film
Tár

Oscarová herečka Cate Blanchettová zažiari v úlohe Lydie Tár, jednej z najslávnejších dirigentiek na svete. Tár je pôsobivou štúdiou človeka, ktorý zistí, že dirigovať obrovský orchester môže byť paradoxne oveľa jednoduchšie ako dirigovať vlastný život.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
23.02.2023, Št


Dirigentka Lydia Tár je na svojom absolútnom tvorivom vrchole. Siedmy rok diriguje prestížny nemecký orchester, pripravuje vydanie knihy a uvedenie Mahlerovej piatej symfónie, ktorá má byť vrcholom hudobnej sezóny. Lydia pôsobí sebavedomo, sebaisto, dominantne a mocne. Pod touto zdanlivo pevnou maskou sa však skrýva normálny človek so svojimi obavami, neistotami, túžbami a potrebami. Zatiaľ čo s dirigentskou paličkou v ruke si Lydia stojí za každým svojím rozhodnutím, keď opustí orchestrálne pódium, často stráca pevnú pôdu pod nohami. Niekedy len mierne, inokedy úplne fatálne.

“Tár je vlastne veľmi záhadná postava. O to ťažšie bolo pre mňa nájsť s ňou momenty, ktoré by divákom umožnili napojiť sa na ňu a s porozumením nahliadnuť do jej videnia sveta. Ako ju majú spoznať, keď ona sama seba nepozná,” hovorí hlavná predstaviteľka. Cate Blanchettová získala za úlohu Lydie Tár niekoľko prestížnych ocenení vrátane ceny za najlepšiu herečku na filmovom festivale v Benátkach.

Tár, USA, 157 min.

Réžia: Todd Field

Hrajú: Cate Blanchett, Noémie Merlant, Nina Hoss, Sophie Kauer, Mark Strong, Julian Glover, Allan Corduner

Odporúčame

Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a Bratislava

30.6.2023 - 6.10.2023 / Židovské komunitné múzeum

TIP

Ensemble Murmur Mori (ITA): Talianska stredoveká hudba

Po 16.10.2023 / Františkánsky kostol Zvestovania Pána

TIP

Sparta

Kino Lumière / Slovenská národn...

TIP

The Sisters of Mercy (UK)

Po 6.11.2023 / Majestic music club

TIP