výstava
Milota Havránková - Modrá strecha
Milota Havránková je jednou z najvýraznejších osobností v dejinách slovenskej povojnovej fotografie až do súčasnosti. Je takmer symbolickou postavou prezentujúcou povahu a rolu fotografie na konci 20. storočia.
Dátum vernisáže:
19.06.2024 18:00, St
20.06.2024, Št - 10.11.2024, Ne

Pre jej tvorbu je príznačná pestrosť technologických, formálnych a myšlienkových prístupov, ale i široký záber umeleckých disciplín počnúc dizajnom, módou, cez knižné ilustrácie, monumentálne fotografie do architektúry, inscenovanú a výtvarnú fotografiu až k experimentálnemu filmu.

Výstava Modrá strecha predkladá koncept vychádzajúci z autorkinej osobnej histórie, vsadenej do jej alternatívneho druhého domova, chalupy v osade Sedmák na strednom Slovensku. Tento starý pôvodný dom s modrou strechou sa stáva v spolupráci s architektonickým vkladom českého architekta a vizuálneho umelca Richarda Loskota metaforou kľúčových tvorivých línií jej diela. Chalupa sa stala slobodným priestorom, prebiehalo v nej množstvo kreatívnych a inšpiratívnych stretnutí so študentstvom i blízkymi. V istom zmysle je modrá strecha retro-aktívnym referentom, ku ktorému sa vzťahujú všetky dôležité tematické piliere tvorby umelkyne. Výstava ich predstaví vo vzájomných, nie však v prísne chronologických kontextoch tak, aby v ich fúzii poukázala predovšetkým na neustálu nadčasovosť tvorby Miloty Havránkovej.

Autorka: Milota Havránková

Kurátorka: Anna Vartecká
Grafický dizajn: Lucia Gamanová
Architektúra výstavy: Richard Loskot

Vstupné: základné 6€ / zľavnené (študent, senior, učiteľ, ZŤP sprievod) 3€ / rodinné (2+2) 12€

Odporúčame

Vodný tvorca – Dunaj

So 17.8.2024 / Stará radnica MMB

TIP

Roses: Film - Cabaret

Ut 13.8.2024 / T3 - kultúrny prostriedok

TIP

Kurátorský tematický výklad: Divaldova fotografia krajiny

St 7.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Od stredovekých trhovísk k moderným obchodným domom

Ut 30.7.2024 / Letná čitáreň Medická záhrada

TIP