divadlo
iná akcia
Pomlčka. Verbatim o rozdelení.
Spoluautorky Tereza Krčálová (CZ) a Romana Štorková Maliti (SK), združené v spolku Nulová pozice, predstavia výsledky svojho výskumno-umeleckého projektu na tému rozdelenia ČSFR.
Táto akcia sa konala v minulosti

Na jeho počiatku bola nielen potreba pripomenúť si 30. výročie, ale predovšetkým snaha o súčasnú reflexiu udalosti nazývanej aj „zamatový rozvod“. Čo všetko sa skrýva za týmto eufemistickým označením?

V priebehu posledného roka sme sa zhovárali s obyvateľkami a obyvateľmi Slovenska a Česka, ale tiež Slovákmi žijúcimi v zahraničí, s ľuďmi z rôznych vekových a sociálnych skupín, aby sme zistili ako na rozdelenie spomínajú, čo si o ňom mysleli vtedy a čo si myslia dnes.

Bola vtedajšia obava z bratovražednej vojny opodstatnená? Prečo nevieme, že bol človek, ktorý sa na protest proti rozdeleniu upálil? Boli by dnes Slováci a Česi iní, ak by žili v spoločnom štáte? Potrebujeme sa navzájom, alebo je proklamovaná vzájomnosť iba fráza?

Na základe dokumentárneho materiálu – prepisov rozhovorov, prieskumu mediálneho prostredia a archívnych materiálov – vznikol otvorený dramatický text. Úryvky z neho prečítajú herci Divadla SkRAT Ľubo Burgr a Zdena Kvaskova.

Účinkujú: Tereza Krčálová, Romana Štorková Maliti, Zdena Kvaskova, Ľubo Burgr 

Vstup voľný

Odporúčame

Martin Geišberg & Richard Autner Band

So 11.11.2023 / STARS auditorium, Junácka 10

TIP

bazén (bez vody)

24.10.2023 - 22.11.2023 / V-klub (Véčko)

TIP

Opatruj sa, Júlia!

Pi 29.9.2023 / DPOH

TIP

Svetloplachosť

Ne 29.10.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP