výstava
Mimmo Rotella
16. ročník Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj otvorí v predstihu autorská výstava Mimma Rotellu. Významného predstaviteľa talianskeho umenia 20. storočia preslávili monumentálne dekoláže, ktorými sa vymedzoval voči radikálnym spoločenským zmenám, konzumu a vplyvu masmédií.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
20.04.2023 17:00, Št

Bratislavský hrad bude vo svojich prestížnych priestoroch na 3. poschodí hostiť prvú samostatnú autorskú výstavu venovanú Mimmovi Rotellovi. Kurátorom je Simone Frittelli, ktorý sa osobne zúčastní na otvorení 20. apríla o 17:00. Výstava sa koná v rámci festivalu Dolce Vitaj 2023.
 

Mimmo Rotella (Catanzaro, 1918 – Miláno, 2006) patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov medzinárodnej umeleckej scény druhej polovice 20. storočia.

Súčasťou výstavy je 13 diel z cyklu Cinecittà venovanému filmovým plagátom, ktorý bol vyvrcholením jeho štyridsaťročného tvorivého úsilia. Umelec sa nepokúša film komentovať a stavať tak filmové umenie nad výtvarné, jeho tvorba je predovšetkým odpoveďou na plagát a témy, ktoré načrtáva.

Rotella plagát nečlení na časti, nemení jeho proporcie, ako to robili pri práci s kolážou Warhol či iní umelci; podstata jeho dekoláže spočíva v prijatí celku a v členení obrazu odoberaním častí tak, aby bolo jasné, čím bol pred umelcovým zásahom. Súbor útržkov pôsobí ako zachytenie emocionálneho dojmu vyvolaného pohľadom na plagát.

Od šesťdesiatych rokov sa Rotella pravidelne vracal k práci na filmových plagátoch, k dielam zasväteným hrdinom západného moderného sveta, vtedajším ikonám filmového priemyslu: Marilyn Monroe, Marlonovi Brandovi, Jamesovi Deanovi a mnohým ďalším. Diela z cyklu Cinecittà tvoria v rotellovskej poetike jednoliaty celok, predstavujú neustále sa opakujúce gesto vzbury voči mýtom konzumnej spoločnosti a zároveň sú svedectvom o Rotellovej bezhraničnej vášni k filmu,“ povedal o bratislavskej výstave jej kurátor Simone Frittelli.

Okrem obrazov s filmovou tematikou výstava predstaví aj dva takzvané blanky, diela,  ktorými sa autor začal vymedzovať v 80. rokoch minulého storočia voči obrazovej presýtenosti jeho predchádzajúcej tvorby. Blanky tvoril prekrývaním propagačných plagátov jednofarebnými hárkami papiera. Podnety pre tvorbu blankov nachádzal na ulici, pozoroval čisté plochy po skončení reklamnej kampane a vytušil ich estetický potenciál. 
Unikátom výstavy je dekoláž s názvom Rozhovor s Bohom z cyklu Sväté pašie. 

Od roku 2000 Rotella pracoval na projekte zameranom na slávne talianske sakrálne diela. Zachovalo sa z nich len niekoľko vrátane veľkorozmernej dekoláže Rozhovor s Bohom z roku 2004, ktorej základ tvorí plagát z výstavy pisanského sakrálneho sochárstva 13. storočia, ktorá sa konala v roku 2000 v Pise. V tom čase tam Rotella pripravoval svoju profilovú výstavu a nezvyčajné zobrazenie Krista na kríži s ovisnutou rukou neušlo umelcovmu pozornému oku. 

Rotella svojím dielom vychádza v ústrety našej nenásytnej túžbe po obraze a slove, odpútava pozornosť od ich podstaty a súvislým tokom posolstiev ich smeruje k tomu, čo sa v nás uchovalo počas dňa. Jeho diela nám ponúkajú nový pohľad na umenie, a tak aj on, podobne ako Lucio Fontana či Alberto Burri, začal písať novú kapitolu v dejinách výtvarného umenia,“ uzatvára Simone Frittelli, kurátor výstavy, ktorá potrvá na Bratislavskom hrade do 18. septembra 2023.

