koncert
party
festival
Sensorium Festival 2024

Deviaty ročník festivalu Sensorium pokračuje v odhodlaní prezentovať to najlepšie na scéne súčasnej hudby, medziodborovej kreativity a klubovej kultúry, tentokrát primárne na palube nového klubu Subdeck. Na industriálnej lodi premenenej na klub s najlepším zvukom v meste sa predstaví umelectvo z Gruzínska, Ukrajiny, Česka, Spojených štátov a Slovenska.

 


 

Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

17:30 - 18:30 Goethe Institute Bratislava
Prezentácia IF LAB artworks - voľný vstup

Subdeck stage

21:30 Door Open

22:00 Mae Lubetkin x Michal Mitro: Amphibious Tremology

22:30 Ondrej Zajac

23:00 Honour

Upper deck

0:00 lizwiz

1:00 AXT

2:00 Isama Zing

3:00 Kewu

4:00 b2b 

---

Hlavným hosťom je mysteriózny americký producent Honour. Jeho minuloročný debut Àl​á​á​f​í​à sa ocitol v zozname najlepších albumov podľa mienkotvorných magazínov ako The WIRE, Crack Magazine či Pitchfork, ktorý píše o momentoch extatickej krásy. 

Honour prináša citlivú hyperkoláž transcendentálneho jazzu, elektroniky, cinematického trip-hopu s echami gospelu, euforického soulu a útržkami rapovej produkcie. Cez osobné zvukové archívy rekonštruuje banálne momenty stratené v čase a povyšuje ich na tie najzásadnejšíe prchavé okamihy. Àl​á​á​f​í​à je meditáciou o smrti, ale rovnako (a možno aj viac) je oslavou života. 

Spájanie experimentálnej hudby, jazzu, ambientu, minimalizmu a preparovaných techník charakterizuje aj žánrovo neuchopiteľného gitaristu Ondreja Zajaca, ktorý bude elektroakustickým protipólom ku koncertu Honour. 

Sound artovú rovinu programu zastúpi trojica umelcov Mae Lubetkin, Kosmas Dinh a Michal Mitro, ktorí sa nedávno vrátila z delty Dunaja v Rumunsku. V rámci zvukovej performance na Sensoriu predstavia časť diela Amphibious Tremology. Ich koncert redefinuje akt počúvania a z jeho zvukovej podstaty ho presunie do oblasti vibrácií. Záznamy z kontaktného akcelerometra (ktorý sníma vibrácie) sledujú život jedinečného biotopu delty Dunaja a prinášajú fascinujúce a inak neviditeľné (zvukové) svety.

Klubový program predstaví globálny klubový zvuk 

Klubová sekcia programu predstaví široký prierez súčasným dianím na scéne, ktorá sa dnes obzerá aj mimo dominantné eurocentrické prúdy.

Živelné rytmy Latinskej Ameriky, Južnej Afriky, post-club zákutia Soundcloudu, mutácie R&B - to nebude chýbať v sete jedného z najverzatilnejších pražských DJs Mikuláša Příhodu aka Kewu, ktorý je tiež členom prvého slovenského ballroom kolektívu Kiki House of Velvet.

lizwiz je pôvodom z Tbilisi a v súčasnosti žije a tvorí v Prahe. Jej široko zamerané sety sa odvíjajú od intuitívnych naratívov, cez ktoré vytvára jemnú aj extrémne tanečnú spleť zvukovo-cestovateľských zážitkov.

Ukrajinská DJka a producentka Masha Kornieieva alias AXT preskúma experimentálne zvuky plné zemitých textúr, ťažkých subbasových frekvencií a silného emocionálneho náboja.

Prísľub DJ setu, ktorý bude prekračovať kontinenty a spájať rôzne prístupy k súčasnému globálnemu klubovému zvuku, prinesie aj domáci Isama Zing.
 

