divadlo
iná akcia
Pomlčka. Verbatim o rozdelení.
Spoluautorky Tereza Krčálová (CZ) a Romana Štorková Maliti (SK), združené v spolku Nulová pozice, predstavia výsledky svojho výskumno-umeleckého projektu na tému rozdelenia ČSFR.
Táto akcia sa konala v minulosti

Na jeho počiatku bola nielen potreba pripomenúť si 30. výročie, ale predovšetkým snaha o súčasnú reflexiu udalosti nazývanej aj „zamatový rozvod“. Čo všetko sa skrýva za týmto eufemistickým označením?

V priebehu posledného roka sme sa zhovárali s obyvateľkami a obyvateľmi Slovenska a Česka, ale tiež Slovákmi žijúcimi v zahraničí, s ľuďmi z rôznych vekových a sociálnych skupín, aby sme zistili ako na rozdelenie spomínajú, čo si o ňom mysleli vtedy a čo si myslia dnes.

Bola vtedajšia obava z bratovražednej vojny opodstatnená? Prečo nevieme, že bol človek, ktorý sa na protest proti rozdeleniu upálil? Boli by dnes Slováci a Česi iní, ak by žili v spoločnom štáte? Potrebujeme sa navzájom, alebo je proklamovaná vzájomnosť iba fráza?

Na základe dokumentárneho materiálu – prepisov rozhovorov, prieskumu mediálneho prostredia a archívnych materiálov – vznikol otvorený dramatický text. Úryvky z neho prečítajú herci Divadla SkRAT Ľubo Burgr a Zdena Kvaskova.

Účinkujú: Tereza Krčálová, Romana Štorková Maliti, Zdena Kvaskova, Ľubo Burgr 

Vstup voľný

Odporúčame

Gauguin

St 19.6.2024 / Kino Nostalgia

TIP

Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989

18.5.2024 - 31.12.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka

TIP

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 30.6.2024 / Apponyiho palác MMB

TIP

Mladí milenci

15.6.2024 - 16.6.2024 / Kino Lumière

TIP