festival
Sensorium 2019

Sensorium je medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry v Bratislave. Témou štvrtého ročníka je Rozšírená myseľ, ktorá skúma technológie ako rozšírenie ľudského kreatívneho potenciálu. Tému budú z rôznych uhľov adresovať prednášky, diskusie, predstavenia a inštalácie. Centrálnym hubom podujatia bude Pistoriho Palác a City Stage na námestí SNP.

Táto akcia sa konala v minulosti

Sensorium je medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry v Bratislave. Témou štvrtého ročníka je Rozšírená myseľ, ktorá na jednej strane skúma technológie ako rozšírenie ľudského kreatívneho potenciálu a na strane druhej rozšírenie človeka v kontexte jeho tela a prostredia v ktorom sa nachádza. Tému budú z rôznych uhľov adresovať prednášky, diskusie, predstavenia a inštalácie. Centrálnym hubom podujatia bude Pistoriho Palác a City Stage na námestí SNP kde je program prepojený s Bratislava Design Weekom. Inštalácie nájdete na Filozofickej Fakulte UK, Hodžovom námestí a v Pistoriho Paláci.

Blogy o festivale: 
Sensorium City Stage - inšpiratívne diskusie pre všetkých!
Po prvý raz v histórii festivalu Sensorium sa bude digitálna kultúra prezentovať aj na verejnom pódiu pred Starou tržnicou. Na City Stage sa cez víkend 8-9. júna vystriedajú umelci zaoberajúci sa digitálnym umením, dizajnéri, ale aj ľudia, ktorí pracujú na tom aby naše digitálne prostredie bolo zdravšie a príjemnejšie.
Prečítajte si viac

 

Výstavy: 
vernisáž: 10.4.2019 o 18.00
11.4.2019 - 8.6.2019 / Galéria Satelit
Rozšírené autorstvo
 
Prednášky:
*highlight* Elliot Woods - Kimchi and Chips (KOR/UK) je zakladateľom slávneho kórejského multimediálneho štúdia Kimchi & Chips. Tvorí fascinujúce veľkoplošné inštalácie, ktoré napríklad vykresľujú hmatateľné obrazy slnka zo slnečného svetla, pary a 600 kalibrovaných projektorových lúčov. Štúdio získalo ocenenie Ars Electronica za význam pre pole mediálneho umenia. (8.6. - 16.40, Pistoriho Palác)

Stefanie Posavec (UK) je londýnska dizajnérka ktorej obľúbeným kreatívnym materiálom sú dáta. Jej projekt Dear Data v spolupráci s Giorgiou Lupi, ročný proces posielania pohľadníc vizualizujúcich rôzne časti života dizajnérok, zožal svetový úspech. Stefanie vystavuje vo svetových galériách vrátane MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paríž). (7.6. - 17.00, Pistoriho Palác)

Christopher Csíkszentmihályi (PT/USA) je umelcom, technológom a dizajnérom zaoberajúcim sa interakciou medzi človekom a strojom. Založil Centrum pre budúce občianske médiá na svetovej univerzite Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktoré vyvíja technológie budúcnosti pre občanov. Aktuálne pôsobí na Madeira Interactive Technologies Institute. (8.6. - 10:00, Pistoriho Palác)

Aleksandra Przegalińska (PL) je filozofka, odborníčka na futurológiu a AI. Skúma takzvané “wearable” technológie a dôsledky zavedenia umelých bytostí a systémov do spoločenskej a profesionálnej sféry. (7.6. - 17.00 - Pistoriho Palác)

George Profenza (UK) sa zaujíma o to, ako sa umenie, dizajn a technológie prelínajú a vytvárajú unikátne diela. Na dennej báze sa venuje tvorbe nemožného v štúdiu Hirsch & Mann, premosťujúc víziu dizajnérov s realitou inžinierov. Štúdio tvorí interaktívne zážitky a priestory pre podujatia, videoklipy a klientov ako Google. (8.6. - 11.50 - Pistoriho Palác)

                       

Inštalácie
*highlight* Πton - Cod.Act -  πTon spája to najlepšie zo sveta veľkoplošných kinetických inštalácii a tzv. sound artu. Nadrozmerné elastické teleso v reálnom čase reaguje na ľudský hlas formovaním a deformovaním sa a tak rozkmitáva úvahy nad čoraz užšími hranicami medzi človekom, strojom a umelou inteligenciou. (7.6. - 9.6. - Rôzne časy - Pozor rezervácia potrebná! - Filozofická Fakulta UK, Átrium, Gondova 2, Bratislava)

The Inflovable Machine - Mónica Rikić: Je to interaktívne umelecké dielo založené na koncepte lásky a predstavuje jej tri etapy. Ide o kolaboratívny hudobný (ná)stroj ktorý sa prostredníctvom interakcie rozoznie a rozpohybuje. Táto inštalácia bola špeciálne vytvorená pre Sensorium Festival 2019. (7.6. - 9.6. - Hodžovo námestie)

Écal Prestížna švajčiarska univerzita écal prinesie na festival projekty štyroch svojich absolventov. Sú nimi hravé inštalácie ale aj konceptuálne dizajny pre každodenný život.