Voda, umenie, veda a umelá inteligencia v troch interdisciplinárnych dielach

Ešte pred koncertným programom Sensorium uvedie v Goetheho Inštitúte prezentácie diel, ktoré vznikli v rámci medzinárodného projektu Bodies of Water, ktorý organizuje Inspirační Forum, Kersnikova Institute, Sensorium a Display Gallery v Prahe. Pripravte sa na ponor do nových umeleckých projektov skúmajúcich otázku, ako nás môže voda viesť pri hľadaní riešení naliehavých environmentálnych problémov prostredníctvom svojej schopnosti prepojiť ľudský rozmer existencie s inými formami života.

Interdisciplinárny program IF Lab 2023/24 spojil deväť umelcov/kýň a/alebo výskumníkov/čok so zázemím od environmentálnej geografie a výskumu oceánov až po umelú inteligenciu. Okrem už spomínaného projektu Amphibious Tremology sú výsledkom dva ďalšie projekty. Trojica Michał Dawid, Mirjami Lantto a Isabel Val predstaví Guild of Hydrosemiosis, dielo založené na prastarej praxi hydromancie, prinášajúce (dis)lokované zvukové rituály. Kombinovaním súčasných ekológií s archívnymi materiálmi a A.I. modelmi prináša multidisciplinárny projekt Disturbance & Artificial Creatures v čase rapídnych ekologických zmien náhľad na možné budúce ekosystémy. Predstaví ho autorský kolektív Anthea Oestreicher, Vít Růžička a Weronika Zalewska.

---

Honour (USA)
Mysteriózny producent vystupujúci pod menom Honour na svojom triumfálnom debute Àl​á​á​f​í​à (PAN, 2023) rozoberá stratu svojej starej mamy, ich spoločné kultúrne dedičstvo a spiritualitu. Album Àl​á​á​f​í​à vznikol v demo verzii Abletonu medzi Lagosom, Londýnom a Chicagom. Miestami znie ako krásna séria chrapľavých a praskajúcich FM rádio depeší. Nájdete na nej malé fragmenty transcendentálneho jazzu, echá gospelu a euforického soulu, cinematický trip-hop, distortovanú hrdzavú elektroniku, musique concrète, útržky zahmlenej rapovej produkcie a ešte oveľa viac. Terénne nahrávky urbánneho priestoru sú ponorené do drsných a impresionistických elektronických sekvencií, navodzujúc tak spomienky rozmazané smútkom a časom. Inokedy táto citlivá hyperkoláž cez osobné zvukové archívy rekonštruuje banálne momenty stratené v čase a povyšuje ich na úroveň tých najzásadnejších životných udalostí. Àl​á​á​f​í​à je meditáciou o smrti, ale rovnako (a možno aj viac) je oslavou života.

Honour má talent pre nádherné, tekuté vokálne pasáže, ktoré kontrastujú s ostrými, plechovými perkusiami a skreslením, čím dosahuje rovnováhu medzi témami krásy, násilia a rozkladu. Je to vzácny debut, ktorý pohltí aj to najopatrnejšie poslucháčstvo. Nečudo, že sa objavil v mnohých dôležitých rebríčkoch top albumov za posledný rok.
 

AXT (UA)
Masha Kornieieva alias AXT je ukrajinská DJka a producentka dočasne pôsobiaca v Prahe. Na scéne sa etablovala zlomenými, basovými a experimentálnymi setmi. Je rezidentkou pražského klubu Bike Jesus a spoluzakladateľkou Motsion, ukrajinského multidisciplinárneho kolektívu zameraného na audiovizuálne performancie. Masha je tiež spolumoderátorkou relácie Motsion na Rádiu Punctum, kde spolu s Andriym K. pozývajú svojich obľúbených umelcov, aby preskúmali experimentálne zvuky plné textúr, ťažkých subbasových frekvencií a silného emocionálneho náboja. Šou vyzdvihuje ukrajinských producentov, obľúbených českých hudobníkov a podobne zmýšľajúcich tvorcov z celého sveta.

