výstava
VyNIKAjú. Porcelán zo zariadení spoločného stravovania
Projekt VyNIKAjú predstavuje intervenciu do vstupného priestoru Apponyiho paláca. Nika, teda výklenok v stene, bola už od starovekého Ríma určená na prezentáciu.
Táto akcia sa konala v minulosti

V našej muzeálnej nike v pravidelnej periodicite predstavíme rôzne typy zbierkových predmetov, ktoré vybraným kurátorským prístupom (ne)reagujú na jej architektonický rámec alebo kontext samotného mestského paláca. To, či predmety naozaj vyNIKAjú, dávame priestor zhodnotiť samotnému*nej návštevníkovi*čke.

Porcelán zo zariadení spoločného stravovania 

V období socializmu bolo preferované spoločné stravovanie na úkor stravovania doma. Slúžili na to podniky spoločného stravovania – školské a závodné jedálne, menzy v študentských domovoch, ale aj reštauračné zariadenia, lahôdky, bufety a mliečne bary vo verejnom priestore.

Spotrebné družstvo Jednota a podniky Zdroj a RAJ (Reštaurácie a jedálne) sa podieľali na prevádzkovaní gastronomických zariadení od 60. rokov 20. storočia. Kultúru stravovania a stolovania zvýrazňovali aj používaním kvalitného porcelánu československej výroby a pre obdobie socializmu netradične aj s využitím firemnej značky (loga).

Napriek tomu, že sa tento stolový riad vyrábal v obrovských sériách, išlo predsa len o úžitkový porcelán a jeho získanie do zbierok si vyžaduje mnoho úsilia – je to skôr výnimka ako pravidlo. 

Kurátorská koncepcia: PhDr. Elena Kurincová

   

 

Odporúčame

Workshop linorytu: Slovo v obraze

So 2.3.2024 / GMB - Mirbachov palác

TIP

Womens Power Day

So 9.3.2024 / Pink Whale

TIP

Tizian - ríša farieb

Ut 27.2.2024 / Kino Mier Modra

TIP

Hudba z filmov pre deti

So 13.4.2024 / Slovenská filharmónia

TIP