Výstava je súčasťou osláv, počas ktorých si pripomíname Otakarovo víťazstvo v bitke u Kressenbrunu (v dnešnom Marcheggu, založenom ním v roku 1260) a najmä jeho následné snahy o zmierenie s uhorskými panovníkmi Bélom IV. a Štefanom V. Prvým krokom v tomto smere bolo uzatvorenie mierovej, tzv. Bratislavskej zmluvy a jeho následný sobáš s Kunhutou Uhorskou (1261).
Významnou a mimoriadne okázalou bola v tomto kontexte svadba uhorského princa Bélu s Otakarovou neterou Kunhutou Braniborskou, ktorá sa konala pred 760 rokmi, 5. októbra 1264 na Žitnom ostrove neďaleko Bratislavy. Fakticky môžeme túto udalosť považovať za slávnostnú manifestáciu česko-uhorského priateľstva a spojenej moci obidvoch kráľov, ktorí boli súčasne bratrancami.
Expozícia pozostáva z 22 panelov, doplnených tromi panelmi o vládnutí Přemysla Otakara II. v Bratislave. Tie pripomínajú, že šlo o obdobie rozkvetu a nie skazy mesta.
Expozícia je doplnená o kópiu obrazu Alfonza Muchy z cyklu Slovanská epopej, na ktorom kráľ Otakar víta aj vás na svadbe svojej netere s jasnou výzvou: hľadajte aj vy cesty k sebe navzájom.
Výstava sa koná pod záštitou veľvyslanca Českej republiky v Slovenskej republike, J. E. pána JUDr. Rudolfa Jindráka pri príležitosti 760. výročia svadby netere Přemysla Otakara II., Kunhuty Braniborskej s uhorským princom Bélom. Výstava sa koná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2024.
Barokové nádvorie, Ventúrska 11
Výstava je sprístupnená v čase otváracích hodín knižnice.
Vstup voľný.