výstava
7x7: Sedem slobodných úvah o umení

Projekt 7×7, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry po rozšírení karanténnych opatrení kvôli covid-19.

06.05.2021, Št - 31.12.2021, Pi

Kurátori: Lucia Almášiová, Katarína Bajcurová, Vladimíra Büngerová, Dušan Buran, Martin Čičo, Katarína Kolbiarz Chmelinová, Lucia G. Stach
Miesto: 2. poschodie SNG

Výstavný projekt „Sedem slobodných úvah o umení“ vychádza z úspešného cyklu tematických kurátorských článkov sprevádzaných ukážkami diel „7 vecí o...“ na online platforme Slovenská náhradná galéria, ktorú sme iniciovali ako alternatívu k fyzickej návšteve zatvorenej galérie. V širšom zmysle reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19 a virtuálne prostredie nečakane využíva ako východisko reálnej výstavy, nielen ako jej doplnok.
 
„Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred pandémiou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené. Radikálny prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia sa však zároveň stal novou výzvou a položil aj celkom nové metodické otázky, na ktoré by sme radi odpovedali,“ vysvetľuje vedúci kurátor zbierok starého umenia SNG Dušan Buran.

V prostredí múzeí a galérií ide najmä o problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus v jeho (digitálnej) kópii. Autenticita priameho zážitku diváka stojí proti nekonečnej virtuálnej ponuke projektov na internete. Pre múzeá a galérie je odvrátenou stranou tejto mince veľká konkurencia iných zbierok, nehovoriac o úzkosti bezradného diváka, ktorú môže vyvolávať množstvo dostupného umenia bez patričného kurátorského rámca.

------

Sprievodné podujatia: 

2x do mesiaca júl a august / Letné prednášky
K výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení, ktorú nájdete na 2. poschodí Esterházyho paláca sú pripravené 4 letné prednášky na rôzne témy. Príďte sa zoznámiť s umením s rôznej perspektívy.

„Vybratých sedem kolekcií zo spomínaných článkov podrobujeme špeciálnemu „cross-check-u“ – zostavy známe z internetu rekonštruujeme naživo v kolekciách originálov, dominantne zo zbierok SNG. Keďže kolekcií na internete bolo oveľa viac, než je možné vystaviť, a naďalej pribúdajú nové, vo výbere sme uprednostnili historicky prierezové skupiny,“ popisuje stratégiu pri vytváraní koncepcie výstavy Lucia G. Stach, vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia SNG.

V jednotlivých výstavných miestnostiach budú mať návštevníci možnosť vidieť diela komentujúce rôzne témy či aspekty – Iba oči (Katarína Bajcurová), O zdravotníkoch medzi umelcami (Vladimíra Büngerová), O jedle v galérii (Katarína Kolbiarz Chmelinová), Sedem grafických pohľadov na divadlo (Martin Čičo), Sedem (vz)rúšok o zložitých vzťahoch duše, tela a látky (Lucia G. Stach), Zlato & umenie (Dušan Buran), O uzdravujúcej sile prírody (Lucia Almášiová). 

Sedem mikrovýstav tak poukazuje na možnosti, ale aj na limity online kurátorskej práce, zároveň ale obsahovo do veľkej miery reflektuje aktuálny stav inštitúcie a spoločnosti. Za priaznivých okolností sa niektoré kolekcie budú priebežne meniť a výstava sa tak prispôsobí dynamike jej virtuálneho východiska na platforme Slovenskej náhradnej galérie. 

Články „7 vecí o…“ spojené s výstavou si môžete prečítať na platforme Slovenskej náhradnej galérie v časti Výstava Sedmičky.

Odporúčame

Uprising 2021 - Uprisingček

27.8.2021 - 28.8.2021 / Zlaté piesky

TIP

Konvergencie 2021 - medzinárodný festival komornej hudby

5.9.2021 - 26.9.2021 / Bratislava

TIP

Africké trhy na Miletičke

So 7.8.2021 / Miletičova 17, Bratislava

TIP

Divadlo GUnaGU: Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

Po 9.8.2021 / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác

TIP