veža láka mnohých na výhľady zo svojej ochodze, no nie každý bol v jej krove. A to aj preto, že prístup doň nie je bežne možný. Príležitosť prezrieť si ho sa vám výnimočne opäť naskytne počas Bratislavských mestských dní 2024. Vystúpte do krovu veže Starej radnice a porovnajte si historický a nový hodinový stroj, ktoré sú tu ukryté.

Vstup je voľný. Odporúčame rezervovať si vstup na presný časový úsek. Rezervovaný vstup vás oprávňuje na návštevu mestských žalárov, veže s ochodzou a krovu. Posledný vstup je o 17:15.

10:00 - 17:00 (sobota aj nedeľa) Otvorený ateliér - workshopy pre rodiny

Ako sa asi žilo v šesťdesiatych rokoch? Čo ľudia poznali a ako sa obliekali? Príďte spoznať zlaté šesťdesiate roky v Bratislave do MMB. Čaká vás séria rodinných workshopov s témou tvorby koláže, módneho doplnku a plagátu. Vstup je voľný.

---

10:00 - 15:00 (sobota aj nedeľa) Písanie listiny v súdnej sieni

Privilégium, listina… čo to je? Zistite viac na našom rodinnom workshope. Spolu sa pozrieme na to, čo je to privilégium, čo obsahuje, a vyrobíme si svoju verziu. Vstup je voľný.

---

11:00 (sobota aj nedeľa) Makro: od richtára po primátora Viac info

Vstup je voľný, kapacita je obmedzená, vstup si treba rezervovať 

Miesto stretnutia: nádvorie Starej radnice

---

15:00 (sobota aj nedeľa)  komentovaná prehliadka: Prehliadka študovne knižnice MMB

MMB otvára priestory, ktoré nie sú bežne prístupné. Tento rok vás pozýva na komentovanú prehliadku študovne Knižnice MMB. Počas komentovanej prehliadky sa dozviete viac o  knižničnom fonde a jeho jednotlivých zbierkach.

Témou bude aj spôsob spracovania knižničných dokumentov a ich uloženie a ochrana, v spojení s ukážkou zreštaurovaných kníh vo väzbe. Vedeli ste, že Knižnica MMB ochraňuje vyše 38 000 knižničných dokumentov so zameraním na dejiny mesta a života v ňom? Povieme si viac aj o tom, čo je obsahom knihovníckej práce v MMB a cez kamenný portál nahliadneme do depozitára knižnice.

Vstup je voľný, kapacita je obmedzená, vstup si treba rezervovať 

Miesto stretnutia: nádvorie Starej radnice

---

Неділя 21.4. 13.00 - МАКРО: Від судді до міського голови

Під час кураторської екскурсії до Експозиції історії міста учасники зможуть зазирнути до автентичних приміщень, якими колись користувалося місто. Буде говоритися про те, як місто функціонувало, хто ним керував або ж хто про нього піклувався.

Місце зустрічі: внутрішній двір Старої Ратуші

Захід відбудеться українською мовою.

Вхід: безкоштовний. Кількість місць на заході обмежена, будь ласка, забронюйте своє місце онлайн. 

Один квиток дійсний для однієї особи (дорослого або дитини).

Захід відбувається за підтримки ЮНІСЕФ та міста Братислава.

---

Apponyiho palác

11:00 (iba sobota) Makro: Šesťdesiate v Bratislave

Radi by ste nazreli do dekády šesťdesiatych rokov v Bratislave? Zarezervujte si svoje miesto na komentovanej prechádzke výstavou BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave a spoznajte, ako v tých časoch vyzeralo mesto Bratislava.

Vstup voľný. Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup online.

Miesto stretnutia: podbránie Apponyiho paláca

10:00 - 18:00 (sobota aj nedeľa): 60's chillout zóna na nádvorí

Navštívili ste výstavu BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave a máte chuť zotrvať v nich o čosi dlhšie? Máte radi populárnu hudbu a bigbít z tejto dekády? Máte cestu okolo Apponyiho paláca a potrebujete si oddýchnuť a načerpať silu na ďalší program počas tohtoročných Bratislavských mestských dní?

Zastavte sa na nádvorí Apponyiho paláca, budú tu stoličky a ležadlá a znieť bude hudba od interpretov ako Dežo Ursiny, Pavol Hammel, Marcela Laiferová či Zora Kolínska. Vstup je voľný.

16:00 (sobota aj nedeľa) kurátorská prednáška: Aké boli šesťdesiate roky v Bratislave?

Ako sa prejavovala uvoľnená atmosféra z počiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia, ktorá predchádzala augustu 1968? Čím žila Bratislava a jej obyvateľstvo v tejto dekáde? Týmito aj inými otázkami sa budeme zaoberať na komentovanej prehliadke výstavy BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave, ktorou nás prevedie jej kurátorka Marta Janovíčková.

A keďže dejiny mesta netvoria len významné udalosti a pamiatky, ale najmä vy, jeho obyvatelia a obyvateľky, príďte sa s nami podeliť o to, ako vyzerali vaše šesťdesiate. Akú spomienku, pozitívnu alebo negatívnu, máte doteraz v živej pamäti? Pre múzeum sú príbehy obyvateľstva vzácnym zdrojom poznania a „zdieľania“ skúseností. A preto ak nám chcete zanechať svoj odkaz, príbeh, spomienku alebo priniesť a darovať do zbierky MMB drobný predmet či fotografiu, ktoré sa vám s daným obdobím spájajú, po komentovanej prehliadke vám bude k dispozícii kurátorka výstavy.