                       

Performance program
6.6. - A4 - Sensorium Special - Štvrtok: Everywhen
Sensorium v spolupráci s A4 vo štvrtok 6. júna predstaví autorskú intermediálna performance s originálnou 3D animácia o neustálej rotácii dejín, v réžii tria Ferienčíková, Júdová, Timpau.

7.6. - A4 - Sensorium Noc - Piatok: Jonathan Reus - iMac Music, Fero Kiraly
Zvuková neuro-chirurgia v priamom prenose: oceňovaný americký umelec Jonathan Reus predstaví projekt iMac Music. Ozvučený skalpel sa hrabe v “hlavách” vintage iMac počítačov a moduluje procesy s výsledkom senzibilnej audio-vizuálnej performance.

8.6. - FUGA - Sensorium Noc - Sobota: Evitceles, Stix, Isama Zing ai.
Futuristická elektronika projektu Evitceles je pozoruhodným javom Bulharskej scény. V klube FUGA predstaví Evitceles ruka v ruke s domácim umelcom Borisom Vitázkom audiovizuálnu meditácia na tému rozpúšťania fyzikality v digitálnom priestore. Sekunduje domáci projekt Isama Zing, o ktorom The Independent píše ako o “jednej z najpohlcujúcejších produkcii”.

                       

City Stage
Na City Stage pred Starou tržnicou
sa cez víkend 8-9. júna vystriedajú hostia z rôznych oblastí digitálnej kultúry - od umenia, dizajnu až po aktivizmus. V rámci zvukovej prechádzky FLUKS, od nemeckého umelca Jan Phillip Leys-a budú môcť návštevníci zažiť, aké by to bolo keby sme vnímali priestor pomocou zvuku. Performance Weather Thingy od absolventa univerzity écal Adriena Kaesera, bude na modifikáciu zvuku využívať aktuálne počasie.

O tom ako chrániť digitálne prostredie od neprávd a trollov budú diskutovať spoluautori online projektu Checkbot.sk Juraj Smatana, Peter Jančarík a novinárka Zuzana Hanzelová. Ďalšími hosťami budú Boris Vitázek, Jozef Vasko (Fablab), Zuzana Zmatek, Matej Dubiš. O digitálnej architektúre porozprávajú Ján Pernecký, Viliam Zajíček, Roman Hajtmanek, Tomáš Tholt a Jiři Vitek. City Stage vznikol vďaka spolupráci s Bratislava Design Week a Bratislavským kultúrnym letom.

Workshop (9.6. - 10:00 - 18:00 - Goeteho Inštitút)
AI pre rozšírenú kreativitu - Cristóbal Valenzuela (USA)
Počas jednodňového workshopu Cristóbal Valenzuela umožní nahliadnuť do možností nástroja Runway, vďaka ktorému je jednoduché a intuitívne využívať komplexné technológie ako je umelá inteligencia alebo strojové učenie pre kreatívne účely dizajnérom, umelcom a ľuďom pracujúcim s médiami.

Oficiálna stránka festivalu

-----------

Vstupné
Pass: Community - 25€ / Pro 90€ / Regular 50€
Na mieste: 99€

Konferencia bude v anglickom jazyku.

Miesta konania: 
Pistoriho palác - konferencia, viacero inštalácií
Námestie SNP - City Stage, diskusie, detský workshop, interaktívne prechádzky, fashion performance
Filozofická fakulta UK - inštalácia πton
Hodžovo námestie - Inflovable Machine
Goetheho Inštitút Bratislava - workshop AI pre rozšírenú kreativitu
A4 - koncerty a A/V performance
FUGA - koncerty a A/V performance
 

Odporúčame

1000 rokov histórie

17.3.2020 - 10.11.2020 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica

TIP

Rozprávka o šťastnom konci

24.3.2020 - 28.4.2020 / Slovenské národné divadlo - Historická budova

TIP

Metódy vypočúvania a získavania informácií

Ut 31.3.2020 / Artkino Za zrkadlom

TIP

Sklenený zverinec

Po 16.3.2020 / Divadlo Aréna

TIP