výstava
Pavla Malinová: Tvář s lehkým nádechem rozčepýření

Výstavný projekt Pavly Malinovej Tvář s lehkým nádechem rozčepýření, v kurátorskej koncepcii Michala Stolárika, predstavuje výber z autorkinej najaktuálnejšej tvorby z obdobia 2020 – 2021, ktorú definuje niekoľko základných tém a princípov.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
20.10.2021 18:00, St

Kurátor: Michal Stolárik

Výstavný projekt Pavly Malinovej Tvář s lehkým nádechem rozčepýření, v kurátorskej koncepcii Michala Stolárika, predstavuje výber z autorkinej najaktuálnejšej tvorby z obdobia 2020 – 2021, ktorú definuje niekoľko základných tém a princípov. Tak, ako tomu bolo aj v ostatných rokoch, v strede záujmu výrazne farebných olejomalieb zostávajú telá – od detailov sa cez portréty dostáva až ku kompletným figúram. Mohutné postavy miestami až krkolomne vypĺňajú celé formáty obrazov, ako keby im bol rozmer plátien primalý. Úzkostlivá robustnosť ignoruje tradičný ideál krásy, pričom vyzdvihuje sochársku modeláciu telesnosti. 

Formálnu inšpiráciu Malinová čerpá zo širokého spektra, ktoré ponúkajú dejiny umenia. Od staroveku plynulo prechádza až k modernistickému tvarosloviu, pričom často siaha práve po reprodukciách sochárskych predobrazov, v ktorých objavuje detaily pripomínajúce útržky z vlastného života. 

Pre výslednú formu obrazov je síce apropriácia historických vzorov dôležitá, avšak telo v jej maľbách treba vnímať ako zástupný avatar či nositeľa osobných informácií a životných skúseností. Aj preto sa fokus v najnovších obrazoch mierne presúva z tela na symbolickú formu autoportrétu. Ten je len málokedy kompletný, Malinová ho skôr zahaľuje či zbavuje ľudského charakteru. 

Pavla Malinová (*1985) sa narodila vo Vsetíne, žije a pracuje v Prahe. Absolvovala Ateliér maľby II pod vedením Františka Kowolského na Fakulte umení Ostravskej univerzity. V roku 2019 bola finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého a v roku 2013 získala Cenu Rudolfa Schlattauera. 

Odporúčame

Colours of Ostrava 2022

13.7.2022 - 16.7.2022 / Ostrava / Dolní Vítkovice

TIP

Margrete - kráľovná severu

Kino Lumière / Kino Film Europe /...

TIP

Dáma zo Šanghaja

Po 31.1.2022 / Kino Lumière

TIP

Duna

Cinemax Bory Mall / Cinema City Aupark

TIP