Vo svojej tvorbe sa hlásil k umeleckým hnutiam Nový realizmus a Pop Art.

V tridsiatych rokoch navštevoval umeleckú akadémiu Scuola di Belle Arti v Neapole. Neskôr sa presťahoval do Ríma a experimentoval s rôznymi umeleckými žánrami ako fotografia, fotomontáž, dekoláž, asembláž z rôznorodých objektov a zvuková poézia.

Začiatkom päťdesiatych rokov sa presunul do USA, kde získal Fulbrightovo štipendium najprv ako študent a neskôr ako umelec. Počas pobytu v USA prichádzal do kontaktu s predstaviteľmi nových smerov súčasného umenia, ako boli Robert Rauschenberg, Claes Oldenburg, CY Twombly, Jackson Pollock, Yves Klein. Na jednom z koncertov Milesa Davisa objavil džez, ktorý na neho zanechal výrazný dojem a ovplyvnil jeho ďalšiu umeleckú tvorbu.

V päťdesiatych rokoch, „osvietený Zenom“, ako to on sám nazýval, experimentoval s prvými dekolážami. Diela tvoril v ateliéri z malých kúskov plagátov, ktoré strhával z múrov. Táto technika sa zrodila ako protestné gesto proti konzumnej spoločnosti: reklamné plagáty sa zmenili na umelecké diela.

Experimentovanie s ikonickými filmovými plagátmi ho preslávilo po celom sveta a prinieslo mu uznanie u kritikov, majiteľov galérií a zberateľov. Jeho diela vystavovali galérie po celom svete od Zurichu, Londýna, New Yorku, Tokia až po Peru a Mexiko. Bol stále na cestách, sprevádzal svoje diela a skúmal nové obzory.

V roku 1964 bol v Paríži, v roku 1967 znovu v USA. V New Yorku sa zoznámil s Andym Warholom a bol hosťom Jeanne Claude a Christa, ktorí podobne ako on vyznávali filozofiu Nového realizmu Pierra Restanyho.
Na Bienále v Benátkach (1964) mal vlastnú výstavnú sálu a v roku 1992 mu francúzsky minister kultúry Jack Lang udelil titul Officiel des arts et des lettres. Jeho diela majú vo svojich zbierkach významné múzeá ako Galéria moderného a súčasného umenia v Ríme, Múzeum moderného umenia nadácie Ludwigových vo Viedni, Centre Pompidou v Paríži, Tate Gallery v Londýne, Kolekcia Peggy Gugenheim v Benátkach, múzeum MART v Trento a Roverato, Národná galéria vo Washingtone, múzeum LAKMA v Los Angeles, Stedelijk Museum v Amsterdame, múzeum Ludwig v Kolíne, Coleção Berardo v Lisabone. Rotella je jedným z umelcov, ktorých diela vystavuje vo svojom sídle v paláci Farnesina v Ríme Ministerstvo zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce.

Mimmo Rotella zriadil v roku 2000 nadáciu nesúcu jeho meno, ktorá udeľuje jednu z vedľajších cien na filmovom festivale v Benátkach. Medzi jej nositeľov patria hviezdy filmového plátna, ako sú George Clooney, Al Pacino, Michael Caine, Paolo Sorrentino, Takeshi Kitano, Abel Ferrara, Gianni Amelio, Oliver Stone.

Výstava je súčasťou festivalu talianskej kultúry Dolce vitaj! 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.Organizátori výstavy: Taliansky kultúrny inštitút- Bratislava
V spolupráci s: Slovenské národné múzeum, Frittelli Arte Contemporanea – Florencia

Organizátori festivalu Dolce Vitaj!: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo, Taliansko - Slovenská obchodná komora

Partneri: VUB, Generali, Brovedani

 

Odporúčame

Prešporské porno

St 26.6.2024 / DPOH

TIP

Vengerov & Osetinskaya

Št 11.7.2024 / Veľký evanjelický kostol

TIP

BLOK na Einparku

So 15.6.2024 / Vnútroblok Einpark Offices, Einsteinova 33

TIP

Ťažký rok

13.6.2024 - 18.6.2024 / Kino Lumière

TIP