Vstup je voľný, kapacita je obmedzená, vstup si treba rezervovať 

Miesto stretnutia: podbránie Apponyiho paláca

---

MMB v pohybe -  objekty MMB

10:00 - 14:00 (sobota aj nedeľa) rodinný program: Zozbieraj si múzeum

Jedno múzeum, osem rôznych pečiatok. Myslíš, že ich stihneš za víkend všetky zozbierať? Objavuj lokality Múzea mesta Bratislavy a v každej, ktorú navštíviš, si nezabudni vypýtať pečiatku. Hárok určený na zbieranie pečiatok si môžeš vyzdvihnúť v Starej radniciVstup je voľný

---

MMB v pohybe -  objekty MMB v Starom meste

14:30  (sobota aj nedeľa) poznávacia prechádzka: MMB v pohybe

Viete, v koľkých lokalitách sa nachádza Múzeum mesta Bratislavy v Starom Meste? Navštívte ich všetky počas jednej kompaktnej poznávacej prechádzky. Stretneme sa pred Múzeom Janka Jesenského na Palisádach a prechádzku zakončíme v Starej radnici.

Miesto stretnutia: Somolického 2, Bratislava

Vstup je voľný, kapacita je obmedzená, vstup si treba rezervovať 

---

Antická Gerulata

10:00 - 18:00 (sobota aj nedeľa)

Poprechádzajte sa po lokalite, ktorá stojí na mieste bývalého rímskeho vojenského kastelu a je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Čaká na vás tiež 3D model virtuálnej reality či detské pieskovisko v exteriéri. Vstup je voľný.

---

Hrad Devín

10:00 - 18:00 (sobota aj nedeľa) rodinný program: Spoznaj Hrad Devín

Spoznajte dlhoročnú históriu hradu Devín s našou interaktívnou mapou! Pozornému oku neujdú ani najmenšie detaily. Samotný hrad vznikol v 13. storočí, čo tu ale stálo pred ním? Kto na tomto mieste býval a kto sa oň v minulosti staral? Nájdi všetky body na mape v areáli hradu podľa piktogramov a staň sa expertom/expertkou na minulosť.

Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 12 rokov., vstupné: 2,00 €

Interaktívna mapa pre rodiny s deťmi vznikla v rámci cezhraničného projektu Culture Across – Kultúrne mosty cez rieku Morava, spolufinancovaného z programu Interreg V-A Slovakia-Austria.

10:15 (sobota aj nedeľa) Lektorské výklady v angličtine 

Prejdite sa s našimi lektormi po Devíne a spoznajte jeho prírodu a históriu, vstupné: 2,00 €, online predaj

12:15 / 14:00 / 16:30 (sobota aj nedeľa) Lektorské výklady

Prejdite sa s našimi lektormi po Devíne a spoznajte jeho prírodu a históriu, vstupné: 2,00 €, online predaj

---

Michalská veža 

Nedeľa 21. 4. 17.15 kurátorská prednáška Michalská veža: po rekonštrukcii

Komentovaná prehliadka novej výstavy v Michalskej veži, ktorá bola otvorená v septembri 2023 po takmer dva roky trvajúcej rekonštrukcii. Výstava sa tematicky sústreďuje práve na obnovu tejto pamiatky.

Ako sa Michalská veža menila v priebehu dejín? Kto určoval podobu aktuálnej rekonštrukcie a zabezpečoval dohľad nad ňou? Aké objavy sa tu podarilo zistiť v rámci najnovších výskumov? O tom všetkom bude hovoriť kurátor novej expozície Michalská veža: Po rekonštrukcii Michal Augustovič.

Vstup je voľný. Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup online.

Miesto stretnutia: pred Michalskou vežou

Celodenný prístup do Michalskej veže je v sobotu aj v nedeľu zdarma, rezervujte si čas

---

Múzeum Janka Jesenského

sobota 20.4. 15:00 Čítanie z listov Janka Jesenského

Čítanie zo vzájomnej korešpondencie Janka Jesenského s vybranými priateľmi spojené so záverečným komentárom o J. Jesenskom a jeho spoločenskom okruhu. Ukážky prečíta herec Jerguš Horváth. 

Vstup je voľný, rezervujte si miesto online

Pri príležitosti mestských dní bude Múzeum Janka Jesenského v sobotu otvorené od 14.00 do 17.00.

nedeľa 21.4. 11:00 Čítanie z listov Janka Jesenského

Čítanie zo vzájomnej korešpondencie Janka Jesenského s vybranými priateľmi spojené so záverečným komentárom o J. Jesenskom a jeho spoločenskom okruhu. Ukážky prečíta herec Jerguš Horváth. 

Vstup je voľný, rezervujte si miesto online

Pri príležitosti mestských dní bude Múzeum Janka Jesenského v nedeľu otvorené od 10.00 do 13.00.

Odporúčame

God & Eve + Vojdi

St 25.9.2024 / T3 - kultúrny prostriedok

TIP

Marko Huba - Sochy, kresby

22.5.2024 - 30.11.2024 / Galéria Jozefa Kostku, V záhradách 17

TIP

Slúžky

10.9.2024 - 24.11.2024 / Divadlo bez masky

TIP

Ja, zloduch 4 (dabing)

Kino Mier Modra / Artkino Za zrkad...

TIP