výstava
Ottovy Čechy včera a dnes
CzechTourism Slovensko pozýva na výstavu dobových krajinomalieb, ktoré vznikli v rokoch 1883 až 1908 pre legendárny "Ottův slovník naučný". Výstavné panely z Vedeckej knižnice v Olomouci budú doplnené fotografiami súčasného stavu týchto miest z vydavateľstva MCU v Českom Krumlove.
Dátum vernisáže:
14.05.2026 17:00, Št
15.05.2026, Pi - 03.06.2026, St

Výstava vznikla ako doplnok k publikácii Vedeckej knižnice v Olomouci s názvom Ottovy Čechy. Obraz krajiny v rokoch 1883 – 1908, ktorá na 380 stranách s viac ako 800 dobovými vyobrazeniami ponúka to najzaujímavejšie z putovania po Čechách na prelome 19. a 20. storočia. 

Autorov, Petru Kubíčkovú a Lubomíra Novotného, zaujímalo, ako doboví autori pôvodného výpravného cyklu vnímali krajinu okolo seba – či očami historika, romantického tuláka, bojovníka za národnú vec, alebo očami prírodovedca, či pri putovaní krajinou sledovali primárne prírodné výtvory, alebo ich zaujímali ľudia, prípadne architektonické pamiatky či priemysel. 

Výstava Ottovy Čechy včera a dnes približuje obdobie, keď bol českým kráľom František Jozef I. a v českých lúkach a hájoch žili spolu a vedľa seba Česi a Nemci, keď žil Karel Havlíček a prebiehajúca industrializácia dramaticky menila krajinu. Zároveň poskytuje súčasný pohľad na vybrané historické stavby, aby bolo možné porovnať rozdiely v ich tvare a stave v rozpätí viac ako jedného storočia.

Výstava potrvá do 3. júna a bude prístupná aj počas Noci múzeí a galérií v sobotu 23. mája.

Odporúčame

Noc literatúry 2026

St 20.5.2026 / Bratislava

TIP

Noc múzeí a galérií 2026 v Galérii Nedbalka

23.5.2026 - 23.5.2026 / Galéria Nedbalka

TIP

Falošná nota

Slovenské národné divadlo - Či...

TIP

Uprising 2026

28.8.2026 - 29.8.2026 / Zlaté piesky

TIP