Kewu (CZ)
Mikuláš Příhoda aka Kewu je stálica pražskej klubovej scény a jeden z najverzatilnejších lokálnych DJs, známy svojím širokým žánrovým záberom. Živelné rytmy Latinskej Ameriky, Južnej Afriky, post-club zákutia Soundcloudu, mutácie R&B alebo novinky z UK undergroundu. Kewu je členom vyhlásenej Addict crew a čestným členom prvého miestneho ballroom kolektívu Kiki House of Velvet. Zahral si už po boku umelctva ako Coucou Chloe, Jimmy Edgar či Teki Latex. Spolumoderuje show s názvom FLÁM na Rádiu Wave a je spoluzakladateľom klubovej noci BLAM!, zameranej na bass music.

GbClifford (CZ)
GbClifford je hlučná a surová inkarnácia českej speváčky a skladateľky Amelie Siba.
GbClifford (Zbohom Clifford. Budeš mi chýbať. Aj keď si ťa veľmi nepamätám. Viem si len predstaviť, aké by to bolo krásne, keby som si zapamätala len kúsok z našich spomienok.) GbClifford je hudobný projekt zvukovej koláže. Vyjadrenie nesplnených prianí, prijatie vlastných zranení a zvykanie si na súčasné ja. Projekt sa pre autorku stal bezpečným miestom na sebavyjadrenie a vystúpením z komfortnej zóny zároveň. Hudba je pre GbCliffod nástroj na vyvolanie súcitu a empatie. Debut vyšiel vo februári 2023 ako súčasť kolektívu Pocahontas.

Isama Zing (SK)
Isama Zing je producent pendlujúci medzi Bratislavou a Prahou, DJ, člen kolektívu Mäss a platformy SHAPE. Skladby na albumovom debute Blurry AF prekvapujú rôznorodosťou kreatívnych prístupov. Nechýbajú rekontextualizované tradičné rómske balady „halgato“, popové vokálne skladby s noisovou produkciou, drone ani euforické syntezátory. Všetko drží pohromade osobitý a nezameniteľný sound design. Novinka znázorňuje v tvorbe Isama Zinga výraznú deliacu čiaru. Najprv sa zameriaval predovšetkým na inštrumentálnu a klubovú hudbu, na Blurry AF pracuje s kultúrnym a žánrovým prelínaním, pričom dôležitou súčasťou jeho arzenálu sa stali vokálne party. Isama Zing na tomto albume predstavuje bohatý zvukový register, ktorý môže vzniknúť len v magickom okamihu spolupráce. Za všetkých na albume spolupracovali výrazné osobnosti z československej scény ako Oliver Torr, Aid Kid, DJ Gäp, Táňa Pauhofová, Johana Belišová ai. Na Sensoriu sa predstaví v rámci DJ setu, ktorý bude prekračovať kontinenty a spájať rôzne prístupy k súčasnému globálnemu klubovému zvuku.


Festival Sensorium už deviatym rokom prispieva k vytváraniu pestrého a angažovaného kultúrneho prostredia prostredníctvom dramaturgie, ktorá sa namiesto estetizácie “novej doby temna” obracia k budúcnosti vyrastajúcej z radikálnej imaginácie v duchu citátu „pred budovaním lepšieho sveta si najprv musíme takýto svet predstaviť". 

Ak sa rozhodnete festival podporiť nad rámec bežného vstupného, v rámci Sensorium Supporter Passu dostanete ako darček publikáciu Stockpiling Food For Thought, ktorá prináša eseje Sensorium tímu - Lucie Dubačovej, Juraja Hoppana a Celie Bugnoit na tému hľadania udržateľnej budúcnosti v umení a kultúre. Druhá vlna lístkov za zvýhodnenú cenu pre tých najrýchlejších je teraz v predaji cez GoOut.

Showcase Bodies of Water organizuje v rámci projektu IF LAB Inspirační fórum v spolupráci s Kersnikova Institute, Display, Sensorium. Projekt IF LAB je spolufinancovaný Európskou úniou. Podujatie sa koná s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia a s podporou Nadácie mesta Bratislavy.

 

 

 

Odporúčame

Daniš, Janoška, Karvay, Kuschnir & Orchester Viva Musica!

Št 15.8.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

TIP

La Fanfarria del Capitán (ARG)

Ne 30.6.2024 / Pink Whale

TIP

My sme SAV

14.6.2024 - 15.6.2024 / Hviezdoslavovo námestie

TIP

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

31.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)

TIP