Ton Pret je samouk, ktorý maľuje realisticky, no z inej reality. Jeho diela boli vystavené v prestížnych ustanovizniach, ako je napríklad Beurs van Berlage v Amsterdame, Fortezza da Basso vo Florencii, Rijksmuseum v Amsterdame, Louvre v Paríži, Kunsthal v Rotterdame, Triennale di Milano Design Museum, Superstudio počas Milánskeho týždňa dizajnu, Moskovský týždeň dizajnu, Týždeň dizajnu v Shenzhene, Múzeum tašiek a kabeliek v Amsterdame, Holandské múzeum obuvi, Mauritshuis v Haagu a teraz Múzeum Danubiana.
Aktívny je aj vo svete dizajnu. Jeho výtvory obdivujú významné osobnosti zo sveta dizajnu vrátane renomovaných talianskych dizajnérov Alessandra Mendiniho (RIP) a Alessandra Guerriera, obaja pracujú pre svetoznáme štúdio Alchimia. Ton má jedinečný talent premieňať každodenné predmety na umelecké diela. Stručný výber: vysoké podpätky do Paríža, kabelka Louis Vuitton, kabelka Michael Kors, tenisky a topánky, lopty Nike, bicykle, gitara Fender Stratocaster a ďalšie.
Jedným z jeho najikonickejších diel je „Ton Pret Ferrari Art Car“, ručne maľované Ferrari 355 GTS. Známe je ako najrýchlejšie umelecké dielo v Holandsku, momentálne jazdí po New Yorku. Oficiálny časopis Ferrari Cavallino, ktorý publikoval 25-stranový článok o Tonovi, umiestnil jeho auto po boku áut takých Art Cars legiend, ako Andy Warhol a Keith Haring. Tonove diela boli prezentované aj v mnohých periodikách vrátane Financieel Dagblad, Algemeen Dagblad, Holland Herald (KLM), The Dubai National, J & T Magazine De Librije, Qualis Magazine, Runway Magazine Paris, TAGS Magazine Italy, Vedere Magazine, Landlife Magazine, Gulf Magazine, FFDesigner Magazine, AM Magazine, Churn Magazine USA, Pravda Magazine, Zorana Creative Room aj v umeleckých knihách.
Biografia
Ton Pret je holandský umelec-samouk (narodil sa v roku 1958 a tvoriť začal v roku 2005), ktorý ide svojou vlastnou cestou vo vlastnom farebnom a jedinečnom štýle. Realitu života premieňa na realitu svojej nevyčerpateľnej predstavivosti. Verí, že jeho umenie by malo byť dostupné a zrozumiteľné pre každého a malo by predovšetkým stimulovať predstavivosť. Jeho diela možno vidieť v múzeách, ale nájdete ich aj vo firemných a súkromných zbierkach. Holandský zberateľ a mecenáš umenia Danubiany Gerard Meulensteen je tiež fanúšikom jeho umenia a stal sa jeho priateľom. Umelec sa neobmedzuje len na maľby, premieňa na jedinečné umelecké diela aj rôzne predmety a jeho dizajn oceňujú i skvelí talianski dizajnéri a architekti. Ton Pret pracuje v Taliansku a získal niekoľko talianskych cien.