výstava
Peter Kľúčik - Bájne svety
Známy slovenský grafik Peter Kľúčik oslávil tento rok svoje jubileum (70) a aj pri tejto príležitosti vznikla výstava Bájne svety, ktorá predstavuje známe i menej známe grafické diela tohto autora.
Táto akcia sa konala v minulosti

Tvorbu Petra Kľúčika charakterizuje barokovosť scenérií a fantazijné prostredie s bohatou faunou a flórou, reálnou i bájnou. Bizarné tvory často ekovujú absurdnosť až iróniu, s ktorou sa autor rád pohráva. Naďaleko rozpoznateľný výtvarný rukopis je zároveň dôkazom autorovej bravúrnej kresliarskej zručnosti a schopnosti aj na malej ploche povedať veľmi veľa. Kľúčikove diela vás doslova vtiahnu do svojho fantazijného sveta, v ktorom takmer nenájdete prázdne miesto alebo voľnú plochu, pričom každá časť je dôsledne prepracovaná. Na prvý pohľad často zachytíme len určitú časť diela, hlavný príbeh a zážitok však prichádza až s postupným študovaním množstva detailov.

Na výstave sú predstavené známe grafické cykly (Tauromachia, Mapa sveta), autorove najväčšie grafické diela z 80-tych rokov (Daidalos a Ikaros, Vtáčia moc), ako aj menšie grafiky a ex librisy. Raritou tejto výstavy je dielo z cyklu Alica v ríši divov, ktoré bolo roky stratené a bude vystavené vôbec po prvýkrát.

Ako povedal sám autor, upozorniť na prírodu sa snaží cez jej „nekonečnú nevyčerpateľnú nádheru a rozmanitosť“. Nie je to však len krása, ktorá nás na jeho dielach priťahuje, ale aj správny pomer srandy, irónie, pozitívnej energie a prepracovanej výtvarnej techniky.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková

Vstup voľný

Odporúčame

Golda - Železná lady Izraela

Kino Lumière / Slovenská národn...

TIP

NeferNefer & Burlesque Show

Št 28.12.2023 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Inge Morath - Pocta k 100.narodeninám (AT)

4.11.2023 - 30.12.2023 / Rakúske kultúrne fórum Bratislava

TIP

Debris Company: Hunger

St 20.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP