výstava
Život, smrť, láska a spravodlivosť

Na celom svete sa ľudia, ktorí zažívajú sociálnu, ekologickú či politickú nespravodlivosť, každodenne zamýšľajú nad konceptmi, ako je život, smrť, láska a spravodlivosť. Je to súčasť ich bežného života.

Dátum vernisáže:
08.06.2021 17:00, Ut
09.06.2021, St - 15.10.2021, Pi

Autori: Amel Alzakout & Khaled Abdulwahed, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Harun Farocki, Forensic Architecture, Ladislava Gažiová, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Denis Kozerawski, Anike Joyce Sadiq, Hale Tenger, Rojda Tuğrul, István Zsíros

Kurátori: Didem Yazıcı, Peter Sit

Nespravodlivosti sa dejú na rozmanitých miestach, ako je les, dom, pracovisko, more, železničná stanica, ulica, utečenecký tábor, vojnová zóna či väzenie. Ich výsledkom sú mnohé formy, vrátane slov, (pohyblivých) obrázkov a zvuku. Takéto svedectvá vytvárajú priestor na zmenu a revoltu už celé stáročia. Posledné roky však boli iné, ako sme boli dosiaľ zvyknutí. Keď celý svet zasiahla globálna pandémia nepripravený, rozpory a globálna nerovnosť začali byť ešte očividnejšie.

V čase nepredvídateľných problémov, ako je tento, sa my, ľudia, pristihujeme pri myšlienkach o živote, smrti, láske a spravodlivosť viac ako kedykoľvek predtým. Názov výstavy odkazuje k rovnomennej zvukovej inštalácii “Life, Death, Love and Justice” (2018), ktorá je súčasťou výstavy a ktorej autorkou je umelkyňa Hale Tenger, pôsobiaca v Istanbule.

Život, smrť, láska a (hľadanie) zmyslu pre spravodlivosť existuje všade: v prírode, za hranicami, a dokonca aj počas vojny, a (najmä) pri všetkých formách trápenia. Umelci zastúpení na výstave skúmajú tieto zásadné pojmy vo svojom vlastnom trápení, ako aj v trápení svojich kolegov, priateľov a všetkých ostatných. Formou filmovej eseje, série portrétnych fotografií, kolektívne napísanej knihy, dokumentárnej kresby alebo poetického zvukového cvičenia, vychádzajú všetky tieto práce z osobných príbehov, svedectiev, výskumu a investigatívnych projektov. Jemným spôsobom vytvárajú mapu, ktorá nám umožňuje orientovať sa v časoch krízy a vyjadrovať empatiu.

Môže sa zdať, že tieto problémy a témy sa v našom prostrední v zásade nevyskytujú, že ide o problémy, ktoré patria „niekam inam“. Opak je však pravdou. Všade na svete sme svedkami pretrvávajúceho hlboko zakoreneného štrukturálneho násilia, rasizmu a netolerancie voči neprivilegovaným ľuďom.
 

Odporúčame

DOM 21 expedícia súčasného umenia - Wild Fruit

3.9.2021 - 18.9.2021 / Staromestské centrum KaV - Pistoriho palác

TIP

Divadelná Nitra 2021

1.10.2021 - 6.10.2021 / Nitra

TIP

Gopnik Party vol.2

So 26.3.2022 / Majestic music club

TIP

Studená vojna

16.9.2021 - 20.9.2021 / Kino Lumière

TIP